čtvrtek 14. března 2019

New York

New York. Bylo by hezké napsat, že cestování k životu nepotřebuju, že je to zbytečné a neekologické, ale lhala bych. A já vám nelžu. To radši mlčím, než abych lhala. Cestou do New Yorku jsem si splnila sen. V Guggenheim muzeu jsem se málem rozbrečela a cestou po 5. Avenue bych bývala řvala taky, kdybych se nestyděla. Všechno jsem to měla léta “nastudované”. Kde je na Manhattanu jaká čtvrť, kde najdu domy Dakota, Ansonia, Flatiron. Všechna muzea a galerie. Všechno jsem to věděla dobrých dvacet let dopředu. Nevím proč. Moje paměť ukládá prapodivné věci, už jsem si na to zvykla.Věřili byste, že poslední módní trend, tj. ledvinka krosnutá přes hruď, se vůbec v New Yorku nenosí? Byla jsem tedy trendsetter, ať už to znamená cokoliv.

Nebyli jsme v New Yorku zase tak dlouho, abych vám mohla vyprávět, jak se tam žije a co je kde nového a kam určitě zajít. Můžu vám jenom z pohledu turisty napsat, že dobré a bezpečné bydlení najdete od 100. ulice níž (říkal Newyorčan), že kdybychom byli hodně bohatí, budem bydlet v krásné posh čtvrti Soho a že příště chci spát v sympatické East Village místo v Harlemu na 96. ulici.

Rozhodně se ale vyplatí koupit si týdenní jízdenku na metro. 

Na těstoviny musíte do Little Italy a určitě nevynechejte italskou cukrárnu Ferrara, která má otevřeno do noci. Jejich zákusky se rozplývají na jazyku.
Ačkoliv Newyorčan na Times Square nepáchne, běžte se tam projít. Rozhlédněte se taky po Manhattanu z výšky Rockefellerova centra nebo ze střechy Empire State Building.
Vemte si dost peněz a počítejte předem s tím, že se ceny v restauracích udávají bez daně a bez spropitného, které je povinností, protože je to prostě pravidlo. Pravidla spropitného jsou v New Yorku jasně daná, nebyl jsi spokojen, dáš 10 %, byl jsi spokojen, dáš až 20 %, byl jsi velmi spokojen (jinými slovy, obsluha dělala, co ti na očích viděla), dáš až 40 %.
Výborné snídaně dělá překvapivě třeba řetězec Le Pain Quotidien.

Výhled z Top of The Rock (vyhlídka z Rockefellerova centra).

Překvapila nás zima, ale prý je v New Yorku mrazivo klidně až do dubna. Říkal Newyorčan.

Běžte se podívat do Městské knihovny, je přístupná veřejnosti. Navštivte MoMa galerii, Neue Gallery, Guggenheim, Metropolitní muzeum a Whitney v Chelsea. Projděte se po Highline, parku vytvořeném po bývalé trase nadzemky. Obdivujte dům od Zaha Hadid, který je hned na jejím začátku (opačný konec od Chelsea). Projděte se po Bushwicku kvůli graffiti a po hipster srdci Brooklynu, kousek od Brooklyn Bridge a Manhattan Bridge. Zajeďte si do překrásné botanické v Bronxu.
Nezapomeňte na Sochu svobody, Ellis Island a Památník 9/11, odkud je to jenom kousek na Wall Street.
Další doják.


A výhled z její hlavy.
Wall Street a burza.Na NY bych si příště vyhradila tak o den, dva méně. Pět dní na základ uplně stačí. Když budete mít víc času, nakupte si něco hezkého. Já jsem šla do Victoria's Secret, protože jejich prádlo mi vydrží vždycky věčnost. A výtvarné potřeby Blick, ty taky nevynechejte, pokud budete mít tu možnost. Mají skvělý výběr všeho.
Obrovský skleník Newyorské Botanické zahrady v Bronxu.


Výhled z Brooklyn Bridge

Highline

Chelsea


Manhattan Bridge

East Village

Bushwick


Dot&Line kavárna v Brooklynu


 New York je neuvěřitelně fotogenický. Co záběr, to perla. Světlo, které tvoří ty obrovské výškové budovy, v kontrastu ke starým nížším domům, nikde jinde nenajdete. Pára, která se valí z kanálů a trubek vypadá na fotkách parádně. Celý NY je parádní. Užijte si ho.

Váháte, jestli s dětma? Jasně, že jo. Budou to tam milovat, to mi věřte.


19 komentářů:

 1. Markétko, moc děkuji, jako bych tam byla a věřím, že v NY je kráásně. Mějte se moc hezky a pište, pište, tvořte ! Jsem moc ráda s Vámi . Šá

  OdpovědětVymazat
 2. To je tak krásně nadšený! Mám radost, že jste tam byli! Štastnou i další cestu a pak se budu těšit na kafe/chai latte/víno/cavu, papa! mask.

  OdpovědětVymazat
 3. Je to lákavý... :-) Užijte si další américký pokračování. Pa. Kl.

  OdpovědětVymazat
 4. Odpovědi
  1. Však za chvíli už by mohla být z Almy cestovatelka, ne? ;)

   Vymazat
 5. Naprosto chápu tvůj pláč v muzeu. Loni jsem zvládla během půl roku muzea ve třech evropských městech, splněný sen po té, co děti odrostly a postavily se na vlastní nohy. Měla jsem asi dost podobné pocity... Ivča

  OdpovědětVymazat
 6. jsem ráda, že jste si to užili. žila jsem v NY rok a půl, je to už deset let. a jela bych tam kdykoliv a hned :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to by mne docela zajímalo, jaké bylo tam žít. Poněvadž jako turista vím prd, to je mi jasný. :)

   Vymazat
 7. Děkuji za krásný článek. Před pěti lety, kdy jsem si stejný sen splnila také, jsem měla úplně podobné pocity. S manželem jsme tam byli celých 10 dní, ani jeden den jsme se nenudili a nakonec i upustili od plánovaného výletu do Washingtonu .. Bydleli jsme ve zmíněné East Village přes airbnb .. jedna z nejlepších dovolených, prostě splněný sen (a to jinak miluju přírodu a chození po horách).. bylo úžasný procházet se místama známýma z Woodyho filmů nebo se Sexu ve městě :) užívejte dovolenou i nadále, jsem moc zvědavá na další postřehy a zážitky! Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hanko, rádo se stalo! East Village byla dobrá volba, je to tam hodně sympatický, že?

   Vymazat
  2. Ano ano, příště bych bydlela určitě zase tam! H.

   Vymazat
 8. Čtu a kochám se a zdravím, teď už do tepla
  :)

  OdpovědětVymazat

Díky za všechny komentáře!