sobota 29. prosince 2018

Kultura za sedm no. 8

Zdravím z Valencie! Od 23. do 27. prosince jsem prakticky jenom spala a trochu aktivnější se cítím až poslední dva dny, nevím proč, neměla jsem pocit, že jsem nějaká strašně vyčerpaná, ale asi jsem si toho jenom nevšimla. Dávám si tedy od všeho dlouhý oddych, ale toto vám sepsat musím, než to zapomenu.

Mám tu filmy, dva seriály a jednu knihu. S vyloženě vánoční tématikou. Ehm...

Film

Bird Box. Za tenhle film jsem Martinovi vynadala, neboť jeho konec jsem si "vychutnávala" už jen zpovzdálí, případně radši myla nádobí a pak se ptala, co se děje. Bylo to tak strašidelný, že jsem to prostě nedávala. Nicméně, snímek je to podle mě hodně dobrý, přirovnala bych jej k výbornému Tichému místu, o kterém jsem tu už psala. Bubáci, co nejsou vidět a vy nevíte, jenom se strašně bojíte. Já tak nesnášim, když se ve filmech děje něco zvířátům a dětem! (Vzpomeňme například nebohého Gora, bílého psa a už mi naskakuje husí kůže.) A tady jsou děti rovnou dvě. Ale víte co, já vám to klidně povim, dětem se nic nestane. Tak.

Zajímavost: jeden z tvůrců hudby je Trent Reznor z kultovních Nine Inch Nails.
Zdroj www.csfd.cz

TO, zásadní kniha Stephena Kinga, jednoho z nejoblíbenějších autorů mého muže, byla nově zfilmována a dle Martinových slov, velmi zdařile. Já to nečetla, Kinga jsem v podstatě vlastně vždycky viděla jenom zfilmovaného, můj oblíbený je Dům v růžích a samozřejmě The Shining.
TO je strašidelné, fakt že jo a hrozně pěkně udělané. Je to příjemně kultivované "bání se", jak mám ráda. Mrkněte a vemte si k tomu popcoooorn, bububu.

Zdroj www.csfd.cz

Seriál

Ostré předměty mě natolik zaujaly, že jsem si po shlédnutí koupila i e-knihu a za dva dny ji přečetla. Osmidílný krimi seriál z prostředí jižanského venkova ve státě Missouri, ve kterém skvěle zahrála hlavní roli Amy Adams (mám ji čím dál raději), je přesně ten typ seriálu, který vás nutí nezůstat jen u jednoho dílu na dobrou noc, ale chcete vidět další a další, až do úplného konce.
Vybrala jsem si ho jen kvůli obsazení, názvu a úvodní fotce. Nic víc jsem o něm nevěděla a byla jsem hodně příjemně překvapená. A ten viktoriánský dům!
Je to krimoška, tak nejspojleruju, ale je to super. Věřte mi.


Zdroj www.csfd.cz
 Čtvrtá řada seriálu Most už mě upřímně nechávala trochu na pochybách, jestli to není zbytečné rozmatlávání něčeho skvělého, co by se mělo nechat v klidu být. Ale není. První řada byla sice top, protože to byl takový malý šok, celý to bylo zvláštní, něčím nový, s neuvěřitelnou atmosférou, ale čtyřka taky není marná, a Saga, co si budem povídat, je bezvadně zahranou postavou úžasnou Sofií Helin, která je kupodovu v civilním životě naprosto normální. Mrkněte třeba na youtube, tam jsou s ní nějaké rozhovory, je velmi sympatická.

Čtvrtou řadu Mostu doporučuju a u posledního dílu jsem měla docela na krajíčku.

Zdroj www.csfd.cz

Kniha

Ještě jednou Ostré předměty, tentokrát v knižní verzi. Párkrát už jsem tu psala, že jsem literární snob, na čemž trvám, ale občas udělám výjimku. Chvíli jsem měla problém se začíst, protože mě rušil ten způsob vyprávění, ale brzy to přešlo a já se krásně začetla. Poměrně tenká kniha (asi 250 stran) autorky Gillian Flynn vás zavede na horký jižanský venkov, do malého města Wind Gap, kde se během necelého roku staly dvě otřesné vraždy. Kromě vyšetřujících policistů přijíždí na místo i reportérka, která ve Wind Gap kdysi vyrůstala. Otevírají se staré rány a přichází nejedno šokující odhalení.