neděle 18. listopadu 2018

Kultura za sedm no. 7

Mám za sebou první předvánční trh ze šesti a začalo to bezvadně v krásné Olomouci na Dizajtrhu. Než vám dám tipy na kultůru, chtěla bych veřejně poděkovat organizátorům za pečlivost a za péči věnovanou nejen zákazníkům, ale i prodejcům. Musí být neuvěřitelně náročné to všechno zorganizovat a nechtěla bych to dělat ani za zlatý prase Evžena a když pak vidíte, jak moc se starají i v průběhu akce, jak mimo jiné obejdou stánek po stánku, zeptají se, jestli je vše v pořádku a půl hodiny před zavírací hodinou velmi slušně, ale důrazně informují zákazníky, že se končí, mám z toho dobrý pocit.

Proč je pro nás prodejce tak důležité, že se nám organizátoři věnují? Protože aspoň víme, že si nás váží, že nejsme jenom nějaká položka na seznamu. A proč je pro nás důležité, že zákazníky upozorňují na zavírací dobu? Protože jsme velmi, ale velmi unavení, máme už hlad a žízeň, chceme si odpočinout a nemáme ani v nejmenším zájem nechat svoje zboží jen tak bezprizorně nechat ležet a odejít. Tak proto.

Taky bych moc chtěla poděkovat za azyl, který nám s Andreou poskytla Jana Grešáková. Čím víc ji znám, tím ji mám raději. Nejen, že je krásná, ale je i srdečná a neuvěřitelně obětavá. A taky roztomile rychle mrká. S Andreou jsme se shodly, že Jana je živel a že bysme to do ní skrze její blog vůbec neřekly. A živel, to je kompliment. Pochopitelně.

Moje kulturní okénko bylo tenhle týden vzhledem k přípravě na Dizajntrh velmi střídmé, o to však intenzivnější.

Divadlo

Viděli jsme v divadle v Celetné hru Srpen v zemi indiánů. Asi jsem ještě nezažila nikdy nikoho hrát tak intenzivně a tak se do role ponořit, jako to udělala Milena Steinmasslová v roli ovdovělé ženy závislé na psychofarmacích a cigaretách. Musela jsem to chvíli zpracovávat, než jsem se dopracovala k tomu, že to považuju za divácky velmi náročné, ale vynikající představení.

Jenom mi prosím vás řekněte, jak to, že už jakub Špalek nevypadá jako v Jízdě...?  (Vtipkuju, samozřejmě. Ale byl to trochu šok. Od Jízdy jsem ho nikde neviděla.)

Zdroj Divadlo v Celetné.

Seriál

Seriál Mladý papež  od Sorrentina je nářez. Jude Law je můj oblíbenec (viděli jste A.I. umělá inteligence od Spielberga? To nemá chybu.) a tady hraje fantasticky, režie Paola Sorrentina, ke kterému mám poněkud ambivalentní vztah, zajišťuje velkou (vizuální) nádheru. Vytříbený soundtrack byl nahrán, považte, Českým národním symfonickým orchestrem. (Za toho Hendrixe by měli dostat vyznamenání.) Je to ďábelsky šokující seriál, pro oko velmi krásný, pro hlavu k zamyšlení, Diane Keaton je boží pani jeptiška a Silvio Orlando je neuvěřitelně vtipný. Zase se těším na každý další díl, protože se nebojí fakt ničeho. Nebo mám aspoň ten pocit.


Zdroj www.csfd.cz

To je všechno, co vám můžu momentálně doporučit. Lepší to asi nebude ani v příštích týdnech, naopak, obávám se, že se to bude zhoršovat. Ve čtvrtek mě čeká odjezd na Meat Design Ostrava a od pondělka do středy bych potřebovala, aby den měl ne dvacet čtyři, ale aspoň třicet hodin.

Užijte si krásně neděli!

P. S. Pevně doufám, že čerstvé politické události zlomí té mafiánské bestii krk. V tomhle případě jsem krvelačná a vůbec se za to nestydím, nic jiného si ten člověk totiž nezaslouží. Sabina Slonková je hrdinka a pokud ji máte taky rádi nebo jste si ji čerstvě oblíbili, doporučuji její Neovlivní.cz.