neděle 4. listopadu 2018

Kultura za sedm no. 6

Tak jsme se přehoupli do listopadu... z nějakého neznámého důvodu jsem si po sto letech nalakovala nehty velmi laciným, ale krásně červeným lakem. Vypadám jak Ferrari.
V půlce listopadu jedu na svůj první předvánoční trh a takto budu bez volna pokračovat každý víkend až do odletu na zimní byt.

Koupila jsem si na to surové kakaové boby. Prý dodávají energii.

Film

Viděla jsem Fantastického pana Lišáka od Wes Andersona. Musím říct, že podle mne je lepší letošní Andersonův animák Psí ostrov, o kterém jsem už psala, ale tohle je taky krásné, ostatně jako všechny filmy tohohle týpka z Texasu.

Fantastický pan Lišák je snímek půvabný, vtipný, chytrý. Mrkněte.Seriál

Začala jsem sledovat Sedmilhářky produkce HBO GO (my jsme se k tomuhle kanálu dostali tak, že jsme nakoupili na czc.cz a dostali zdarma kupón na tři měsíce na sledování HBO GO). Nejdřív jsem to sledovala jen tak na půl ucha u řezání milníkových kartiček, pak jsem si k tomu ale i sedla, protože mne to dost vtáhlo. Obsazení hvězdné, i když umělohotnou Nicole Kidman bych si odpustila, ta už vypadá jako z toho vtipu o příliš stažený gumičce ve vlasech a ráda jsem ji vlastně neměla nikdy (ano, jsem zaujatá), velká pecka jsou ty baráky ve kterých většina paniček v hlavní roli žije, Pacific Coast Highway v plné kráse hned od začátku filmu, velmi vybraný soudtrack a jedinou záhadou mi zůstává, proč je většina partnerů těch žen tak o dvacet let mladší s výjimkou Zoe Krawitz, ta by musela mít čerstvého prvňáčka, aby splnil kvótu výrazně mladšího muže. (Samozřejmě, že to zase strašně přehánim, probuďte svůj smysl pro humor a čtěte dál.) Za mne super, budu sledovat.Koncert

Na začátku prázdnin jsem na Metronom Festivalu s nadšením přivítala navrátivší se kapelu Sexy Dancers, kteří se rozhodli oprášit své jediné album a po dvaceti letech znovu vystoupit. Protože se jedná o vynikající, ne-li nejlepší muzikanty, co v našem českém šoubyznysovém rybníčku máme, o kvalitní zábavu bylo postaráno. Takže, když se na konci léta objevily v prodeji lístky na listopadový koncert v Lucerně, neváhala jsem ani minutu. A dobře jsem udělala.
Novou desku už sice nejspíš nikdy nevydají, ale ta, co natočili před dvaceti lety je nadčasová jak sviň a vlastně uplně stačí. Velmi mne pobavilo složení návštěvníků koncertu, v podstatě nám tam všem bylo zhruba 40-45, takže přesně titíž lidé, kteří Sexy Dancers poslouchali před dvaceti lety. Cítila jsem se jako doma.

Darinka je standardní kočka (ano, už možná vypadá trošku jako kačer, ale já jí fandim, je to dříč), ta Bártova patka je.... strašlivá, prostě strašlivá, Roman Holý vypadá furt stejně odpudivě a Vrtulník zabil. Totálně. Když se tam na poslední kousek zjevil, bylo to jako příchod velkého kmotra. Pobavili a hráli zatraceně dobře. I můj Martin si dupnul do rytmu a to už je co říct.

Nejvíc smutná jsem ovšem byla, když jsem zjistila, že nejsou na Spotify. Budu muset zalovit na Uložto a stáhnout si je do pavučinami opleteného iTunes.

Zdroj ireport.cz
Výstava

V Císařské konírně právě probíhá výstava Tož to kupte!. Je to sbírka umění, kterou založil TGM a až do měnové reformy díky speciálnímu fondu k tomu vyhrazenému ji rozšiřovali všichni prezidenti, kteří nastoupili do své funkce po Masarykovi. Doporučuju komentovanou prohlídku, u umění je dobré znát souvislosti a u umění s politickým podtextem to platí dvojnásob.

Výstavu jsem viděla (s komentářem kunsthistoričky Jitky Šosové), je tam pár opravdových skvostů, jako třeba legendární portrét Boženy Němcové od Josefa V. Hellicha, který visel v pracovně TGM nebo Preislerovo Černé jezero, na tom můžu oči nechat. A mnoho dalších, velmi významných obrazů, které známe z učebnic.

Jan Preisler, Černé jezero, zdroj ngprague.cz
Takže jsem všechny zdrbla jak vypadají příšerně, zatímco já vypadám samozřejmě nejlíp a jdu zase makat. Pa!