sobota 27. října 2018

Kultura za sedm no. 5

Blog má šesté nározeniny! Teda měl už před deseti dny, ale to je jedno. Hurá, hurá, happy birthday a teď k něčemu kulturnímu.

Film

Viděla jsem Matka!, další z Aronofskeho ulítlých, hluboce niterných a naprosto šílených alegorií. U mne zatím vede jeho Fontána, Wrestler a komerčně velmi úspěšná Černá labuť, ale ani Matka! není vůbec špatná, má to atmosféru, Jennifer Lawrence je vynikající a je to hodně švihlý, museli jsme googlit, co to bylo za podobenství a výsledek mi téměř vyrazil dech, ale nebudu spojlerovat.

Myslím, že Michelle Pfeiffer je stejně nejlepší v záporných rolích, už v pohádkovém Hvězdném prachu (a to je opravdu přenádherný film) dokázala, že tahle poloha jí sedí naprosto dokonale.

Zdroj www.csfd.cz

Seriál 

Marně přemýšlím, jestli je lepší první řada Terapie nebo ta druhá, kterou máme rozkoukanou. Nemůžu se prostě rozhodnout, strašně mě to baví, výběr herců aka Markových pacientů je opět výborný, Tereza Voříšková je královna, která mě tu už několikrát rozbrečela a Tereza Brodská je královna taky (můžou být dvě, ne?), padá mi z těch dvou čelist. Na každý díl se těším.

Taky mě baví, jak můžete díky tomuhle seriálu zprostředkovaně rozklíčovat nejedno ze svých traumat. Protože bolesti se opakují a jelikož jsme jenom lidi, zrcadlíme v podstatě neustále dokola ty samé chyby, které jsme si buď způsobili sami nebo se je na nás dopustili druzí.

Zdroj www.csfd.cz

Knihy

Máte malou značku a podnikáte? Podnikáte dokonce v handmade oblasti? Tak vítejte v klubu a přečtěte si knihu Magdaleny Čevelové Kouzlo ceny. Vřele doporučuji, velmi inspirativní čtení a mně se na tom líbí hlavně to, že nejde o žádné americké motivační kecy, ale že rady jsou psané na míru českému prostředí a českým podmínkám. Palec nahoru a Magdaleně díky. K dostání jako e-kniha.

Časopisy 

Pokud se zajímáte o politiku a chybí vám objektivní informace nezávislých novinářů, kteří ještě umí pracovat s informacemi a jsou schopni psát kvalitně a bez lhaní, vřele doporučuju časopis novinářky Sabiny Slonkové Neovlivní. Martin ho předplatil (a tím finančně investigativní novinařinu podpořil), není to snadné čtení, ale přesně takovéhle informace jsou myslím potřeba. Když už nefunguje objektivně a nezávisle televize ani rozhlas, pak je nutné posílit pravou investigativní žurnalistiku a informace si začít hledat třeba právě tím, že si začneme kupovat časopis, který nikomu nepatří. Víte, jak to myslím, ne?

Výstavy

Tenhle týden tu máme Designblok! Těšila jsem se na známé tváře a některé jsem i našla! Nová kolekce Janji Prokić Homa nebo Komety Nastassiy Aleinikavy jsou naprosto úchvatný a už jenom kvůli těmhle dvoum hvězdám stálo zato na Výstaviště zavítat. Ovšem největší radost bylo setkání s Ivanou aka Bro., vypravěčkou příběhů pomocí jehly a nitě, pokecaly jsme o všem možném a já se do NY teď těším ještě víc, mluvila o něm s neskrývaným nadšením. Prolétla jsem to na Designbloku ale příliš rychle, takže dnes musím znovu a lépe. Co si ale neodpustím je dotaz, zda jste někdo pochopil stánek časopisu Elle, protože něco tak hrozného jsem už dlouho neviděla. Ráda si to nechám vysvětlit.

V rámci DB nezapomeňte na palác Colloredo-Mansfeld, to je myslím highlight celé akce, alespoň co se místa týče.

Zdroj www.by-bro.com

V Galerii u Betlémské kaple probíhá výstava fotografií Emily Medkové a protože nám jedna její fotografie visí v .... eh, co to vlastně je... nevim, dál, prostě v místnosti, kde pracuju a protože miluju její surrealistický pohled na svět a smysl pro humor a taky protože velmi, velmi obdivuju dílo i jejího muže Mikuláše Medka, tak se tam jdu podívat a moc se těším.

Zdroj www.galerieubetlemskekaple.cz, Emila Medková z cyklu Inkvizitoři, 1951

2 komentáře:

 1. Blogu všechno nejlepší! A dík za tahle tvoje kulturní okénka, většinu toho vůbec nestihnu, ale třeba zrovna tu Emilu Medkovou bych ráda... Pa. Kl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já zas nestihla LUSTR, tak jsem ho měla díky Tobě aspoň zprostředkovaný.
   Tu Emilu doporučuju, je to hezká výstava, kupodivu i hodně fotek a i jsem se pobavila, měla dost velký smysl pro černý humor, řekla bych.
   paaaa

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!