pondělí 10. září 2018

Úspěšně melancholická

Přepadá mě melancholie i v tak úžasně teplém babím létě. To dělá to nízké světlo a to, že mám proti domu výhled na první zlátnoucí strom. Nedá se nic dělat, uznávám, byť nerada, že léto končí.

Zlevnila jsem v shopu trhací bloček České léto a před časem nechala udělat krásné nové cedulky na dárky, o kterých jsem ještě vůbec nestihla napsat. Jsou parádní, mám z nich radost.
Rozšířil se počet kamenných prodejen, které u mne nakupují zboží, kompletní seznam najdete v Kontaktech. Všechny majitelky těch prodejen jsou skvělý a odvážný ženský, i když se známe většinou jen po mailu. Moc jim děkuju!


A teď něco velmi osobního...

Dostala jsem předčasný dárek k narozeninám. Od listopadu budu muset začít platit dph (daň z přidané hodnoty). Dph se vám přihodí tak, že se vám hezky daří (podnikatelsky) 12 kalendářních měsíců po sobě. Šup a je to. Stát z toho chce taky něco mít a ze všech vašich úžasných věcí, který produkujete, si chce najednou vzít 21 %. Napořád. (Jako takovej zlej pan král.) Neznamená to ale, že jsem do teď neplatila daně. Platila jsem poměrně velkou daň z příjmu. Ta se platí jednou ročně najednou. Teď budu platit tuhle daň samozřejmě dál a k tomu ještě budu odvádět každý měsíc daň z přidané hodnoty, která bude 21 % ze všeho, co si lidi u mne nakoupí.

Takže budu muset od listopadu 2018 zdražit o 25 %, abych to měla tomu státu z čeho dát. Ty 4 % navíc pokryjou výdaje na účetní, která se teď o mne bude muset každý měsíc starat a je v tom i čas, který si budu muset na veškeré papírování vyhradit.

To jsou věci, co? Ušetřím vám hledání po internetu, co znamená ten obrat "hezky se daří". Znamená to, že jsem za posledních 12 měsíců měla v e-shopu obrat jeden milion korun. Ano, celý meloun. Ale já ten milion samozřejmě nemám, neboť je to obrat, ne výdělek a to je obrovský rozdíl. Do obratu se počítá třeba i poštovný (v mém případě skoro sto tisíc ročně) (psycho, co?). Většinu z toho melounu, co se v shopu protočil mám na skladě (tenhle rok jsem investovala v podstatě vše, co jsem vydělala), něco jsem utratila za život a zbytek je na účtě jako finanční rezerva na podnikání.

Jak se cítím? Mám smíšené pocity. Na jednu stranu si říkám, že jsem fakt dobrá (bez pardonu) a že je to mazec. Kdo by to byl řekl, když jsem si před rokem v červnu dělala živnosťák, žeo. Pro větší obchody budu teď vyrovnanější parťák, když budu na stejné lodi jako oni, plátci dph. Bude pro ně výhodnější se mnou "obchodovat". A to je fajn.
Ani o e-shop se vlastně nebojím. Při mých cenách není 25% zdražení zas takový nářez, představte si, že bych třeba prodávala boty nebo něco podobného, u čeho je cena v řádech tisíců.
Trochu se ale bojím o sebe. Přečetla jsem, co se dalo, abych se dovzdělala a připravila. Věděla jsem už během prázdnin, že se to stane, vedu si účetnictví fakt poctivě a důsledně. Ale stejně se o sebe bojim, aby mne to nesemlelo. Bude o mnoho papírování víc. Víc starostí. Už teď jich je dost. A já nejsem žádný matematický, účetní ani právní génius.

Jinak si myslím, že pro nepodnikatele je asi zajímavé si uvědomit, že ta magická zkratka dph znamená, že ze všeho, co si kde koupíme, si stát bere (většinou) 21 %. U knih je to myslím o něco méně a určitě jsou i další drobné výjimky. Jdu si koupit rohlík, pic ho, 21 % 15 % procent musí obchodník z toho mýho rohlíku dát pěkně státu. Jdu si koupit tričko, tak tumáš, 21 % jde do státní pokladny. Tedy nikoliv obchodníkovi.
Dřív jsem si například myslela, že neplátce dph neplatí žádné daně. A říkala jsem si, jak je to super, že někdo nemusí platit daně a vlastně všechno, co vydělá, je jenom jeho. Paráda! Pak jsem si udělala živnosťák a v březnu následujícího roku poznala daň z příjmu. Haha. To jsem čuměla. Jako něco jsem tušila, ale stejně jsem ve finále čuměla.

Jo a už vím, proč můj muž přemýšlí v cenách bez dhp. Vždycky mě to vytáčelo. A teď už mu rozumim.

Takže tak. Čímž vám chci i interně trochu nenápadně naznačit, že od listopadu zdražuju o 25 %. Třeba tuhle informaci někdo ocení.

Tak já myslim, že pro dnešek to stačilo. Teda mě rozhodně.

Doplnění: jak správně kdosi poznamenal v komentáři, budu si jako plátce dph moci za celý rok odečíst dph, které jsem zaplatila při placení faktur mým dodavatelům. Což je fajn. Konečně. Do teď mi nikdo nic nevracel. Ale v článku jsem to nezmínila jenom proto, že je to zatím nejasné, neboť jako OSVČ budu mít na výběr, buď budu uplatňovat paušální odečet jako dosud a nebo budu uplatňovat náklady na základě posbíraných faktur. Kdo ví, jak to bude. Ukáže až prosincová bilance.