sobota 22. září 2018

Kultura za sedm no. 3

Nejkulturnější z celého uplynulého týdne bylo jednoznačně úterý. Dostala jsem pozvánku na otevření nového IKEA Pointu na Václaváku, tím pádem přijela Olív, tím pádem jsme zašly na výstavu a tím pádem i na dobré jídlo.

Místo

IKEA Point najdete v Praze ve spodní části Václaváku a je to zcela nový koncept, kterým se chce IKEA přiblížit ještě více lidem, případně oslovit ty, kteří dosud odolávali. Všech osm IKEA Pointů, které zatím po světě existují, stojí právě v centru měst a specializují se především na jednu místnost v bytě. Ten pražský se aktuálně zaměřuje na obývací pokoje (píšu "aktuálně", protože koncept je myšlen velmi variabilně, dočasně a s otevřenou myslí a vůlí pro případné změny a proměny v toku času). Kromě nepřeberného množství inspirace, je na Václaváku i krásná kavárna s dětským koutkem, kde si můžete koupit i nějaké ty tradiční švédské dobroty, které známe z obchoďáku. Kromě toho tam na vás čeká i team designerů, připravených vám pomoci se zařizováním bytu.

My obývák nemáme, ten padl za vlast kvůli mojí práci, ale až budu mít v příštím životě nějaký, tak bude velký a bude vypadat nějak podobně, jako ty z Václaváku.

Zdroj: oficiální fotografie IKEA
Na snídani s Olív jsme zašly do Pauseterie, která je kousek od Staromáku, ale na hony vzdálená turistickému stylu okolních podniků. Navíc mají v nabídce matcha latté, které miluju a mnoho dalších dobrot, o tom, že je to vizuálně atraktivní místo není pochyb, což nám potvrdila i obsluha, se kterou jsme zapředly rozhovor na téma bláznivé focení jídla na Instagram. (Zatím, co jsme si bláznivě fotily jídlo na Instagram.)

Zdroj fb stránky Pauseterie

Objevení Ber.lin baru kousíček od metra na Pavláku bylo taky velmi radostné, neb tam vaří, vypadá to krásně a mám to asi tak minutu na metro. Paráda, to mi přesně v tomhle místě chybělo. Sice bylo trošku divný, že v době, kdy jsem tam s Bárou byla, tam nebyl z hostů jedinej chlap (a to tam bylo plno!), ale snad to není pravidlo. Ne, že bych měla nějaký úmysl, ale bar/restaurace plná ženskejch je pro mne strašidelná věc.

Zdroj restu.cz

Výstavy

S Olív jsme zavítaly i na výstavu do Umprum muzea, kde aktuálně (mimo jiné) najdete Hanu Podolskou, resp. šaty, které za první republiky šil její proslulý módní dům ve Vodičkově ulici. Jako dobrý, ale možná jsme měly jít spíš na výstavu Krásná jizba, to bysme asi prožívaly víc. Rozhodně na ní musím zajít dodatečně.

Pro zajímavost, Módní dům Hanna Podolská například kompletně obléknul Adinu Mandlovou pro film Kristián.
No a jak jsem se dočetla, v tehdejší době bylo naprosto běžné, že herečky nosily ve filmech své vlastní róby, takže tahle zakázka pro Hanu Podolskou byla velmi netradiční.

Zdroj revue.idnes.cz

Olív odfrčela a já večer ještě musela absolvovat první z přednášek dějin umění, které jsem si v srpnu zaplatila u Národní galerie. Začali jsme na rozsáhlé retrospektivní výstavě Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně a nutno dodat, že tuhle výstavu jen tak neuvidíte, slovy kunsthistoričky Moniky Sybolové, tohle se podaří sesbírat tak jednou za dvacet let. Tak to moc doporučuju, na výstavě je zastoupené všechno, nechybí slavná Fuga, ani ilustrace nebo tajemné obrazy se sfingami, tolik typické pro Kupkovo symbolistní období.

Zdroj lidovky.cz, František Kupka, Cesta ticha II
Film

Z filmové tvorby aktuálně s Martinem jíždíme už poměrně starý seriál HBO Go Terapie, v hlavní roli s Karlem Rodenem coby terapeutem a čím víc dílů jsem viděla, tím víc žasnu, jak je to výborný. Roden je tradiční, ten nikdy nezklame, ale i výběr ostatních herců, kteří představují převážně jeho pacienty, je vybraný opravdu na jedničku. Sandru bych nejradši zaškrtila a u manželských terapií s Janou a Michalem se výborně bavíme, duo Gaislerová-Hofmann je famózní.

Zdroj www.csfd.cz
A připomenutím pondělního MINT marketu na brněnském Zelňáku udělám tečku za kulturní rubrikou a jdu připravovat zboží do Brna. Bude to premiéra a vůbec nevím, co mám čekat. Jediné, co vím je, že mám v Brně spoustu zákaznic. Tak doufám, že přijdete, těším se!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za všechny komentáře!