neděle 2. září 2018

Kultura za sedm no. 1

Ha! Tak dlouho píšete filmové články o víkendu, až se ucho utrhne. Ne, jinak. Až nemůžete přestat.

No však se mi po té mojí kulturní rubrice stýskalo tak, až jsem alibisticky vymyslela novou, abych mohla zase dělat chytrou.

Tentokrát jsem to ale vymyslela tak, že nová víkendová rubrika, které jsem dala název Kultura za sedm, bude mixem všeho zajímavého, co mě z kulturní scény cvrnklo do nosu od pondělí do neděle.
Může se tedy stát, že vám budu doporučovat nejen shlédnuté filmy a seriály, ale třeba i muziku, knihu, výstavu a bůhvíco ještě.

Jste rádi? Já jo!

Konečně mám důvod zase poučovat, jupí!

Začnu filmem, budu pokračovat výstavou a zakončím to muzikou. Byl to výživný týden!

FILM

Za mne hned dvakrát palec nahoru. Sicario a Escobar jsou snímky s mojí oblíbenou mafiánsko-drogovou tématikou. V Sicariu hraje vynikající Emily Blunt, která mě v krátké době příjemně překvapila už podruhé, sekunduje jí ďábelský Benicio Del Toro. (Beniciovi fandím už od naprosto úžasnýho snímku Traffic - Nadvláda gangů.)

Sicario

Sicario, to je terminus technicus pro kluky z nejchudých poměrů, kteří se za vidinou peněz dávají k mafii a jsou oddaní tak, že jsou kdykoliv připraveni umřít a kdykoliv připraveni zabít. Naprosto bez mozku a tím pádem uplně nejvíc nebezpeční.
Emily Blunt je ve filmu za idealistickou agentku FBI, která na hranicích USA s Mexikem, kde neplatí žádné zákony, o svoje ideály velmi rychle přijde.
Masakr film, mimochodem, od vynikajícího Denise Villeneuve, který má na svědomí i parádní Blade Runner 2049.Escobar

Další filmové zpracování života nejmasovějšího vraha historie. Tentokrát se v roli Pabla Escobara objevuje Javier Bardem a jde z něj opravdu hrůza, mnohem víc, než v jinak dokonalém seriálu Narcos, kde se Escobar podobá trochu plyšovému medvídkovi. Pořádně nebezpečnému medvídkovi, ale stále plyšovému.
Četla jsem, že aby se nelezlo do zelí relativně čerstvému a naprosto parádnímu seriálu Narcos, tvůrci Escobara vsadili na jinou dějovou linku. Na milostný poměr Escobara s novinářkou Virginií Vallejo, kterýžto byl v seriálu rozvedený pouze okrajově. Novinářku hraje Javierova manželka, krásná Penelope Cruz.
A jako novinářka přijde o iluze, jak jinak.


VÝSTAVA

Na poslední chvíli, ale přece. Dneska končí v Paláci Kinských výstava Jiřího Koláře Úšklebek století, podle mého názoru nejlepšího kolážisty, jakého naše umělecká scéna kdy měla. Retrospektivní výstava je velmi rozsáhlá a mimo jiné klade velký důraz na palčivé téma sovětské okupace, ke které se Kolář svým dílem velmi ostře vyjadřoval, což mu přineslo zákaz a on sám skončil v emigraci.

Zdroj ngprague.cz


Po Josefu Koudelkovi, který je ještě stále k vidění v UMPRUM museu se skvělou výstavou Návraty, je to další, kdo by se měl na školách povinně vyučovat.

HUDBA

Po hudebním festivalu ve Vroutku jsem v pondělí zasedla ke Spotify a našla si několik interpretů, kteří mě o víkendu zaujali.

Byla to především Katarzia, kterou jsem znala jenom velmi okrajově z Rádia 1 (jediný rádio, který jsem ochotná poslouchat, pokud se nejedná o dopravní zpravodajství) a musím říct, že Katarína Kubošiová aka Katarzia má svoje poslední album Agnostika podle mého názoru opravdu fantastický. Už jsem ho slyšela několikrát.

Zdroj woodmanproduction.cz

Pak jsem si přehrála kompletně Lamb, ale tak jako naživo, mě z přehrávače tolik nezaujali a pravděpodobně si je asi pravidelně pouštět nebudu, usínám u toho. Ne, že bych Lamb neznala, ale už ten křehký název mě vždycky trochu odpuzoval. Naživo to byla ale skvělá podívaná a byl to božácký elektronářez.

Zdroj paulmcbride.me


Pro dnešek vše a jestli se vám nová kulturní rubrika líbí, napište mi koment, ať vim, neasi.

Hezkou neděli!