středa 25. července 2018

Citová investice

V pondělí jsem nějak na blogu neměla co říct. Vrátili jsme se z Teplic a mě to vždycky hrozně sebere. Ne, že bych se tam chtěla hned teď vrátit, to ani náhodou, máme v Praze hezký život, ale miluju tamnější honosnou prvorepublikovou architekturu a nedokážu přenést přes srdce, že se ztrácí. Věděli jste, že na počátku 20. století měli Teplice druhou nejpočetnější židovskou komunitu v Čechách? No. Hm, měli. A podle toho ty domy taky vypadají. Jsou jedny z nejkrásnějších, nejhonosnějších a nejelegantnějších, co jsem kdy viděla. Mají jména, velké zahrady, terasy s mohutnými sloupy, balkóny tvarované do oblouku, zimní zahrady, obrovská okna. Uvnitř těch domů jsou do teď funkční zašupovací dveře do salónů, vestavěný nábytek, kachlová kamna, jasanová obložení, kazetové stropy. Židé z Teplic vlastnili sklárny, keramické závody a bůhvíco ještě.

A teď. Buď se to rozpadá, jako náš barák (tedy, rodina vlastní jenom půlku a v tom je kámen úrazu) nebo to přetřou na nějakou echt nevkusnou barvu, omlátěj štuky, protože kdo by se s tim opravoval, vymění špaletová okna za plasty, dřevěné a parketové podlahy překryjou laminem, vymlátěj původní dlažby, na dokonale tvarované fasády nabouchaj řvavý reklamy, na zahradách zničej altány a trávu a daj tam zámkovou dlažbu, aby se tam dalo parkovat.

Beru to velmi osobně a velmi tragicky. Chce se mi na lidi řvát, že jsou barbaři a nic nechápou. Upřímně by mne zajímalo, proč to tak mám.

Takže pokaždý, když se vrátím, potřebuju to pár dní rozdejchat, uklidnit se, zajít si na jógu a uvědomit si, že vše je pomíjivé a že je důležité jen to, co je stálé a to stálé je ve mně. Učení jógy léčí, tedy v mém případě rozhodně. Teď už jsem schopná o tom aspoň něco napsat.

A teď k něčemu pozitivnímu, klasický středeční "newsletter" o tom, co je právě hot v mém e-shopu.

Pivoňkovým produktům jsem zařídila další sourozence. Balicí papír a trhací blok aka dopisní papír, protože když k tomu přidáte pivoňkové obálky, rázem máte krásný set na psaní liebesbriefů.

Na srpen se chystají (se chystají... prdlajs, já je chystám!) pracovní týdenní plánovače, rozvrh hodin a vymýšlím, jak pojmout rodinný plánovač, aby to bylo v univerzálním trhacím bloku a ne jako kalendář, který už nestihnu udělat (damn it! pokaždý, když to píšu, jsem na sebe trochu naštvaná, ale ano, odpouštím si, ale stejně se trochu štvu). Včera už jsem to asi vymyslela, dost se mi ten systém líbí, tak snad se bude líbit i vám.16 komentářů:

 1. Myyno, prosím u rodinného plánovače, jestli budou kolonky na děti, tak aspoň na tři :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evo, mám tam tři děti, nebojte, sama jsem z velký rodiny, na tohle myslím. :))))
   Dokonce tam mám dvě kolonky navíc pro případné další dítko nebo babičky a dědečky :).

   Vymazat
 2. Na rodinný plánovač se těším, přesně to potřebuju....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak snad bude dobrý! Snažila jsem se nikde neopisovat a udělat ho co nejlogičtější, aby bylo i dobře vidět, kdo má kdy čas. Teď to ještě hezky graficky zpracovat... :)

   Vymazat
 3. Panebože ty pivoňky.....miluju je, měla jsem je jako svatební kytku a pivoňky na šedé jsou top! Tereza

  OdpovědětVymazat
 4. Já ti tak rozumím...a to jsou chvíle, kdy chci mít hodně peněz a zachraňovat domy a historii... Pivoňky jsou krásný, doplním objednávku a těším na zásilku plnou kvítí! <3 Drž se, pusu a už brzoooo!

  OdpovědětVymazat
 5. Milá Myyno alias Markéto,s Teplicema to mám stejně,mám tam tetu,celé dětství jsme tam jezdila na prázdniny,teta bydlí sice v "bytovce"ale na pokraji vilové čtvrti,takže jsem už jako malá obdivovala všechny ty vily a snila,že až "budu velká" tak si jednu s velkou zahradou koupím a nechám opravit .A tedˇpo návratech 1x ročně bych brečela,když vidím ty zpackaniny-ne tedy všechny,to bych křivdila,ale často je to vrchol nevkusu ,to ani není o penězích.. Jinak díky moc za poslední balíček, vše je krásné,už se těším na plánovač,který nutně potřebuju. Doufám,že ještě v té době budou dostupné i ty pivoňkové bloky,protože jinak bych musela objednávat každý týden ,sotva pošlu objednávku tak tam skočí nějaká nová pecka-:) Hezké léto ,Olina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No právě.... často to není o penězích a o to víc mě to drásá... No nic, tak aspoň, že v tom nejsem sama.
   Bloků je habakuk, skoro všechno teď objednávám naveliko, aby to vydrželo do Vánoc. Žádný strach a děkuju! :)

   Vymazat
 6. S domy to mám stejně. A nejen s domy. Vždycky, když jedu do příhraničních hor, tak je mi při pomyšlení na historii teskno, líto a stydno... Pěkné léto! Klára

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naše pohraničí má temnou duši... ale stejně je nejkrásnější.
   Krásné léto i Vám, Kláro!

   Vymazat
 7. Ach, nešel by ten balící papír předělat na látku na šaty?
  Lea

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leo, těžko říct, to, co půjde na látku určuje Šárka Klimánková, nikoliv já. Ona to platí a věnuje tomu spoustu času, ona je šéf přes látky. :)

   Vymazat
  2. Ale za látku bych se taky přimlouvala, na sukni, na polštáře, na cokoliv.....Tereza

   Vymazat
  3. Terezko, děkuju, ale i v tomhle případě platí moje předešlá odpověď. :)

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!