pondělí 11. června 2018

Rok se s rokem sešel

Tak jsem rok oficiální podnikatelka. Uteklo to jako voda a z bezpečného hnízda rodinné firmy jsem se vykopla takovým fofrem, že jsem ani nevěděla jak. I když to rozhodnutí, vyjít ze své komfortní zóny, bylo velmi zásadní, ničeho nelituju.
 
Po roce nejsem ostřílená byznysmenka, ale pár postřehů už mám.

 • E-shop potřebuje denodenní péči. (O víkendu jsem krutě překopala design, můžete to omrknout, jestli máte odvahu.) Zatím jsem na to stále sama, ale nebude to takhle trvat věčně, už je toho tolik, že začínám dělat hloupé chyby a jsem z toho pak nešťastná. Ještě, že mám tak skvělé zákaznice (a pár zákazníků), nakonec jsme se na nápravě vždycky v klidu domluvili.
 • Jako e-shopař musím sledovat i aktuální trendy v designu a marketingu. Můj anděl strážný ví, že přes design mě celkem užije, ale co opravdu nemusím, je hlubší marketing. Tím navážu na aktuální šílenství kolem nového evropského nařízení GDPR (to způsobilo všechny ty více či méně hysterické e-maily ohledně bezpečnosti a uchovávání soukromých dat, kterými jsme všichni bombardováni). Všimla jsem si, že to někteří pojali opravdu kulantně a v mailu se snažili lidem nakecat, že mají nový web a že se musí všichni znovu přihlásit, jinak už si u nich nikdy nic nenakoupí. ČSA dokonce svou nepochopitelnou zprávou (ne)oficiálně přiznalo, že má takový bordel v datech, že prostě s mailing listem zákazníkům musí skončit. Někteří byli i vtipní, jiní struční.

Já jsem nemusela posílat zákazníkům nic, protože soukromá data (rozumějte adresu a telefon) používám jenom na to, abych odeslala objednávku. Co se týče IP adresy (vaše počítačová stopa), ani tu nijak nepoužívám, nedělám analýzy pro marketing a nemám to do budoucna v plánu.
Jediné, na co se chystám, je newsletter, ale na ten se bude muset každý přihlásit sám, určitě s tím nebudu otravovat nikoho, kdo o to nemá zájem.

Tím pro mě tedy skončila kauza GDPR, o které se vedou nekonečné debaty na všech možných diskuzních fórech a konec konců, můžete si dokonce zaplatit i neuvěřitelně drahá školení na tohle téma. No nic, někdy se prostě vyplatí být na všechno sama. Nemáte pak čas na tanečky.

 • Dalším postřehem je, jak inspirativní můžu pro některé být. Někdy až moc inspirativní. Člověk by si skoro myslel, že ho snad někdo vykrádá... ale to snad ne, že ne? Jenže ti, co nemají vlastních nápadů dost, by si měli uvědomit, že budu vždycky o několik kroků napřed (protože čerpám z nápadů ze své hlavy, kterých je až až). A nakonec to vzdají, protože to není jejich cesta. 

Je to moje cesta.

 • Opravdu užitečné bylo začít myslet hodně dopředu. V tuhle chvíli už mám promyšlené produkty na následujícího půl roku a kdy přesně musí odejít do výroby. Vzhledem k obrovským nákladům je nutné to mít rozplánované s předstihem.
 • Finační rezerva na účtě? Cha. Povinnost! Dřív jsem tohle vůbec neřešila a teď si bez rezervy nedovolím koupit ani nový boty. Důležitější je zaplatit faktury včas. 
 • Hýčkání kvalitních dodavatelů. Asi jsem trochu fajnšmekr, ale když najdu někoho, kdo svojí práci umí, už se od něj nehnu, byť to nemusí být zrovna nejlevnější možnost. A to se netýká jen tiskáren, ale i dodavatelů na papíry a nebo obalový materiál. Držte se těch nejlepších a oni vás nenechají ve štychu.
 • Bez telefonu to nejde. Věděli jste o mně, že mám fobii z telefonování? Nenávidim telefonování, je to pro mě peklo, ale už dělám v rámci zachování dobrých podnikatelských vztahů kompromisy. S tím telefonováním je to opravdu složité, týká se to i rodiny a přátel, jenže ti to už ví a netelefonují mi, když už, tak výjimečně a stejně nemají zaručeno, že to vezmu, ale takoví dodavatelé a řidiči dopravních služeb, ti to neví. A já to vzít musim. (Nejvtipnější jsou kamarádky, když jim výjimečně kvůli něčemu zavolám... "Markéto???... Ty mi voláš???") 
A jedna dobrá rada na závěr. Když dáte poštovné zdarma, mějte připravený dostatek obálek.

A stejně jsem dál forever fracek. Tričko by City Folklore.

Užijte si další krásný den!

12 komentářů:

 1. Bože! To s tím telefonováním jsem vůbec nevěděla! Už ti nikdy nezavolám! mask.

  OdpovědětVymazat
 2. Nový dizajn stránky 1++....:-) všimla som si, že nie sú to-do bloky..... dúfam len že sú vypredané a naďalej budú v ponuke.....:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! :) Jo jo, to-do bloky budou, jenom budou vypadat jinak. Ale do podzimu je naplánována spousta bloků. E-shop je teď docela vymetený... :)

   Vymazat
 3. Eshop vypadá úplně báječně, krásná změna!. Pusu. Al.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ježiš ahoj, kdy my se zas uvidíme??? A děkuju! Pusu!

   Vymazat
  2. já jsem všeho schopná a léto mám téměř volné? A od září nastupuju v nové práci, tak mi končí leháro :) Když se ti bude chtít, tak tě pozvu k nám na ovocný koktejl a nebo můžeme třeba do nějaké indické restaurace na oběd - miluju. (byla jsem s kamarádkou v té, co jsi mi doporučila u jiřího z poděbrad a byly jsme obě úplně nadšené!) Al.

   Vymazat
  3. Jsem pro restauraci, tak se domluvíme! Jsem celé léto více méně v Praze, napiš kdyžtak mail, kdy můžeš. Budu se těšit!

   Vymazat
 4. Myyna, držím palce, veĺmi!
  Alena V.

  OdpovědětVymazat
 5. Telefonování je nejhorší věc na světě! Doteď mám v živý paměti, jak jsem první den v práci musela dělat follow-up a volat asi padesáti novinářům, myslela jsem, že dám radši okamžitě výpověď :D Nebo když jsem měla udělat rezervaci stolu v restauraci, radši jsem tam přes půl města dojela, než abych musela volat. Už je to teda o dost lepší, nicméně jsem ráda, že v tom nejsem sama :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Telefonování je peklo! :))) Radši napíšu tisíc mailů, než abych vytočila číslo na telefonu :D.

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!