středa 20. června 2018

Jak jí to mám říct?

Můj rozhovor s potencionální dcerou na tabuizované téma (první) menstruace by mohl probíhat různými způsoby. Mohly bychom si udělat holčičí večer a společně si o samotě popovídat. Nebo bychom mohly hrát hru na otázky a odpovědi. Kdybychom s Martinem měli bláznivou rodinu s otevřenou hlavou a srdcem, zapojili bychom se třeba všichni. Těžko říct, jak by to probíhalo, protože žádnou dceru nemám, ale jedno je jisté, měla bych to teď mnohem jednodušší.

Měla bych to jednodušší díky dvěma odvážným holkám, co boří společenské standardy a které během loňského roku vypiplaly jeden úžasný projekt, který spatřil světlo světa minulý měsíc. Ty holky znám a vím, že na tom poctivě makaly, daly do toho všechno, udělaly maximum pro publicitu svého projektu, přizvaly odbornice na dané téma a teď už je na lidech, jestli budou mít otevřenou mysl a jejich projekt podpoří.

Jsem si jistá, že jde o skvělou věc.

Vymyslely totiž Sadu Menarche - Sadu pro první menstruaci.

Zavírají se vám hrůzou oči, jenom to slovo čtete? Nejste v tom sami. Ač je to neuvěřitelné, menstruace je i v 21. století stále tabu. Kdybych byla malou holkou, ledasco bych se dozvěděla od kamarádek, ale přeci jenom, to nejtěžší břímě osvěty leží na matkách, a upřímně, asi nelze moc očekávat, že děvče, co "to" poprvé dostalo přijde samo od sebe za mámou a řekne si jen tak v pohodě a v klídku o informace. Svět dospělých je skvělý v tom, že už máme ledasco za sebou a můžeme předávat zkušenosti, navíc matky můžou použít vůči svojí dceři jemnocit, který je vlastní jen matkám. Komunikace je strašně důležitá za všech okolností, první menstruaci nevyjímaje. Nenechte v tom svoje dcery plácat.

Aby to bylo maminkám příjemnější, je tu právě tahle krásná a vkusná záležitost, Sada Menarche (menarche = z řečtiny "první menstruace"). Jana s Jitkou rozkošnou bílou krabičku nacpaly informacemi, vzorky, nechybí cyklický kalendář a deníček nebo třeba sada na tvorbu DIY šperku. Vytvořily samozřejmě speciální webové stránky, přizvaly ke spolupráci šikovnou ilustrátorku a všechno prokonzultovaly se zkušenými ženami. Sadu můžete koupit tu (KLIK). Webové stránky Sady Menarche najdete tady (KLIK), facebooková stránka je zde (KLIK).

Jak to vlastně máte vy, matky dcer, které čtete můj blog? Je tenhle úkol teprve před vámi, už to máte úspěšně za sebou nebo máte pocit, že jste to tehdá nezvládly a teď vás to třeba mrzí? Jak se k menstruaci doma stavíte? Pojďte mi to napsat, upřímně mě to zajímá. Díky!

Moc se mi líbí, jak to holky pojaly. Je to prostě hezký a vkusný. Není to trapas ani nic, za co by se mělo děvče ve svém pokojíčku stydět.A tady už jsou hrdinky, které se nebojí. Jana s Jitkou. Jsem na ně pyšná.

19 komentářů:

 1. Milá Market, tak to mi vyrazilo dech (v dobrém) ! Je to super nápad a držím palce, aby se sada Menarche ujala a JJ držím palce !! Zítra jedu do Prahy jako hlídací babička a ihned budu informovat snachu o této sadě, protože tuším, že už bude třeba .. Bohužel si nevzpomínám, jak jsem informovala své dvě dcery, ale moje babička mě informovala, že až TO dostanu, tak už končí dětství a začnu být žena. No informace na prd, takže jsem sondovala od spolužaček. Šá

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Šá, to bude prima, když v Praze poreferujete, děkuju moc!
   Tak to Vás moc babička nepoinformovala :))). Inu, co by o tom taky člověk měl vyprávět, jenže ono je to téma jen zdánlivě fádní, ve skutečnosti by se o tom dalo debatovat docela dlouho. Ženská si nakonec vždycky nějak poradí, i ta malá, jen tam pak chybí ta sounáležitost a třeba se přidá i stud a to je pak škoda.
   Mávám z Prahy!

   Vymazat
 2. Ježíš to je parádní! Jako matka dvou synů tohle sice potřebovat nebudu (škoda), ale co je menstruace už ten starší ví, pač považuji za důležité i kluky informovat, např. aby věděli, proč někdy ječím bez zjevné příčiny (PMS) :-) Takže ráda nasdílím třeba pro kamarádky, které to čeká.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, Báro, to je vlastně pravda, vždyť ani synové toho nejsou ušetření. O náladičkách bych mohla vyprávět :))). Když pošleš info o Sadě kámoškám, bude to skvělý, děkujeme! Užívej dovču!

   Vymazat
 3. U nás byla začínající menstruace celý první rok zásadní téma. Natolik otevřené a všudypřítomné, že tomu nezůstal ušetřen ani můj muž. Stela nás do toho všechny zatáhla a řešilo se a řešilo. Upřímně - jsem ráda, že to mám za sebou, protože to bylo tak strašně náročný, že bych raději menstruovala i za ni. Dlouho se s tím nemohla psychicky ani fyzicky srovnat. Strašný období.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až tak? Já jsem si to odbyla poprvé u babičky, před celou rodinou, to bylo děsný, do dneška si to pamatuju, mamka na mě šeptala, aby to bylo jako diskrétní, ale diskrétní to stejně nebylo, no docela mučírna, do dneška to mám v takový divný mlze všechno. Tak nevim, co je lepší, jestli akce celý rodiny nebo dělat jako by nic.:)))

   Vymazat
  2. Určitě akce celé rodiny! Vždyť to patří do života stejně jako láska nebo chleba s máslem.

   Vymazat
 4. Zajímavé :) Moc se mi líbí i zařazení ekologické varianty :). Jsem na to zvědavá až to přijde u nás, ale snad to bude ok. Dcera už teď zná jak vypadá tampón a že má mamka menstruaci :D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo jo, holky to pojaly zodpovědně a musím přiznat, že jsem se ledasco ještě přiučila, když mi vyprávěly, co všechno v Sadě bude. Tak držím palce, ať to u vás jednou proběhne nějakým fajn způsobem. ;)

   Vymazat
 5. Tak to je zajímavé téma. Intimní. Máme dvě dcery dva roky po sobě. Nějaký vážný rozhovor o menstruaci asi nikdy neproběhl. Dávkovalo se to postupně. Vždy mě zaskočily nějakou otázkou, ještě ani do školy nechodily. Já se zhluboka nadechla a vydechla a snažila jsem se jim pravdivě odpovědět. Jenže ony po třech větách opět odběhly, mně se ulevilo, po čase opět přišly s dalším dotazem, já se nadechla a.... a tak to bylo až do první menstruace starší dcery, kdy už vlastně bylo vše vysloveno. Pak už přišly na řadu praktické věci... "toto jsou moje hygienické potřeby, některé z nich můžeš vyzkoušet, ale musíš si sama hledat, co bude vyhovovat právě tobě, takže jdeme do drogerie...je to intimní a je to individuální, některé zkušenosti ti sdělím, ale hledej, vnímej, přemýšlej, ptej se..." Nakonec dokázala zvládnout i kalíšek. A čeká nás další fáze - antikoncepce. Prostě je to proces. Krabička po jednotlivostech je super. My na vyzkoušení kupovaly vždy celé balíky. Ale jsme doma tři ženské, tak se nic nevyhodilo :). Dámám fandím a obdivuji jejich odvahu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Intimní to je. Na druhou strane se o tom pořád někde píše, mluví, ale neutrálně, ať už jsou to reklamy, náznaky, zjevné výkyvy nálad, nákupy hygienických potřeb v obchodě... je to takové zvláštní téma. Všichni víme, že to existuje, že je to nevyhnutelné a že se to kolikrát musí veřejně přiznat (tím nákupem například), ale na druhou stranu je nám mnohým žinantní o tom mluvit. Přitom sex je mnohem intimnější, ale o tom se mluví bez problémů. Je to fakt zajímavé.
   To postupné dávkování, jak píšete, to je vlastně asi běžný, zrovna o víkendu mi kamarádka říkala, jak si její malá dcera začala všímat a ptát se, co jsou to ty tampony a tak, ale nakonec vždycky odběhne nebo jí to přestane hned bavit. Je to fakt věda, umět to podchytit. :)

   Vymazat
 6. Tak to je fakt skvělý nápad, klobouk dolů!
  Naší Elišce je osm a už pár let mou menstruaci vnímá a ví "o co go". Na tampóny a vložky se mě ptala a tak jsem po troškách vysvětlovala a povídaly jsme si o tom, proč se tak děje a co to pro tělo a psychiku ženy znamená ... takže představu určitě má. Otázka samozřejmě je, co to s ní pak udělá a jak se s tím vyrovná, až se to bude za pár let dotýkat přímo jí osobně. Moc dobře ví, že za námi může s čímkoli, i velmi intimním, přijít a že od nás vysvětlení, radu a podporu dostane.
  Co se týče mě osobně, ten moment, kdy mi mamka všechno ohledně menstruace vysvětlovala, si normálně vůbec nepamatuju, úplně jsem to nějak vytěsnila ... určitě ne proto, že by k tomu mamka přistupovala nějak "divně", vždycky se mnou i ségrou o všem mluvila otevřeně ... tak nevím, proč mám takové okno :-)
  A jak tak nad tím přemýšlím, mám pocit, že téma začínají menstruace je natolik tabuizované hlavně proto, že se s tím ty holky setkávají ve věku, kdy mají obecně problém řešit osobní a intimní věci a mluvit o nich, protože se stydí a je jim to nepříjemné. A představa, že by měly rozebírat a navenek prezentovat něco tak vysoce intimního jako je menstruace, je pro ně nejhorší noční můrou ... alespoň ze svého nejbližšího okolí a rodiny to takhle vnímám ...
  Tož tak nějak :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to máte, Jano, doma krásně nastavený!
   Máš pravdu, já jsem taky v pubertě nechtěla naoko nic řešit, všechno mi to přišlo trapný a zdrhala jsem i z kuchyně, když mi mamka chtěla vysvětlit nějaký recepty. :))) Nechtěla jsem nic slyšet a pak se mi to pěkně vymstilo, když jsem se odstěhovala. Žila jsem dlooooouho na jídle z friťáku :)))). Ale vím, že uvnitř jsem si chtěla o všem hrozně popovídat. Akorát jsem to nedokázala propojit. Puberta je prostě příšerný období. :)

   Vymazat
 7. No páááni, tak tohle mě teda vážně zaujalo! SKVĚLÝ NÁPAD, SUPER PRODUKT! Mojí cácorce je zatím jen 7, takže to není ještě úplně aktuální téma, ale ono to uteče jako voda... A až to přijde, věřím, že budeme obě připravené a že tato úžasná krabička bude ještě na trhu a pomůže nám do další fáze jejího života vstoupit s grácií :-) Nebojím se toho :-) Snad nebude vadit, že se o projektu zřejmě zmíním na mém blogu, tahle myšlenka se, dle mého, musí šířit :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Skvělý nápad i provedení! U nás to mamka, ačkoliv zdravotnice, neměla moc zvládnuté. Když "to" přišlo a já se opatrně přiznala řekla mi: "Tak, a tohle tě čeká měsíc co měsíc dalších 40 let." a pak mi hodila knížku Rady dospívajícím dívkám. Uf. Ale pořád to bylo lepší než starší bratr mé kamarádky, který ji přesvědčil, že může jít na městský úřad si "to" odhlásit. A ona, dvanáctiletá, přesvědčovala starostu u nich na vesnici, že si to rozhodně neobjednala, a chce to odhlásit jako odebírání novin...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neeee, tak to je strop s tím odhlášením :)))). Kdyby to tak šlo odhlásit, stála bych první v řadě, hahahaha!

   Vymazat
 9. Jak to tak čtu, tak mamka byla kabrňák, potřebné věci hlavně praktického rázu se mnou probrala předem, a pamatuji si, že jsem ji poprvé volala do práce, že už a konzultovala jsem, jestli si to vše dobře pamatuju. Sama mám dvě předškolní děti a rozhodně už ledacos vědí, protože používám kalíšek a oni se mnou lezou všude, takže základy už mají :) S dcerou bych určitě až na to přijde ráda absolvovala nějaký menarche rituál, ať už jen ve dvou, nebo v nějaké skupině - teď už možnosti jsou úžasné a přijde mi to pro ty holky (malé i velké - matky) velice přínosné. Těším se na to. Informace o krabičce se ke mě dostala už i z jiného kanálu a jsem nadšená, přesně to je třeba a přesně to se hodí, hlavně pro maminky které opravdu nevědí jak na to a přitom cítí, že je to potřeba. Skvělá práce! Al.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To máte moc prima nastavené, je dobře, že se o tom začalo mluvit a z té Sady mám upřímnou radost. Mimochodem, kalíšek jsem zkoušela také, ale musim zkusit jinou značku. Nějak mi to (doslova) nesedlo, ale je to super vynález, takže musim zkoušet dál :).

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!