středa 16. května 2018

K narozeninám...

... ale vlastně ještě ne tak úplně k narozeninám. Ten den D je až za týden 23. května. To bude mít By Myyna páté výročí, kdy jsem udělala oficiální coming out a vytvořila si účet na Fleru. Ten účet už sice půl roku nefunguje, ale stále tohle datum platí, protože odsrabit se je to nejpodstatnější.

Mám bilancovat? Mám spočítat kolik průserů, nářků a přešlapů jsem za tu dobu udělala? (A stále dělám.) Nevím, kéž bych si to psala, někdy to byly opravdu perly. Tápání v grafických programech (pokus-omyl byl první rok ten nejčastější způsob práce v Illustratoru, protože já pipina zásadně nečtu návody), marné oslovování tiskáren, které mi nechtěly za normální peníze vyrábět zboží po padesáti kusech (strašně jsem se divila), peníze, co tekly proudem za zcela nevhodné tiskárny, které svojí práci neuměly (jak si teď vážím těch, co jsem si našla a svojí práci rozumí), přešlapy nad výběrem papírů (naposledy teď na jaře), špatná cenotvorba (naprostá alchymie), dokonale nezvládnutý marketing (kdo nemáte co dělat, podívejte se na bájmíní facebook pět let zpátky).

To, jak vypadal e-shop před dvěma lety, to je taky příběh sám o sobě. Blbější kombinaci barev jsem si opravdu vybrat nemohla (šedo-modrá je sice krásná, ale pro prodej opravdu nefunguje).

A poslední rok? To je teprv jízda. Pořád se učím. Pořád řeším, proč něco nejde, proč se něco prodává moc a proč zas tamto málo, když jsem na tom nechala ruce, oči, účet. Omlouvám se, že tu píšu o marketingu a financích, když přece jenom maluju.

Zdání totiž klame. V mém případě až fatálně, mám někdy pocit.

Ze stavu, maluju až moc jsem se překlopila do stavu musím najít čas na malování. Budu ale upřímná, obě polohy mě nesmírně baví, jak ta tvůrčí, tak ta přísná, marketingově-ekonomická, i když bych někdy vzteky brečela, jak nechápu ty souvislosti na sociálních sítích.
Všimla jsem si, že buduju papírenskou značku, je to legrační, najednou to přišlo jak lusknutí prstem. Víc, než ilustrace knih mě zajímá tvorba praktických produktů a byť je ilustrace nejvíc nejlepší, pořád myslím víc na papírnictví. Dokonce jsem zašla drze až tak daleko, že jsem si ho pojmenovala jako ilustrované papírnictví, nic odvážnějšího z pohledu profesionálního ilustrátora už snad být ani nemůže, věřím, že jsem leckoho zvedla ze židle, ale #sorrynotsorry, mně se to líbí. Je doba, kdy se může všechno.

By Myyna má neuvěřitelně silnou komunitu podporovatelů, je to vlastně komunitní značka (existuje vůbec tenhle výraz?). Lidi, co ocení, že věc má příběh a je dělaná s láskou, aniž bych jim to musela pořád cpát. A vyprofilovalo se to tak samo, s tím jsem nikdy v životě nekalkulovala. Je to pro mne úleva, už vím, kam to všechno směřuje a je ještě větší úleva, že se to tak zařídilo "samo". Nepoužila jsem žádnou strategii, nečetla žádné motivační knihy (mimochodem, ty mám na stupnici od 1 do 10, která se jmenuje Nesnáším, na pozici 10), prostě se TO udělalo.

Co jsem si nadělila k pátému výročí? Nejsou to boty (mám), dovolená u moře (byla jsem), ale produkt, který jsem si vysnila a vyvzdorovala (doslova). A je prvním z řady nových produktů, které letos plánuju. Jsou to sešity, u kterých by se na první pohled třeba zdálo, že se vlastně až tak moc neděje, no věřte tomu nebo ne, děje se toho dost. Pro mne jsou výjimečné, protože jsem se poprvé zbavila kovových spon a nahradila vazbu nití (stehy vypadají totiž mnohem elegantněji), vnitřní papír je recyklovaný (miluju tu našedlou barvu), linky jsou a nejsou (neboť jsou jemně tečkované), rohy sešitů oblé (harmonie, jemnost, nenásilí, moje mantra). Obálky jsou navíc namalované ve třech různých stylech, které jsou pro mne nejtypičtější:

 • akvarel s tečkovanou perokresbou
 • "ledabylý" rozpíjený akvarel
 • akvarel s jemnými detaily
Každý styl má vždy dva zástupce, takže ano, počítáte dobře, nových sešitů je šest různých druhů. Graficky jsem se vyřádila na předsádce, která je potištěná (volali mi z tiskárny, že se vyděsili, že to udělali obráceně, ale opravdu jsem řádky pro nadepsání sešitu umístila dovnitř), na listech jsou pak mezi tečkami průsvitné kytky. Jen tak, pro pobavení, pro zpestření, pro rozveselení.

Někdo má sen o Ferrari, já měla sen o sešitech. Z kabelky LV (opravdu jsem ji kdysi strašně chtěla) jsem se postupně dostala na pozici plnění snu především vlastním přičiněním. Tedy, když to nemůžeš nikde sehnat, vyrob to. Takže se z toho bahínka, ve kterém jsem si před pěti lety lebedila, dostávám někam na světlo. No budiž, tohle se mi líbí, to mě baví.

Lidi, plňte si sny. Kupte si tu kabelku, někam jeďte nebo něco vyrobte. Každý jak chce, hlavně ať vás to baví.A teď maličko podrobněji k tomu, jak jednotlivé dvojice vypadají. (Sešity se dají zvýhodněně koupit po dvou, ale samozřejmě i po jednom.)

Pod styl "akvarel s tečkovanou perokresbou" patří Buldoček, o kterém jsem se rozepsala minule a Snídaně, která je vzorem novým. Zkráceně Snídaně s buldočkem. Kdo by nemiloval buldočky? Kdo by nemiloval snídani? Pro mě je to zásadní činnost po probuzení, někdy se uplně těšim, co si dám, to když je zrovna čerstvě nakoupeno.


To prošívání mě naprosto fascinuje. Můj svět už nikdy nebude jako dřív.


Zástupci na oko "ledabyle rozpíjeného akvarelu" jsou vzor Od soumraku do úsvitu a nový vzor Semínka. Zkráceně v shopu Semínka od soumraku do úsvitu. Semínka jsou totální outsideři, jak jsem si všimla, nicméně, já k nim mám zvláštní vztah. Před dvěma lety v zimě ve Španělsku, když jsem si o semínkách, respektive jejich tobolkách, hledala více informací, protože jsem narazila na několik tamních stromů, které produkovaly opravdu hodně zajímavé semínkové tobolky, našla jsem na internetu hrozně krásnou větu/rčení "Snažili se nás zakopat, nevěděli, že jsme semínka." Po pravdě, přemýšlím, kam bych si to mohla nechat vytetovat, jak moc se mi líbí.
Tak proto semínka.
Poslední dvojka je "akvarel s jemnými detaily". Patří do ní České léto a Bylinky. České léto s bylinkami je vyloženě prázdninový vzor, voní mi chalupou a lesem. V tuhle chvíli už je ve výrobě i balicí papír s oběma vzory a doufám, že mi ho stihnou přivézt do Dyzajn marketu, který je příští víkend.
A ještě pár fotek k tomu vnitřku a bude to všechno, protože jsem dneska fakt epická (rozumějte zdlouhavá).

Tak.

28 komentářů:

 1. To je nádhera, Markétko. A gratuluji k výročí, ke splnění snů. Moc vám fandím.

  OdpovědětVymazat
 2. Vymazlená kolekce :)
  Ať ti to jde i nadále tak pěkně...jedna z komunity ;)

  OdpovědětVymazat
 3. To je hezký s těma semínkama! (A všecko je hezký, jsi boží!) mask.

  OdpovědětVymazat
 4. náááádhera! snad se jednou od tebe dočkáme i toho mopsíčka (viz charity žvejky), ale snídaně s buldočkem je neodolatelná...zdravím eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evo, trošku mě děsí, jestli jsem slíbila mopsíčka a nevim o tom :))). Ale děkuju!

   Vymazat
  2. ne neslíbila...jen jak jsi dostala na výběr téma na charity žvejky a byl mezi nimi i mopsík... vytiskla jsem si kdysi od tebe obrázek, který jsi kreslila při příležitosti narozenin sousedovic mopse a dala ho na blog - byl nádhernej! a protože sama mopsíka doma mám, jsem na ně ulítlá. tak proto jsem psala, že se třeba jednou dočkáme i my milovníci mopsíků :o)

   Vymazat
  3. Ahaaa, tak to jo. :) No, ten narozeninovej mops záhy zemřel po očkování. Ten by si taky zasloužil nějaký obrázek, to je fakt.

   Vymazat
 5. Já vůbec netuším na co bych sešity potřebovala, nepoužívám je vůbec, ale jsou táááák nádherné! Jsi úžasná! Al.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já vím, někdo to vůbec nepoužívá, já třeba jo, píšu si pořád něco, většinou pracovního, protože mi mobil na zapisování nevyhovuje. Ale ne každý to tak má, to je jasný. Děkuju moc, Alen! Nepřijdeš na Dyzajn market???

   Vymazat
  2. Jsem ti psala, a teď koukám, že tu má odpověď není, tak se asi někde v éteru vytratila, aby sis nemyslela, že jsem nezdvořák a neodpovídám na dotaz.... Hele nevím, možná v neděli, ráda bych. V sobotu už něco máme a právě nevím jak moc budu unavená v neděli, jestli ještě něco podniknu, nebo budu v klidu doma..... a na mobil už vůbec nezapisuju..... já nějak vůbec nepíšu když nad tím tak přemýšlím .... :)

   Vymazat
  3. By mě teda vůbec nenapadlo, že jsi nezdvořák :))).

   Vymazat
 6. Blahopřeji k výročí a jsem moc ráda, že jsem si Vás našla, děláte krááásnéé věci a pls, pokračujte v tom, jste skvělááá !!! I svým dětem jsem jednou řekla slogan,který by si měli zapamatovat a je z jednoho českého filmu "Člověk dokáže vše, co od sebe očekává" !! Mějte se moc hezk Šá

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeee, děkuju! To jste řekla dětem moc hezky! <3

   Vymazat
 7. Krásné krásné krásné <3 Tvá velká obdivovatelka ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peťo! Jsi srdcařka, děkuju! <3 Přijeď na Dyzajn market! ;)

   Vymazat
 8. Své sny zabíjí tím, že je uskuteční... Wolker. Přeji spoustu dalších zabitých snů ( i když to zní hrozně;-) ) Ta věta o semínkách je užasná. Ivča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hahaha, tak to je zajímavá myšlenka. Tak já ty sny pobiju. :D
   Děkuju moc, Ivčo!

   Vymazat
 9. Sešity jsou nádherné a ten detail prošití ...krásné. Vaše tvorba je originál a to se cení. Moje maminka obdivovala kalendář od Vás, který mám doma a nechápala, jak dokážete tak autenticky namalovat všechny pidi broučky a včelky a semínka:-) No, kdo umí, ten umí. Ať se Vám daří!♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Věrko, děkuju za krásnou zprávu a pozdravujte maminku! <3

   Vymazat
 10. Vidím, že opět budu muset rozšířit svou sbírku:-)).... a třeba se vypravím i na Dyzajn market....ať se Vám daří:-)) a za dalších 5 let opět "slavíte"... Hana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hano, děkuju moc! Když byste se stavila na Dyzajn marketu, určitě by to bylo fajn! :) A za 5 let uvidíme, kam to došlo, sama jsem zvědavá, jestli se splní všechny plány a sny. ;)
   Krásný víkend přeju!

   Vymazat
 11. Úžasný! Ty, Tvůj vývoj, sešity i vše ostatní, co jsem měla tu čest využít. A píšu do nich každej den! Gratuluju, seš prostě nejvíc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Báro, z celého srdce děkuju! Nicméně, musíme se někdy vidět, abych Tě mohla vyvést z omylu, že jsem nejvíc :))).
   Mám radost, že blok používáš. To je skvělý!
   Pusu a mávám!

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!