pondělí 16. dubna 2018

Bordel doma = bordel v hlavě

Ten nadpis, to je moje soukromá rovnice. Tak to mám. Vždycky, když řeším něco důležitého a domov je zároveň zaflákaný nesmyslama, většinou se nedoberu žádného výsledku a ještě mám noční můry.

Teď taky řeším. Po devíti letech v nájmu se svým mužem se nám krapet začíná "rozpadat" domov, který není náš (je to novostavba, takže nejde o nic fatálního, ale přeci jen...), jenže stěhovat se nechceme, máme to tu moc rádi. V Praze nenajdete příliš míst, která jsou tak klidná a tichá, a přitom kousek od metra. No kousek... v zimě je těch 12 minut pěšky na metro sakra dlouhá doba, v létě mám zas pocit, že je to kousíček.
O hypotéce neuvažujeme a žádné nemovité dědictví nás nečeká, takže jsme teď na křižovatce, co dál? Uvidíme. Když budeme mít štěstí, podělí se s námi náš pan domácí o náklady na nutné úpravy a když mít štěstí nebudeme, bude potřeba pečlivě vybrat, do čeho peníze vložíme a co ještě nějakou dobu počká.

Příští rok v únoru tu budu deset let, co tu bydlím. Deset let je strašně dlouhá doba. Nikdy jsem nikde nebydlela tak dlouho. A to ani v dětství. Rekord zatím držel byt, kde jsme bydleli od mojí čtvrté třídy do mých devatenácti let. Pak jsem se postavila na vlastní nohy a odstěhovala se. Vychází mi to na devět let, takže za rok budu mít rekord co se týče života na jedné adrese. Neuvěřitelné.

No a By Myyna bude mít teď v květnu pět let. Tu teď taky řeším. Co dál a jestli to má cenu. Jestli jsem dost zralá na to, to všechno ustát, protože to není sranda. Řeším, jestli umím unést neúspěch a jestli mám dost energie zvládnout úspěch, taky jestli opravdu dokážu pracovat s penězi, protože faktury za tiskárny začínají mít povážlivě nul. Chce to balanc a já, jakožto levák, mám s balancem velké problémy, protože pravoruký svět s námi leváky moc nepočítá. Ale já jsem krom malování a psaní obouručák, na počítači dělám pravou rukou, v grafických programech taky dělám pravou rukou, takže to třeba zvládnu vyvážit.

Oklikou se vracím k tomu úklidu... Logicky jsem se tedy uchýlila k prošmejdění domácnosti, hlavně svého pracovního místa. Věnovala jsem tomu celý víkend, všechno vyklidila, umyla, vytřídila. Zboží dala k sobě, věci na výrobu dala k sobě, potřeby na balení objednávek jsem dala do kupy na jedno místo... je to mnohem lepší. Líp se mi teď u práce dýchá. Navíc jsem zrušila jednu stěnu, kde jsme měli "galerii" a celé místo věnuju nějaké almaře z bazaru, kam uložím věci, které zůstaly bezprizorně ležet na zemi po mojí organizační změně.
V sobotu jsme se byli podívat do proslulého antiku ve Spomyšli, nemohla jsem si vybrat a měli jsme na to jenom dvě hodiny. Je to tam tak obrovský! Takže dnes jsem jela znova. Tentokrát už s metrem a pečlivýma poznámka o rozměrech míst, která můžu doma zaplnit.
A konečně jsem byla úspěšná. Ve čtvrtek by mi měl brácha dovézt dva kousky nábytku, které jsem koupila.

V neděli jsem ale ve Spomyšli přeci jen něco ulovila. Starou dřevěnou truhličku s rozkošnou tapetou uvnitř. Dala jsem do ní barvy.

Ta prázdná stěna je divná. Zatmelila jsem ještě včera všechny díry po hřebících a v pátek tam už bude stát nová almara. Těším se!


A ne, vůbec mi nevadí, že se ta tapeta k té truhle nehodí. Je to vlastně docela vtipný a nečekaný.

A tady už jsou výsledky mého snažení a víkendového posilování.
Místo po uraženém závěsném kalíšku z Ikea, kde zůstal trčet šroub, jsem vyřešila zavěšením košíku s milovanými stoletými medvědy a jednom nestoletém, kterého mám taky moc ráda.

Už aby bylo zase hezky! Na to víkendové počasí se tak lehce zvyká...

P.S. Na e-shopu proběhlo velké zlevňování, protože během měsíce čekám mega zásilku nových sešitů.

19 komentářů:

 1. Chápu. Když potrebuju uklidit v sobě, uklizim v bytě. A ted, jak jsem hodně doma, to potrebuju mit okolo sebe hezky. Hodně štěstí do správných rozhodnutí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Zvláštní, jak se člověk v takových chvílích cítí vlastně strašně sám. I přesto, že mám oporu v Martinovi. Je to takový vzduchoprázdno.

   Vymazat
  2. Asi tuším co máte namysli. Já měla to vzduchoprázdno v sobě asi před dvěmi lety, když jsem nevěděla co chci pracovně dělat, kam směřovat. I když jsem tu oporu v partnerovi měla, pořád to tam bylo. Všechno se to časem urovnalo, měla jsem štěstí a práce si našla mě. Přišla změna, nová nabídka, motivace a chuť zase pokračovat. Věřím, že jí taky najdete a držím palce ať je to příjde co nejdřív.

   Vymazat
  3. Děkuju, motivace tam je, spíš přemýšlím, jestli to dál zvládnu. Hodně se to posunuje na všechny možné strany, nejen do těch pozitivních mezí. :)

   Vymazat
 2. Prosim můžu se zeptat odkud je ten dřevěný stojan na tužky na parapetu?zrovna přesně takový nutně potřebuju
  Dekuji moc Kamila

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Držák na tužky je Utukutu :) https://www.utukutu.eu/shop/pencil-holder

   Vymazat
 3. Já od té doby co před 3 týdny odešel partner, tak vlastně jenom uklízim :) Ze šatní skříně jsem vyházela všechno co nenosim, bylo sepraný, bylo z deváté třídy, bylo v kategorii "co když přiberu" (jo mam opačný problém než většina obézní populace)Takže mi tam zbylo žalostně málo kousků, které by se daly nosit a člověk se moc nestyděl. Dál jsem se vrhla na botník, jo 13cm jehly byly fajn ale ne když člověk potřebuje za den oběhnout pět úřadů a nechce se zabít na kočičích hlavách. Dál jsem zrenovovala skříně po babičce (nalepila jsem od Soumraku do úsvitu na zadní stěnu skříní a vypadá to božsky!!) ale ten úklid nějak pořád trvá, doufám že až skončí, tak i v té hlavě se to srovná :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lenčo, tím, jak jsme všichni jedineční, tak máme každý svůj rytmus. Někomu to trvá dýl, někomu kratší dobu, ale já věřím, že bude všechno zase dobrý a hlava se pročistí a bude v ní jak v pokojíčku.
   Chystám se novou almaru z antiku taky vytapetovat soumračným baličákem. :))) Ještě mám pár kousků doma, co se pomačkaly a nemohla jsem je tím pádem dát do prodeje. Teď se hoděj! ;)

   Vymazat
 4. Zdravím, úplně vás chápu a ve svém podnikání to občas taky cítím - zrovna teď..Jdu zabalit baliky co mají jít na poštu a pak tedy gruntovat(třídit a poslat dál nepotřebné) a ono se to pročistí. A u vás se to taky posune správným směrem v bydlení. Pracovně určitě máte úžasnou práci a krásné nápady. Saša :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alexandro, pořád je co dělat, že? Bude to zas dobrý! :))) Děkuju a mávám!

   Vymazat
  2. U nás u Suvu stále a neustále :-D

   Vymazat
 5. Dobrý den, váš blog mám moc ráda, je jeden z mých nejoblíbenějších. Nechávám se inspirovat vašimi tipy na filmy, už jsem jich takhle viděla pěknou řádku. Moc děkuji! Pokud se rozhodnete, že vaše další cesta bude vypadat jinak, vaše inspirace a řádky mi budou chybět, ale chápu, že život je změna.
  S tím úklidem... Za čtyři dny se chystám na měsíc do Španělska na pouť do Santiaga. Pojedu sama a trochu se toho všeho bojím, a kupodivu mám taky velikou touhu předtím doma všechno dát do pořádku a vygruntovat. Takže mám vymalovaný jeden pokoj a umytá všechna okna... Potom už se odevzdám cestě, s čistou hlavou. :-)
  Přeji vám vše dobré a dobrou volbu na křižovatkách.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dano, dobrý den, určitě se nechystám na to zavřít blog. To by mi chybělo. Obzvlášť, když se lépe a radši vyjadřuju psaním, než mluvením :))).
   Užijte si Španělsko, bude to úžasná cesta! To bude nádhera!
   Španělsko je moje srdcovka a díky němu se těším zase na zimu, už mi hrozně moc schází.
   Přeji krásné dny!

   Vymazat
 6. V podnikání jsem oproti tobě mimino, ale teda můžu už teď kosntatovat, že je to jeden challenge za druhým. :-) Sotva se rozběhl obchod, už řeším, co se pro nás změní s přechodem do režimu plátců DPH, byla jsem dopoledne na konzultaci a mám z toho zas hlavu jak pátrací balón. Takových okamžiků už bylo víc, takže vím, že se to zase utřepe, zorientujeme se, zařídíme potřebný... ale v prvotním "šoku" musím vždycky chlácholit samu sebe, že to dáme a že to za tu parádní výslednou práci stojí. Tak i tobě přeju, ať ze všeho vyjdeš s čistou hlavou a klidem v duši. Jsme bojovnice! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zuzko, tak tomu věřím, že máš hlavu jak balón. Loni jsem vybalancovala příjmy jen tak tak, abych nespadla pod dph jenom díky tomu, že jsem začala podnikat v červnu. S eshopem, kde se točí byť malé objednávky denně, je ten kýžený obrat v podstatě velmi snadno dosažitelný a kór, když se do obratu nesmyslně počítá i poštovné. Co mi pomůže letos, ví jenom Vesmír. Doufám, že třeba těch pár měsíců, kdy bylo zavřeno v zimě :))).
   A jasně, že to dáme! Máme svojí práci rády, je to dar jak blázen, to se nesmí zahodit. Teď už jde o to jak a čím nabrat další sílu.
   Mávám a objetí posílám!

   Vymazat
 7. Vždycky, když už nemůžu dál, tak doma (neplánovaně) uklízím. Dřív jsem se ještě rýpala v zemi, teď nemám kde. On ten úklid urovnává nejen věci, ale i myšlenky. Markéto, hodně sil do těch nejlepších rozhodnutí ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peťo, děkuju moc, jakmile si udělám jasno, všechno zas půjde jak na drátkách! ;)

   Vymazat
 8. Naprosto vám rozumím. Bezútěšnost zaházeného prostoru mi kazí chuť něco vymýšlet. A teď jsem ve fázi, že žádný úklid nepomůže tak, jako stěhování. :D
  Tak snad to dobře dopadně, mně i vám. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hi hi, Báro, to s tím stěhováním už jsem taky zvažovala :))). Ale nějak si to jinde už neumim představit. Nebo spíš nechci :D.

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!