čtvrtek 22. března 2018

O plastech a papíru

In paper I trust. Včera jsem byla na dost poučném workshopu v tiskárně HRG v Litomyšli. Workshop pořádala Soffa, a já jí a tiskárně chci moc poděkovat, není zcela běžné, aby se obchodník z tiskárny rozhovořil o jejich know-how a provedl vás všemi halami s výrobou. Byl to magic! Nevím proč, ale fascinují mě výrobní haly a stroje, obzvlášť, když je to voňavý a čistý. Ne, vlastně i ty špinavý se mi moc líbí, ale tady to bylo čisťoučký.

Věděli jste, že veškerou světovou buničinu, která je potřeba k výrobě papíru, dlouhodobě skupuje Čína? A že papírny už léta improvizují? Smutné. Kvalita papíru se mění, ale neznamená to, že je teď papír špatný. Jenom musíte hledat. Já hledám od minulého roku díky paní Daně H., která v Čechách zastupuje rodinnou italskou papírnu Fedrigoni. Nakopla mě nesmírně a já se těším, že společně něco vymyslíme. Moc bych o to stála.

Ale to, co jsem chtěla dneska zmínit a popsat, je můj vztah nejen k papíru, který používám na svoje výrobky, ale i k balení. Jímá mě hrůza, když vidím balíky několikrát omotané plastovou strečovkou a nechci, strašně nechci, abych k tomu jednou dospěla také. Kdo si ode mne kupuje zboží, tak si asi všimnul, že nejsem zrovna přeborník na krásné vnější úpravy zabalení, ale fakt se snažím. Balíky balím do recykl hnědého papíru a jednotlivé věci většinou do celofánu, který není tím strašlivým plastem, jako například mikroten, igelit nebo polyethylen.

Celofán je přes sto let starý "plast", vyrobený chemickou úpravou celulózy, tedy látkou, která je vlastní rostlinám a tvoří jejich buněčné stěny. Díky tomu je celofán plně degradovatelný, v přírodě se rozkládá (jenom nemůžu pořád dohledat za jak dlouho). Mimochodem, četli jste na začátku roku článek, jak čeští vědci zjistili, že se všemi milované bioplasty v přírodě vlastně nerozkládají? Myslela jsem, že mě klepne. Přečíst si ho můžete tu. Takže pro mne je celofán stále velkým pomocníkem, kterého využívám proti zašpinění svého zboží.

Celofán je drahý. A ještě víc drahý je, když ho nakupujete po stovkách kusů, než po tisících nebo kilometrech. Kdybych měla započítat kompletní balné do poštovného, byla by to dost darda. Proto jsou tyhle pro mne nezbytné věci citlivě rozpuštěné do cen zboží.

A pozor, není celofán jako celofán. Například polyethylen se umí tvářit velmi celofánově, rozdíl poznáte podle ceny. Polyethylenové sáčky jsou v řádech haléřů, celofánové jdou do korun.

Nicméně, rozhodla jsem se, že přírodě ještě trochu víc ulevím a nakoupila jsem 20 kilo papírových sáčků (to je fakt hodně sáčků) (mimochodem, hádejte, kam si je nechala poslat... do Uloženky! 20 kilo! blbka...), do kterých budu balit vše, co jen půjde. Místo celofánových obalů. Hnědý papírový sáček A4 (velké bílé jsem nesehnala, a beztak je to bělené chemicky a to taky není zrovna výhra) není žádný krasavec, co si budem povídat. I když, mě se líbí. Fakt. Je takovej rustikální a dá se dost hezky doupravit nálepkou nebo razítkem.

Ale zašla jsem ještě dál, protože mě trápilo množství izolepy, které spotřebuju na balíky při balení objednávek. Zpravidla balíky zuřivě omotávám kolem dokola. Tou izolepou. Koupila jsem zkušebně dvě role papírové lepicí pásky (nemyslím tu, jak se máčí vodou, aby lepila, to bych se zbláznila, než bych něco zabalila) a můžu po prvním použití říct, že je naprosto skvělá a lepí moc dobře. Průser je její cena. Zatím co za širokou izolepu dám 11 Kč, za širokou papírovku utratím 59 Kč. Dost rozdíl, co?

Taky se postupně zbavím bublinkových obálek, které jsou ještě tak "fajnové", že dá dost práce oddělit bublinky od papíru, aby to šlo aspoň zrecyklovat. Dlouhodobě používám kartonové Progresspacky a jsem s nimi maximálně spokojená. Vypadají pěkně a jsou spolehlivé.

Tento článek není o nejlevnějším balení, to je vám asi jasné...

Něco ale přírodě dlužím. Mám díky poletování po planetě uhlíkovou stopu jako blázen a taky ráda řídím. Někde to prostě musím vyvážit.


Moji pomocníci. Papírová páska, papírový sáček, kartonová obálka, papírové washi pásky (ptáčková ze Světa pásek, květinové ze Zahrady na niti).

Můj "krásně" zabalený balíček (uvnitř kartonový tubus, v kartonovém tubusu nástěnný kalendář).

Nová kamarádka, papírová páska. Seznamte se!

26 komentářů:

 1. Moc krásný článek, líbí se mi, že nad tím někdo přemýšlí a dává si s tím takovou práci! Jen pozor na washi pásky, nejsem z oboru, tak jen co mám z doslechu, ale řada z nich je dnes vyrobená v Číně a krom takových "drobností", jako že například nelepí nebo se trhají prý jsou také chemické. A já tedy "made in China" nemusím obecně, natož zrovna u pásek... Spoleh by měl být na ty vyrobené v Japonsku, problém u většiny eshopů je, že země původu nejde zjistit a že právě z tohoto důvodu eshopy vydávají čínské pásky za japonské... Důsledně to rozlišuje majitelka eshopu washipasky.cz, má zvlášť kategorii na japonské a ty ostatní a u ní jsem si skoro úplně jistá, že to odpovídá, mám od ní pásek strašnou spoustu :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo jo, to je pravda, některé washi nelepí dobře, ale někdy lepí i ty čínské. Já si nejsem jistá, jestli lze vůbec normálně fungovat, aniž by člověk nezavadil o věc z Číny. Například adidasky, které nosím pokaždé do roztrhání, jsou vždycky původem z Číny. Já jsem strašně ráda, že máme v Čechách tiskárny (třeba v Holandsku a v Belgii prý nejsou!) a tím pádem můžu deklarovat svoje zboží jako české. A to je pro mne hodně důležité.

   Vymazat
  2. Super článek, spousta lidí vůbec nenapadne, co všechno člověk provozující eshop řeší (tedy ne každý to bohužel řeší, protože většina zákazníků touží po poštovném zdarma).
   Co se týká těch washi pásek, také jsem se po tom původu trochu pídila, a co jsem se dočetla na různých blozích, bohužel ani japonské pásky není záruka, protože spousta japonských značek si svoje pásky také nechává vyrábět v Číně, je to prostě levnější, jen si tedy aspoň pohlídají tu kvalitu...

   Vymazat
  3. No, tak o tom, co všechno řeší provozovatel e-shopu, o tom bych mohla napsat ještě další článek. :) Víme, že jo? Nejsem si jistá, jestli zákazníci touží po poštovném zdarma, ale je pravda, že poštovně zdarma milují všichni napříč generacemi. :))) Zajímavé, že?

   Vymazat
 2. Super :) To bude určitě ten můj balíček co přišel. Všimla jsem si ;)
  Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nebude ono :). Dneska jsem papírovku použila poprvé. Tak příště! ;)

   Vymazat
 3. Stroje miluju a strašně ráda nakukuji "pod pokličku" (mimochodem tento starý pořad ČT miluju :))) Taky hodně často přemýšlím, jak balit aby to přežilo cestu, ale aby plastu bylo co nejmíň. Bublinkové obálky schovávám a využívám znova (aspoň tak). Nad papírovou páskou uvažuji už dlouho, je překvapivě pevná a lepí jak čert. A washi pásky miluji, moc, oblepila bych se s nimi celá (a ty nové ze zahrady na niti jsou tak krásné). Hezký den :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já bych si tak přála vlastní washi pásky! Doufám, že to jednou vykoumám. ;)

   Vymazat
  2. Tak to pak po ní skočím všema deseti ;) :)

   Vymazat
 4. Jéé, tak článek jsem nečetla, jinak bych u vás nebyla zítra okolo páté, ale na ty progress obálky a papírovou pásku jsem taky přešla! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak si to Šárko ještě nečti, abys dojela v pořádku! :)

   Vymazat
 5. Skvělý článek! Nad tím workshopem v HRG tiskárně jsem taky uvažovala :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to nevím, jestli bys tohle téma ocenila. Pro mne jako zadavatele zakázek to bylo cenné, když vím přesně co po tiskárně chci a jaké má tiskárna možnosti, je to nad zlato. Ale z pohledu výroby jako takové to nebylo až tak detailní.

   Vymazat
 6. Ještě byste mohla ušetřit celofán tak, že by si kupující zaškrtli, že v případě nákupu více přání nepotřebují každé v celofánu. Když jsem od vás objednávala, tak by mi bohatě stačilo dát přání a obálky do nějaké větší obálky dohromady. Větší obálku by přitom šlo použít, i když by po cestě byla odrbaná. Myslím obálku uvnitř balíčku. Co vy na to? Oceňuji, že přemýšlíte nad balném takto. Různé výrobky jsou kolikrát krásně zabalené, ale pořád je to jen obal, kterým se člověk pokochá jen na chvilku. A kdybyste v eshopu měla možnost i něco víc eko a levnějšího pro vás, tak v pohodě oželím washi pásky. Bohatě mi stačí vyražená lištička.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, asno, právě proto jsem objednala dvacet kilo papírových sáčků, do kterých budu balit blahopřání, pexesa a ostatní věci z e-shopu místo celofánu. Zatím ale sáčky nedorazily, snad zítra :).

   Vymazat
 7. Odpovědi
  1. Jaks to zelené srdce udělala??? To chci taky umět. :) Magič, je to magic!

   Vymazat
 8. Myyno.To je trapně alibistické.Vase uhlíková stopa se nedá nahradit papírovou páskou ani sáčkem ani za 300let..Kdyby jste raději o tom pomlčela.Ale ono se dá obkecat všechno.Jak jste psala k Číně-smutné.Tak dodávám ke vší úctě k vám, vašemu talentu -smutné.Ale i tak jste a zůstanete v TOP mých oblíbených blogů.
  Magdaléna, Frýdek-Místek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teda, Magdaléno z Frýdku-Místku, vy jste mne rozesmála! Nejdřív takový štulec a pak takový milý dovětek...
   Ne, vážně si nemyslím, že svojí uhlíkovou stopu nahradím papírovou páskou a sáčkem. ;)

   Vymazat
 9. Ten článek jsem četla taky a pak jsem si ještě poslechla na doporučení pana ředitele Bobka toto - http://www.rozhlas.cz/leonardo/magazinleonardo/_zprava/budoucnost-neni-v-recyklaci-ale-ve-vyrobe-prirodnich-materialu-veri-odbornice--1788592
  Moc vaše úmysly oceňuji a taky se těším na Dyzajn market.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Báro, děkuju moc za odkaz, ráda si pana Bobka poslechnu, je to můj oblíbenec :).
   A těším se brzy naviděnou! :)

   Vymazat
  2. Jej, on tam pan Bobek nemluví, jen to v návaznosti na ten článek doporučoval. Také je to můj oblíbenec :)

   Vymazat
  3. To nevadí! Jen co bude po Dyzajn marketu, tak si to pustím ;).

   Vymazat
 10. Já se chci připojit k Magdalene.Ty uhlíkové stopy si z karmy a zničeného životního prostředí opravdu nevymazete!
  J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale no tak, děvčata... o vymazávání mé uhlíkové stopy papírovým obalovým materiálem není v článku ani slovo.

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!