pondělí 15. ledna 2018

Průvodce Unawatuna 2018

Ultimátního průvodce po Unawatuně, po třech týdnech tam strávených, si psát netroufám, ale můžu doporučit místa na jídlo a koupání, která jsou aktuálně podle mého názoru nejlepší, protože tak, jak se rychle obrací písek v moři, tak stejně rychle vzniká a zaniká dobrá pověst místních restaurací a bister. To, co bylo platné před dvěma lety dávno platit nemusí a stav pro rok 2018 se může zásadně lišit od stavu při vaší poslední návštěvě.

Pokud se vám moje fotky líbily a lákají vás celoroční příznivé teploty Srí Lanky, tropická příroda, teplé moře a máte třeba děti, se kterými si jen tak někam nedovolíte vycestovat, protože pro ně potřebujete určitý komfort, pak vám můžu Unawatunu jen doporučit. (Tedy v případě, že vaše děti zvládají dlouhé přelety.) Samozřejmě Unawatunu doporučuji všemi deseti i pro dovolenou ve dvou.

Přívětivá a nekomplikovaná písečná pláž s pozvolným svažováním, bezpečné koupání bez spodních proudů a teploučko od samého rána, jsou jako stvořené pro lenošení. A i kdybyste měli potomky, co mají tendenci vám lézt po hlavě, tady to opravdu nikoho vzrušovat nebude.

Tu jsou moje unawatunské postřehy, rady a doporučení.

Ubytování 

Bydleli jsme přes Airbnb tu a můžu to jen doporučit. Nejsem si jistá, jak to dělají, když chcete přijet třeba s dvěma dětmi, ale dokážu si představit, že jedno dítě se s vámi do postele uplně v pohodě vejde, je dost prostorná. Zmínka o zahradě je trochu sporná, je to spíš dvorek, ale dům je bezpečný, klidný a majitel strašně příjemný (s jeho sestrou jsme do styku nepřišly, byla tou dobou doma ve Švýcarsku). Kuchyň je plně vybavená, na hlavní pláž to je asi pět minut pěšky, na Jungle Beach zhruba 20 minut pěšky, wifina funguje. Vedle domu je šikovný krámek.Snídaně

Novozélandské bistro Hopstars, Weliwatta house, Coffee is Always a Good Idea, Sea Waves. První tři podniky jsou otevřené od osmi, jinak je většina míst otevřená nejdříve v devět ráno. Snídaně se zde pohybují od 350 do 1000 rupií, velká konev čaje nebo kávy do 450 R (1 Kč je cca 7 rupií).


Hopstars

Rozhodně si v Hopstars dejte hoppers. Třeba s uzeným lososem.
Snídaňová cracked rice (ať už to znamená cokoliv) v Sea Waves. Lahůdka!

Obědy

Sea Waves (cestou na Jugle Beach), Mettha's (naproti hlavní pláži), Jungle Beach Restaurant (restaurace na kopci, pod pagodou), Jina's Vegetarian and Vegan restaurant (východní část Unawatuny). Kari s rýží od 600 - 1300 R, nejlevnější je paní Mettha (600 R).

Kari v Jina's Restaurant

Kari s papadamem v Sea Waves.

Kari u Metthy.


Večeře

Pokud toužíte po slavnostnější večeři na pláži, která je zároveň vynikající, můžu doporučít Kingfisher Restaurant. Je to tam ale pekelně drahé. Zážitek ovšem zaručen.

Nejlepší pláž

Západní konec Jungle Beach. Musíte kus přes kameny, ale stojí to za to.


Přes tyhle kameny se dostanete k západnímu konci Jungle Beach.


Východní část Jungle Beach.
Východní část Jungle Beach


Tipy a triky

V neděli nemá smysl chodit na Jungle Beach, protože ten den pláž patří místním, kteří se tam přesouvají s celým příbuzenstvem a je tam tím pádem dost narváno. Zůstaňte na hlavní pláži.

Hlavní pláž.

To auto, co pořád hraje dokola Sonátu pro Elišku, je pekař.

Nakupte si ovoce v místních stáncích a udělejte si ovocný talíř "doma" sami. Je to mnohem levnější, než si ho objednávat v restauraci a ovoce budete mít čtyřikrát víc.Bankovka v hodnotě 5000 rupií je v malých místních jídelnách docela problém. Rozměňte si ji někde, než půjdete k lokálům na oběd.

Dolary můžete měnit v obchodech se šperky, ale až odpoledne, když už mají nějakou tržbu a většinou mění maximálně do $100.

Pošta je na hlavní silnici směrem do Galle, svezte se tam radši tuk tukem. Pohled do Čech došel za týden, známka stojí 25 rupií (asi 3,50 Kč).

Ubytování si zkuste zařídit někde, kde mají i zahradu. Má to mnoho výhod. Nemusíte sedět pořád na pláži, ráno jsou v zahradě ptáci a krásně zpívají, a navíc, stromy a květiny dělají všechno příjemnější. Nevím, jaké jsou tam pokoje, ale krásná zahrada je například ve Weliwatta House, Secret Garden, French Lotus, dům v areálu Jina's Vegetarian and Vegan Restaurant. Zmiňovaná ubytování jsou zároveň starými koloniálními domy, které jsou velmi krásné.

Weliwatta

French Lotus

Ubytování vedle Jina's Restaurant. Jméno bohužel nevím.


Pokud trváte na teplé vodě, ujistěte se předem, že ji ve vybraném ubytování poskytují. Je zcela běžné, že v koupelně teče jenom studená (nebo spíš vlažná voda, protože se maličko ohřeje v barelech na střeše), což je při místních teplotách naprosto v pohodě. Tři týdny jsem se já, princezna, sprchovala ve vlažné až studené vodě a vůbec mi to nevadilo.

Slunečníky a lehátka na hlavní pláži můžete využívat pouze za konzumaci pití a jídla, patří totiž restauracím. To samé platí i pro část západní strany Jugle Beach, kde je kus s lehátky, která patří k plážovému baru.Boty do vody nepotřebujete.

Vemte si brýle na plavání nebo šnorchlování, na některých místech jsou pod vodou barevné rybičky.

50 SPF je nutnost.

Do restaurací a bister si noste něco ke čtení, malování, psaní. "Rychlost" přípravy jídel a dokonce i pití je přímo vražedná. Na druhou stranu máte ale jistotu, že je vše uvařeno čerstvě.

Tenhle nápis u Jiny mluví za všechno.


Nebudem si nic nalhávat, sprchy odtékají rovnou do stoky, které vede skrz Unawatunu. Vemte si tedy na sprchování co nejšetrnější mýdla a šampony (Například z Čarovného mlýna nebo Jezuskote). Prosím.

Nezapomeňte si nakoupit před odjezdem z Unawatuny něco ajurvédského (čaje proti nachlazení, olejíčky, zubní pasty...), stojí to pár korun a je to kvalitní a přírodní.

Tak a to je vše. Kdybych se měla někdy rozhodovat, jestli chci na Srí Lanku znovu, neváhala bych ani minutu. Tentokrát bych jí ale objela kolem dokola.

13 komentářů:

 1. Omlouvám se za mimomísní reakci, ale tady u Tebe jsem si moc ráda četla o muzice, a tak jsem si říkala, že tady si popláču na správném hrobě...dozpívala Dolores z Cranberries...
  Magda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo jo, Magdo, vím... Pokud je mi známo, měla dlouhodobě problém s drogama, tipuju to na selhání srdce nebo něco podobnýho. Jsem zvědavá, co k tomu napíšou. Každopádně je to smutný. Její hlas byl krásný.

   Vymazat
  2. podruhé mimomísu...dnes mám střídavě veselo, střídavě truchlivo...Jirka to dá, i když mí rodiče to nerozdýchají...i s mou oblíbenou trafikantkou jsem povolila emoce na uzdě...až do crying...protože doma podpora 0...
   OdešLY JIŽ MÉ TŘI HUDEBNÍ HLASY..když odletěl i Hladík, sousedi si užívali:-)

   O víkendu jsme s kamarády měli koktejl vejšlapu a debat o volbách (mé ubrečené nevyspalé oči vysvětlovaly, proč mi můj táta SAKRA posílal emaily, jak je Zeman skvělý...nezlomil mě)... a i přes neskutečnou únavu jsme jeli do jedné krásné prdýlky Starosedlecký hrádek, kde kamarád dělal Vinyl párty a hrál i Queen...a bum, jdu dnes nakoupit a hádej, co hráli...I want to break free.

   Omlouvám se, nějak se ráda vypisuji někomu neosobnímu...
   Markét, gratuluji k životnímu zážitku a čurajícímu majiteli....skvostné dechberoucí fotky, kde svět vypadá jako v ráji, úsměvy vypráví celé příběhy, krása... a OBRÁZKY VAU...nádherné krásné...
   Magda

   Vymazat
  3. jeden z hlasů...a já jako atheista zírala...jsem odkojená na FNM a Soundgarden byli kdysi také jako životabudiš...
   https://www.youtube.com/results?search_query=chris+cornell+ave+maria+

   Vymazat
  4. Magdo, díky, Srí Lanka byla super. Hlavně to slunce a zeleno.
   Chris Cornell mě minulý rok obzvlášť zamrzel, poslouchala jsem ho i v té jeho poslední popinové fázi. Měl super hlas. No a Hladík... co k tomu říct. To je legenda.

   Vymazat
 2. Markét, znovu omluva za sentimentální Hrnečku dost...dnes jsem hodně přetékala.
  Srí Lanka v podání vás dvou - luxus - jak to napsat - to je mimo realitu - relax klid úsměv pohod pitko ptáci (tak to byl fakt vizuální o******s)...sledovala jsem, žasla, kochala se (ve smyslu žasla!), jen nebyla energie psát, jen žasnout a radovat se i za jiného...
  Ať jsou ty zážitky vzpomínky emoce vjemy další inspirací!!!!!!!!!!!
  Magda

  OdpovědětVymazat
 3. Zdravím z Českých Budějovic, na Srí Lance jsem byla v roce 2016 skoro 7 neděl,projezdili jsme to tam s batohem na skutru křížem krážem. Líbilo se mi tam moc, nejvíc jsem byla nadšená z lidí. Byli krásní, usměvaví a velmi příjemní, nezištní,a to se už moc nevidí.Zdena

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj, jsme v Unawatuna a nedaří se nám sehnat nikde ajurvedskou zubní pastu. Můžeš nám poradit, kde si je tu koupila? Díky moc, Radim.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Radime ahoj, pasty jsem koupila v posledním prodejním stánku v Unawatuně cestou na Jungle Beach. Je to ještě před tou křižovatkou, odkud začíná stoupat cesta na pláž. Stánek je vlevo, prodávaj tam ovoce, je to malinký. Hned vedle jsou zelený vrata a naproti o pár metrů dál je guest house French Lotus nebo tak nějak.
   Snad to najdete. ;)

   Vymazat
 5. Tak my kolem toho chodili každý den, měli jsme to asi 50 metru od ubytka. Díky moc za tip! 😊

  OdpovědětVymazat

Díky za všechny komentáře!