sobota 16. září 2017

Viděla jsem... vol. LXVII - Twin Peaks (všechno)

Protože se kultovní seriál Twin Peaks rozrostl po pětadvaceti letech o další řadu, dali jsme si s Martinem od brzkého jara do konce prázdnin všechny jeho díly. To znamená 29 dílů starých a 18 dílů nových. Ze starých jsem si nepamatovala téměř nic, kromě Laury Palmer a červených závěsů v podivné místnosti, a taky pocit, že jsem tomu kdysi ani za mák nerozuměla.

Rozdíl po pětadvaceti letech? Obrovský! Jednak jsme se s Martinem poměrně často smáli, protože už dávno nejsme vyjevení pubescenti, co všechno, včetně sebe, berou příliš vážně. To nám otevřelo další rozměr Twin Peaks, a najednou jsme pochopili, že David Lynch je velký šprýmař.

Šuplíček "drama", oddíl "mysteriózní", kolonka "art".

A nové díly? Jsou mnohem lepší! Alespoň z mého pohledu. Je velmi kuriózní vidět téměř všechny herce, jak vypadají po pětadvaceti letech. Agent Cooper vyzrál jak víno, Big Ed je pořád stejný, z Shelly je krásná ženská, jako třešnička na dortu pak sám velký David Lynch v podání Cooperova šéfa z FBI a konečně se objevila i legendární Diane, která byla v původním seriálu pouze jako neurčitá postava, kterou Coop oslovoval, když hlásil denní záznamy do svého diktafonu. (Vždycky jsem si myslela, že Diane se jmenuje ten diktafon...). A takhle bych mohla pokračovat do nekonečna, ale spíš se na to podívejte sami.

Byly v nové sérii ale i chvíle, kdy jsem myslela, že si ze zoufalství ukousnu ruku, jak moc to bylo divácky náročné. To byly ty momenty, kdy David Lynch naplno rozjel svoje fenomenální vize a fantazii, a nejednou se téměř celý díl odehrával v jakýchsi neurčitých černobílých záznamech, kterým rozumí snad jen pan režisér. Ale stálo to za to, nové díly Twin Peaks hodnotím deseti body z deseti. Jo a nemyslete si, že budete po 18. dílu moudřejší... Ani náhodou!

Tentokrát bez fotek ze seriálu, vypadá to, že ty vůbec neexistují.

Zdroj basedistanbul.com

5 komentářů:

 1. My jsme si novou sérii taky moc užili, v těch náročných úsecích jen nechápavě kouleli očima a pak u kávy diskutovali, jak to jako bylo, je a bude... Lynch je génius a sovy nejsou tím čím se zdají být! ♥

  OdpovědětVymazat
 2. Zatím jsem ještě neviděla. Stále odkládám, na jednu stranu se na to moc těším, na druhou stranu se bojím, že se mi to nebude vůbec líbit. Na staré díly se už dívat nebudu, obávám se, že bych se taky hodně nasmála :D Nicméně bylo by příjemné připomenout si Dámu s polenem - po Cooperovi byla mou druhou nejoblíbenější postavou seriálu :)

  OdpovědětVymazat
 3. Inspirovala jsem se - včera jsem shlédla první dva díly staré série.
  Jak já se tehdy bála!... :))

  OdpovědětVymazat

Díky za všechny komentáře!