pondělí 14. srpna 2017

Podivuhodný člověk

Nepamatuju si, kdy přesně jsem propadla práci Adolfa Loose. Nevím ani, jestli to bylo už na střední, ale je to dávno...

Říká se, že realizace jednoho pokoje od Adolfa Loose přišla investory na tolik, kolik by je v té době stál malý dům. A taky se říká, že Adolf Loos dokázal všechny svoje honoráře utratit za pohodlné cestování v salonním kupé a luxusní hotely. A já to chápu. Když jste estét takového formátu, nemůžete přece bydlet a cestovat pod svojí úroveň.

Třikrát ženatý, třikrát rozvedený, těžce nemocný, od mládí trpící syfilisem (ten musel mít pro své ženy panečku charisma) a prý neskutečně protivný génius, zanechal po Čechách poměrně dost interiérů, z nich hned několik se skvěle dochovalo dodnes. V Praze můžete obdivovat nádhernou Müllerovu vilu na Ořechovce a neméně krásnou vilu Winternitzovu na Malvazinkách (viděla jsem obě uvnitř a rozhodně doporučuju). V Plzni pak město zpřístupnilo před nedávnem několik Loosových interiérů, protože Plzeň byla v době Adolfa Loose plné bohatých továrníků, um architekta se předával na banketech od úst k ústům, a bylo zřejmě jakýmsi společenským statusem nechat si navrhnout interiér (a nejen ten, ale zapojovala se do renovací i fasáda domu) právě výstředním brněnským rodákem.

Adolf Loos zemřel ve Vídni, na dnešní poměry dost mladý, v pouhých 63 letech. Některé z jeho nábytkových návrhů jsou vyráběné dodnes. Například legendární křeslo Knieschwimmer a nebo lampa nad jídelní stůl, jejímž tvarem se inspiroval u kuchyňské šlehací mísy.

S Martinem jsme stihli Brummelův dům a byty Voglových a Krausových. Ještě nám zbývá Semlerova rezidence. Prohlídky moc doporučuju, je to opravdu fascinující, pokud vás tohle téma zajímá, nebudete zklamaní. Navíc, průvodci ví mnohdy víc, než co je v oficiálním průvodcovském textu a tak se vyplatí být zvědavý a ptát se. Osudy židovských majitelů těchto nemovitostí jsou samozřejmě velmi dramatické.
Lampa inspirovaná šlehací mísou.

Legendární Knieschwimmer.  Mimochodem, velmi pohodlné křeslo. Na fotce je zrestaurovaný původní kousek, ale v bytě Krausových si můžete vyzkoušet všechen nábytek, který je věrnou replikou původního vybavení.
Za stovku můžete v Plzni fotit. To se bohužel nedá říct ani o jednom z domů v Praze. (Ale možná se to už změnilo, nevím.)

22 komentářů:

 1. Na oddělené kohoutky jsem zatím narazila jen ve Skotsku, kde je to normální. V pražských vilách je to taky tak, vybavíš si?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel si nevzpomínám... :/

   Vymazat
  2. Já myslím, že ve vilách z První republiky jsou oddělené kohoutky téměř ve všech, pokud vily prošly citlivou rekonstrukcí.

   Vymazat
 2. :-) Jo, tyto vily jsou krásné. Letos jsem byla v Praze ve Winternitzově vile a bez problémů jsem fotila, co jsem chtěla (a bez poplatku). (Ale navštívila jsem ji v rámci nějaké akce, ani se neplatil vstup...) Markéta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jste měla štěstí, po mně chtěli v Müllerově vile 5000,- za focení, řekla bych, že si trochu pletou pojmy s dojmy, a že poplatek za profi focení rovnou zahrnujou i do kroužku nešťastníků, co si tam chtěj udělat mobilama pár fotek pro vlastní potřebu :). Nicméně, už je to pár let zpět, třeba už dostali rozum.

   Vymazat
 3. tak to jo, tohle já můžu. Paráda... a ta koupelna....čistá jednoduchá.. proč se dnešní mainstreamoví stavitelé neinspirují tady?

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuji za seznámení. Ta koupelna!! <3

  PS: Úplně mimo téma Poplach v Kovářské uličce byla moje oblíbená knížka. :))

  OdpovědětVymazat
 5. Interiéry jsou překrásné, v Plzni jsem prošla všechny dostupné, ale jeden byl jako druhý. Všechny vypadaly stejně. Dokonce se prý proslýchalo, že nechával za sebe pracovat jiné lidi, kteří interiéry navrhovali pod jeho jménem. Hlavně že se dochovaly. Ty koupelny vždycky byly nejhezčí. Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejspíš měl učně, Semlerova rezidence je právě od jednoho z jeho žáků, ale je vedená jako Loosův interiér. Tam bych asi viděla pravdu o práci lidí, kteří vytvářeli interiéry pod jeho jménem. Jeho realizace jsou si velmi podobné, ale nemám pocit, že by byly stejné. Například "raumplan" je v Plzni uplatněný pouze v jednom z interiérů. Koupelny jsou parádní, hned bych byla pro obnovení jeho návrhů :))).

   Vymazat
 6. JewelleryByRadkaHlavackova15. srpna 2017 17:28

  Semlerovka je nej a jeste Klatovska 19, i kdyz ta je uplne pred rekonstrukci. Zklamal nas byt Krausovych. Rekonstrukce nam prisla strasne odflakla...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mne spíš u Krausů nepříjemně překvapily ty plyšové modré sedačky pro svatebčany, když se tam koná obřad. Kdyby tam daly nějaké stylové Tonky, bylo by to důstojnější :).

   Vymazat
  2. JewelleryByRadkaHlavackova15. srpna 2017 17:56

   Presne. A pak odlepujici se tapety, ktere nelicovaly a krive dlazdice v koupelne atd. Ocividne to chteli mit rychle hotove, aby mohli prostory komercne pronajimat...

   Vymazat
  3. JewelleryByRadkaHlavackova15. srpna 2017 18:01

   Az budete nekdy v Rotterdamu, doporucuji Villa Sonneveld. Paradni interiery. Mam par fotek tady...https://www.instagram.com/p/BRXx3i_Fa73/?taken-by=jewellerybyradka

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!