neděle 18. června 2017

Viděla jsem... vol. LVI - Serge Gainsbourg

Většinu našich vzácných filmových večerů teď trávíme u starých dílů Twin Peaks, abychom si mohli pustit ty nové, aniž bychom lovili v paměti, oč šlo. Takže moc letošních nebo loňských věcí teď nevídám. Trošku mi to chybí, ale je na druhou stranu zajímavé po 25 letech znovu sledovat tenhle seriál uplně jinýma očima. Často je to dost legrace.

Životopisný film Serge Gainsbourg je z roku 2010 a ještě dnes si pamatuju, jak jsem ve Francouzském institutu opakovaně škemrala, coby jejich studentka, o plakát (mají v budově totiž i kino), ale protože měli jen dva, nechtěli se podělit. Věčná škoda.

Šuplíček "drama", oddíl "životopis", kolonka "legenda".

Serge G. v Čechách známe spíš jen jako tvůrce a zpěváka skandální písně Je T'aime,... Moi Non Plus, kterou si zapěl spolu se svojí tehdejší zákonnou manželkou Jane Birkin.
Ve Francii mají pro toho pána mnohem větší slabost a film vám rozkryje proč.

Serge Gainsbourg byl totiž jeden z nejgeniálnější francouzských hudebníků 20. století. Texty chrlil levou zadní, každá jeho píseň byla hit, produkoval, objevoval mladé talenty, hrál na cokoliv, k tomu krásně maloval (původně se měl stát malířem, studoval Akademii výtvarných umění), byl pohádkově bohatý, spal s neslavnějšími ženami Francie, včetně Bardotky, byl skandalista a upil se k smrti.

Snímek vás provede Sergovým životem od válečného dítka, až po slavnou legendu. Je krásně natočený, je vtipný, je výtvarně moc hezky pojatý. Spojuje animace a loutky s živou produkcí, uslyšíte jeho neslavnější písně, a uvidíte, za jakých absurdnách okolností kolikrát vznikaly.

Moc doporučuji!

Film je dodatečně věnován zesnulé modelce Lucy Gordon, jež hrála Jane Birkin, a která krátce po dotočení spáchala sebevraždu.

Zdroj www.csfd.cz

Zdroj www.csfd.cz

2 komentáře:

Díky za všechny komentáře!