středa 8. března 2017

Jsem levák

Jsem levák. No a, že jo? To je kde kdo...
Nikdy mi to nevadilo, až na drobnou šikanu v běžném životě, jako byly například staré otevíráky na konzervy, dělané výhradně pro držení vpravo, krejčovské nůžky, co se mi zarývaly do palce, protože jedno jejich ouško bylo vykrojené obráceně, o automatickém servírování lžíce na pravou stranu, když já ji používám v levé, ani nemluvím. I psát perem jsem se naučila tak, že už si jej nerozmažu. (Dlouhá cesta, ale podařilo se.)

Mám ráda hezké písmo. Na střední jsme měli i písmo zahrnuté jeden rok do výuky, ale pochopení pro můj levoruký sklon neměli a tak jsem si vysloužila trojku na vysvědčení jak vyšitou. Ani by mě tenkrát nenapadlo protestovat a dožadovat se vysvětlení, jak pracovat s psacími nástroji, když jsem levák. Prostě jsem se smířila s tím, že jsem prase, všechno si rozmažu a nikdy nebudu psát hezky.

Jak člověk "moudří" zjišťuje, že učitelé třeba nemuseli mít tenkrát pravdu. Že možná stačilo trochu víc pozornosti a péče, a psala bych stejně dobře, jako ostatní.

A protože mě přitahuje moderní kaligrafie čím dál tím víc a vnímám ji jako součást své práce, a že by se mi mohla hodit mnohem lépe než pěkné, ale studené digitální fonty, začala jsem se učit znovu psát.

Nejdřív jsem si říkala, že se přihlásím na kurz, ale nakonec jsem uznala, že by mi na kurzu stejně nejspíš jako levákovi nikdo nepomohl a tak jsem zapátrala v útrobách internetu a vyhledala si videa krasopísma pro leváky na Youtube, na Pinterestu fonty vhodné pro psaní rukou (například tu) a odkazy na pracovní listy ke stažení zdarma. (Doufám, že budou ok, nezkoušela jsem je ještě tisknout.)

Čas je přítel, když je ho dostatek a tak jsem i vyzkoušela velké množství psacích pomůcek, které jsem si nakoupila ve výtvarných potřebách. Od štětců, přes redispera, vodní štětce, tuhé zkosené fixy a různě tlusté fixy se stětečkem.
Jednoznačnými vítězi se stal nejmenší vodní štětec Kuretake, kaligrafické fixy od Pigmy se štětci ve třech velikostech a tenký akvarelový štětec Currys 3. Tyhle nástroje jsou v mém případě ty nejflexibilnější a neryju s nimi do papíru jako s perkem. Bylo by krásné psát redisperem a tuší, jenže pro leváka to je dost nepohodlné. V případě, že najdu vyhovující typ redispera, ráda se o zkušenost s ním podělím.Jsem tedy na začátku. Tady ve Valencii jsem si jenom linkovala papíry, a pracovní listy mě teprve čekají, až si je doma budu moct vytisknout. Na to se moc těším. Moje linkování na punk by asi kdejakého učitele krasopísma přinejmenším udivilo...
Jako každý začátečník mám výsledky své práce dost sporné, možná směšné a už vůbec ne profesionální, natož pak umělecky ladné a dokonale oku lahodící. To jako ani náhodou. Vím to.

Jenže, já vám to stejně ukážu, hele. A za tři roky se uvidí. Třeba jako u akvarelu. (Letos na jaře to totiž budou tři roky, co jsem se ho začala učit. A myslím, že už mi to trochu jde.)První výsledky jsem si vyzkoušela na facebooku a v ilustrovaném deníku.
A co vy a krasopísmo? Leváci? Praváci?

19 komentářů:

 1. Markét, já jsem vždycky ráda psala, myslím, že mi to i šlo. Což se ale nedá říct o dnešku, kdy ho vezmu jednou za uherák, když potřebuju nadepsat jména na vánoční dárky... Nějak jsem ale zatuhla na klasickém perku s tuší a teď valím oči, jaké jsou dnes nádherné vymoženosti na psaní. :) Díky za inspiraci i na kanál Youtube, vypadá to báječně. I

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivo, je toho teď opravdu spousta. My se ve škole učili psát například ořízlím dřívkem... no co k tomu dodat :)))).

   Vymazat
 2. Myslim, že ti to jde víc než trochu ;) A máš nějaké typy pro levoruké psavce - začátečníky? Jednoho mám doma a s perem je to teda boj :( BTW - máme doma nůžky na papír - pro leváky - zjistila jsem, že vtip těhle nůžek není ani tak v anatomii držení (zvládnu je v pohodě držet i v pravé ruce), ale spíš v tom, kde ty nůžky finálně stříhaj. Pravák má střih mírně posunutý, levák mi to šmikne přesně tam, kde má. To mě teda překvapilo ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli nevadí, že odpovídám v cizí diskuzi - přivedl mě sem facebook: Andreo, zkuste tuto knihu http://obchod.portal.cz/nechte-levaky-drapat/, dá se půjčit i v MLP - jestli jste z Prahy - je v ní moderní přístup k levorukému psaní... jinak je dobrý web www.levactvi.cz - sama jsem levačka a problematice psaní a leváctví se okrajově věnuji i v rámci profese. Omlouvám se za nevyžádaný vstup, Jitka

   Vymazat
  2. Jitko, děkuju za zprávu ;) V Praze jsem téměř denně, ale nevím, co je MLP? Mrknu na ty stránky, díky ;)

   Vymazat
  3. Městská knihovna www.mlp.cz :)

   Vymazat
  4. Ha, myslela jsem si to ;) Jednu mám hned vedle práce, konečně příležitost se zaregistrovat ;)

   Vymazat
  5. Tak koukám, že jste si to vyřídily i beze mne, to je dobře :))) a já jenom dodávám, že s těma nůžkama jsem neměla ani potuchy, že by něco takovýho bylo vůbec možný :D.

   Vymazat
  6. No a nebo je tu varianta, že jsou ty nůžky blbý úplně :D

   Vymazat
 3. Markét, takový praktický dotaz, pera Pigma Micron objednáváš na netu nebo se dají někde koupit v Praze (někde v centru třeba), protože zatím jsem poptávala v různých výtvarných potřebách a neměli... Markéta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já vím, s Pigmama je to potíž, nechápu, proč nejsou v Čechách pořádně k dostání. Ale prý je mají výtvarné potřeby v Praze v Soukenické a slyšela jsem, že i někde v Brně. Já si je vždycky nakupuju na cestách, tak doufám, že ta Soukenická bude úspěšná a já už nebudu muset všude v zahraničí obíhat výtvarné potřeby :D.

   Vymazat
  2. Děkuji za tip, dívala jsem se na jejich web a pera pigma micron mají. :-) Možná ne všechny tloušťky, ale mně to bude stačit :-) Markéta

   Vymazat
 4. Já jsem levák a už dlouho plánuji - až dodělám resty (což může trvat roky...hm), že si zkusím také hrát s písmem. Tuším že to nebude jednoduché, přesně jak líčíš. :-) Klára

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kláro, věřím že to není z počátku jednoduché ani pro praváka, my si to bohužel ještě komplikujem tím, že si často písmo rozmazáváme, ale neboj se toho, je to strašně příjemná a uklidňující činnost. :)

   Vymazat
 5. Jako levák levákovi děkuji za tipy! Krasopísmo mě láká už delší dobu, a asi jdu do toho :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Markét a napíšete i o těch pracovních listech pro krasopis? Moc by mě to zajímalo.
  Díky a přeji hezký den. M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale vždyť je tu odkaz, to si může stáhnout zadarmo každý. ;)

   Vymazat
  2. Už to vidííím :-) Jsem to napoprvé přehlédla. Díky za upozornění.

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!