pondělí 14. listopadu 2016

Toxicita osobnosti

Soutěžní článek na téma "Co je pro mě toxické", který jsem psala do soutěže LOHAS blogger a který jsem totálně zazdila, protože jsem ho zapomněla včas propagovat (jak pro mne typické - napsala jsem, co jsem chtěla, mám hotovo a ambice vyhrát se někam vypařila...), teď předkládám k přečtení (především těm, co se jim nechtělo proklikávat na další stránky, když článek vyšel v Magazínu LOHAS).

Přeju bájo pondělí!

**************************

Znáte takové ty lidi, co způsobují, že když se s nimi potkáte, máte pocit, že si musíte vzít aspirin?
Možná se cítíte kvůli svým negativním pocitům vinni. A já bych vám moc ráda vysvětlila, že to nemá cenu a že nepříjemné svírání v žaludku není důkaz vaší špatné karmy, ale jen následek otravy.

Ať už je to známá nebo dobrá kamarádka, která má pokaždé, ale fakt pokaždé, nějaké potíže, případně osoba, co si není schopná najít partnera a musí to na každé schůzce s vámi řešit, člověk, kterému se nikdy nic nedaří a nebo naopak ten, co se mu vždycky daří uplně všecko a je natolik okouzlen svojí zářivou osobností, že nedokáže mluvit o ničem jiném než o sobě, mají všichni jedno společné.

Jsou to toxické osobnosti.

Toxicita je vždycky negativní. Na tom se určitě shodneme. Že do ní ale zapadají i vyloženě usměvavé typy, je velmi zajímavý jev. Naučit se automaticky usmívat, může být i druh dovednosti, ne stav mysli.

Rozdělila jsem si je do několika poddruhů.

Katastrof/ka

Musím říct, že když poznám toxickou osobnost, snažím se jí napříště vyhnout, ale tahle strategie není možná vždy a za všech okolností. Střet vás může zastihnout i v rodině a nenaděláte nic. Dejme tomu, že máte například toxickou sestřenici (nedej bože tchýni) (ani jedno se mě, samozřejmě, netýká). Nadělá vám v mysli takovou paseku, že od ní pokaždé odcházíte s hlavou jako pátrací balón. Zahrne vás nepřeberným množství historek o tom, jak jí honí sociálka, jak jí Stavební úřad nedal, už zase, povolení, jak si na ní zasedla úřednice, jak jí v bance nechtěli dát peníze, protože nesplnila podpisový vzor, dycinky ji načape revizor, hygiena jí odmítá vystavit povolení na smažení palačinek v garáži a neustále jí píšou z finančáku, až z toho budete mít pocit, že váš vlastní život je v podstatě procházka růžovou zahradou... A budete se za to cítit blbě. Ale nelitujte jí. Katastrofové si to totiž způsobují sami.

Mám teorii, že je to určitá sorta lidí, která před kritickým okamžikem navodí ve svojí mysli stav, jako by se už nějaká nepříjemnost stala a ona se fakt stane. Prostě se to vyplní. Síla myšlenky je totiž mocná.

Síla negativní myšlenky je ještě mocnější. (Jen si vzpomeňte, jak černá barva dokonale pohlcuje světlo.)

Bolestín/ka

Jsou tu i toxické osobnosti, které neustále přivolávají nemoci. Život je pak asi zajímavější nebo co. Když se jim samotným každý měsíc nezadaří aspoň trošku onemocnět, postihne morová rána, uplnou náhodou, celé jejich nejbližší okolí včetně psa. A oni mají konečně koho litovat!

Po střetu s takovým člověkem mívám dojem, že moje pevné zdraví je vlastně do nebe volající drzost. A že se za to musím omluvit.

Prdlajs.

Hvězd/a

Hodně nebezpečný druh toxické osobnosti jsou tzv. veselé kopy a nebo baviči, spadající do poddruhu hvězd. Ale pozor, není kopa jako kopa a není bavič jako bavič. Ti, které mám na mysli, jsou přesně ten typ lidí, co mluví tak nahlas a tak energicky rozkládá u každé sve historky rukama, že se ani nedostanete ke slovu (protože oni o to nestojí a netají se tím). Hvězdové jsou přesně ty osobnosti, které vás zahrnou tak báječnými momenty ze svého soukromí a jsou tak hluboce přesvědčení o své dokonalosti a o politováníhodné nedokonalosti všech ostatních, že budete večer doma zpytovat svědomí, co děláte špatně, že váš život je v provnání s tím jeho/jejím k uzoufání nudný a možná, že labilnější z nás budou mít i tak trochu chuť zaskákat si z okna.

Nevěřte jim to!

Za jejich zářivým úsměvem a pozornost přitahujícím hlasem, je většinou uplně něco jiného, než byste čekali. A neustálá kritika ostatních pramení jen z jejich vlastní nejistoty. Zapište si to za uši!

Vysávač/ka

Další poddruh je vysávač/ka. Z nějakého důvodu si myslí, že jste tu jen pro ně. Celičký svět je tu jen pro ně. Domnívají se, že se pro ně přetrhnete a že byste jim i na poušti měli dokázat najít studánku s ledovou vodou.
Bývají to i vcelku nepříjemní zákazníci, kteří svoje požadavky píšou zásadně o víkendu večer a často připojí pár (zpravidla nesmyslných) vět s otazníkem, aby si pojistili, že na ně prostě musíte zareagovat. Hned. Slovo NE, nějakým záhadným způsobem vypadlo z jejich slovníku a nevědí, co znamená. Protože vy jste tu pro ně.

Ups, omyl.

Naprosto vyčerpávající je pak kombinace vysávače a bolestína. Představte si jen tu situaci, kdy uprostřed noci uháníte do lékárny, protože na vysábolína přišel průjem. (A můžete za to vy, protože jste určitě uvařili něco otráveného).  

Tak.

A teď, babo raď! Co s nimi? Dobře, tak když jinak nedáte, poradím vám.
Všechny toxické osobnosti vytáčí do běla, když je druhá strana spokojená sama se sebou. Když dáme empaticky najevo politování, v případě hvězd je s nadhledem krátce pochválíme za další z jejich báječných momentů, ale nebudeme neustále dokola rozebírat to jedno ohrané téma, brzy s tím dají pokoj. A nebo se s nimi přestaňte vídat. Když se s nimi cítíte mizerně, nepotřebujete je.

Vlastní sebedůvěra je totiž lék na kdejaký neřád. Tak o sobě nepochybujme.


P.S. (Všichni moji nejmilejší zákazníci, kteří mi píštete o víkendech a na něco se ptáte, odstavec o vysávačích se vás NETÝKÁ!)


Zdroj

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za všechny komentáře!