pondělí 8. srpna 2016

Máme to tu hezký

Oblíbili jsme si severní Moravu. Když bych si měla vybrat mezi nížinou a horama, vždycky mě to bude táhnout do kopců, ani nevím proč. Už po třetí za sebou jsme strávili letní dovolenou u nás a něco mi říká, že i napřesrok potáhnem tím směrem.

Tentokrát jsme vybrali Rychlebské hory, hodně díky Janě, která nám návštěvu doporučila a dodala tipy, kam přesně vyrazit.

Je fakt, že kdybychom nejezdili v zimě na jih, možná bych nikdy Moravě nedala šanci, nebudu se tvářit antiexoticky, ale ty naše zimní pobyty mi stačí, a v létě si užívám domovinu, těším se z teplého počasí a nejkrásnějších lesů.

Rychleby asi málokdo navštěvuje, takže prázdné turistické trasy jsou vykoupené žalostnou úrovní veřejného stravování. Člověk by zaplakal, když si objedná pod Borůvkovou horou, která dělá čest svému jménu, borůvkové knedlíky, a dostane knedlíky plněné borůvkovou marmeládou (!), posypané grankem. Wtf? Případně, když se raději optám, zda ten čerstvý pstruh, tak krásně nazvaný a zvýrazněný na tabuli před restaurací, je opravdu čerstvý a nebo alespoň chlazený (není nutný mít za kuchyní káď s rybama, takovej Pražák zase nejsem), a dostanu odpověď, že nikoliv, že je mražený, tak to by mě mohl trefit šlak. Ale co už, ty hory, kde neni ani noha, prostě stály za to, abych si dala týden smaženého se smaženým a jako oblohu hranolky. Detox přijde později.

Na týden jsme zůstali kousek od Račího údolí, bez signálu, bez internetu, a když jsem si potřebovala něco vyřídit, musela jsem hopkat na kopec a nastavovat svojí tvář a mobil slunci. Víc takových dní, kdy nečumím, jak šílená, každých pět minut do mobilu a budu uplně zenová.

Co můžu v Rychlebech určitě doporučit aneb krása střídá nádheru...

Zmíněné Račí údolí, a rozhodně nevynechejte nově zrekonstruovanou Tančírnu, s milou kavárnou v přízemí. Určitě městečko Javorník a jeho biskupský zámek na Jánském vršku (prohlídka II. okruhu, tzv. technického, byla fakt zajímavá). Projděte se Novými Vilémovicemi na Hraničky (tam jsem si to zamilovala), v létě budete odměněni kvantem malin, které nikdo nesbírá. Moc krásná je trasa přes Hraničky a Špičák do Žulové (doporučuju vzít si s sebou svačinu, Žulová byla největší stravovací tragédie) a když budete mít ještě dostatek energie, vyšlápněte si na Boží horu (my tu energii už neměli), a nebo na nedaleké vodopády Stříbrného potoka. Hlavně se u vodopádů nenechte zmást asi nejhorším značením, jaké jsem kdy viděla a pokračujte po silnici, dokud vodopád(ky) neuvidíte (není to ta malá přehrada, ze které teče prostředkem voda, i když to na značení tak vypadá). V okolí je ještě moc krásná Branná, Ramzová, Šumperk. V Šumperku bych doporučila prohlídku expozice k Čarodějnickým procesům nebo procházku areálem bývalého plicního sanatoria, které se bude údajně brzy bourat, ale areál je posekaný a přístupný lidem. Případně nedaleké Městské skály, tam je taky moc pěkná vyhlídka a vede tam trasa od sanatoria.

A to je všechno. Pár fotek přikládám, ale většina stejně byla na Instagramu, takže nic moc nového, řekla bych.


Jánský vršek v Javorníku se záplavou hortenzií (nahoře je i příjemná kavárna).

Nové Vilémovice

Zaniklá obec Hraničky.

Hraničky, maliny, pan Myyna.

Levandulová limča v Tančírně. Doporučuju prohlídku a zakoupení tamních pohlednic. Nejsou to zrovna standardní turistické čumkarty a mne potěšily grafikou.

Kaolinový lom v lese kousek od Vidnavy. Teplé, čisté, voňavé koupání. Klídek, borovice, skoro jako na jihu Francie.

Vodopády Stříbrného potoka kousek od Žulové. Když si celí popletení z blbě značené trasy postavíte hlavu a řeknete, že k vodopádům rozhodně nebudete šplhat vrchem, dojděte k nim bosky potokem. Stojí to za to a ze spoda jsou stejně nejkrásnější.

Chátrající plicní sanatorium v Šumperku. Velmi lákalo i k prohlídce uvnitř...

Zaniklé skleníky a zahradníkův dům v areálu plicního sanatoria.
Výhled ze šumperských Městských skal.

A teď zas hurá do práce, od září se budou dít věci. Muhehe.

7 komentářů:

 1. A my děkujeme za návštěvu, bylo to hrozně fajn:)!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gábi, potěšení bylo i na naší straně a doufám, že si užíváš Prahu a dobře ses vyspala :))).

   Vymazat
 2. My jsme v Rychlebkách byly loni a hrozně mě mrzelo,že jen 2 dny.Moc se nám líbily Venušiny misky,neznačeno radši nijak,aby je nikdo neukradl.Jinak jsme tam jezdily na singltrecích.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zuzko, Venušiny misky už normálně značené jsou, ale nestihli jsme je. Tak snad jindy :).

   Vymazat
 3. Hodne silné misto je Bila voda, klášter, kde byly internovany v 50.letech reholnice. A pak jeste jeden obnovený poutni kostel pod Zlatyma horama.http://www.mariahilf.eu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je toho tam spousta, určitě se ještě vrátíme :).

   Vymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Díky za všechny komentáře!