středa 24. srpna 2016

Brdy opět otevřené

Minulý rok se lidem otevřel bývalý vojenský prostor v Brdech. Armáda si ponechala už jen malý kousek a zbytek je částečně asanován od munice a částečně jsou ještě uzvřeny kousky lesa podél cest, kde se může chodit a jezdit na kole. Veřejnosti se tak otevřela bizarní část brdských kopců s pohodlnými silnicemi lemovanými mateřídouškou, zarostlými střelnicemi, rybníky, chráněnou květenou a taky lesy plné hub.

Cokoliv, co nebylo dlouho přístupné lidem, mne zajímá a přitahuje. Nedotknuté části, které se žily vlastním životem. V bývalém vojenském prostoru je takových míst habaděj a na tajemnosti mu přidává i to, že cesty ještě nejsou značené. Údajně by měli začít značit turistické trasy příští rok. Pro lepší orientaci vřele doporučuju knížku Brdy opět otevřené, kde se dozvíte i něco o historii téhle části, o zaniklých obcích a ještě budete mít možnost nevěřícně koukat na zalidněné dobové fotky před první světovou válkou a porovnávat to s pustou krajinou kolem vás.

Vydali jsme se od Míšova k Padrťským rybníkům, ve kterých si kvůli ochraně vody nezaplavete, ale i tak je to místo pohádkově klidné, jen to chce trochu popojít mimo křižovatku, kde se setkávají všichni cyklisti a turisti, protože je tam možnost si posedět na lavičkách. Kousek od druhého, mešího rybníka, se můžete dát po silnici výš, kde už budete většinou uplně sami, je to místo zaniklé obce Kolvín, kde stál i pracovní tábor, po kterém už nenajdete ani stopu.

Všechny ty silnice a dlažděné cesty, vedoucí skrze pusté lesy, jsou vážně zvláštní... Příště bych se ráda vydala ke starému zarostlému letišti, které nechali Němci vystavět během Druhé světové války.

Jo a jestli tam půjdete někdy v blízké době, vemte si s sebou košíček a nůž na houby, les je plný praváků.
P.S. Poletují si tam dokonce modrásci, na které jinde už v jen stěží narazíte. Prostě ráj!

1 komentář:

Díky za všechny komentáře!