úterý 12. dubna 2016

Jak jsem byla v hotelu International

Člověk by si mohl myslet, že do toho hotelu z principu nevkročí. Že nechce mít společného nic s architekturou spojovanou s masovým vrahem, diktaturou a zvrácenou ideologií. Obzvlášť v téhle době, kdy se nám to začíná všechno vracet jak bumerang, protože lidi zapomínaj a blbnou. Jenže...

... jenže já říkám, že architektura za nic nemůže. Že rozhořčení nad hrůzama komunismu je spravedlivé, ale v tomhle případě liché. Srpy a kladiva uvnitř nehledejte. Upřímně, pěticípou hvězdu a to nářadí, jsem viděla akorát až na samém vršku hotelu, ve formě sgrafita. A ano, hvězda je i na nejvyšším bodě téhle budovy a je poměrně viditelná. Tak to je asi tak jediné, co mě na tomhle domě znepokojuje.

Mnohem víc je ten barák ale zajímavý tím, že sice jde o tzv. Sorelu, socialistický realismu, ale provedený řemeslníky, kteří ještě pamatovali První republiku, její standardy a důraz na kvalitu (vystavěný byl v letech 1952-1956). Hotel je plný ušlechtilých materiálů a špičkového českého řemesla. Celým prostorem dýchají národní symboly spolu s krásnou symetrií a dokonalou funkčností.

Děkuju za tu možnost se tam podívat. A pár fotek zaměřených na detail tu mám jako názornou ukázku, že se vážně nejedná a hnízdo rudé neřesti.


V celé budově stále slouží původní osvětlení. Nechybí kamenickošenovské křišťálové lustry, které považuju za jedny z nejkrásnějších, co znám. 


Travertin, materiál, co velmi obdivuju pro jeho organičnost a plasticitu. I Ludwig Mies van der Rohe ho měl moc rád (vila Tugendhat, Barcelonský pavilón pro Světovou výstavu 1929...)

Výhled na Dejvice a Chrám sv. Víta.

Mramorová podlaha

Skleněné plastiky českých sklářů jsou po hotelu všude, tahle je, pokud si dobře pamatuju, od špičkové české sklářky Jaroslavy Brychtové. Tajně si už několik let myslím na nějakou tavenou plastiku od mistrovského dua Libenský-Brychtová. Bože, brala bych cokoliv! I střep!

Mramorové ufo.V hotelu se dá normálně ubytovat. Sice se asi nelze podívat všude, ale ceny pokojů nejsou překvapivě až tak vysoké. Začínají na 70 Eurech.

15 komentářů:

 1. hmm, hele, to vážně vypadá pěkně, člověk prostě nikdy nesmí odsuzovat, protože nikdy neví vše. Díky moc. Alena

  OdpovědětVymazat
 2. Vždy jsem si myslela, že uvnitř to musí být stejně odstrašující jako z vnějšku. Jsem moc ráda, že jsem se spletla, vypadá to nádherně! A krasné fotky:-) Pa Jana.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jano, děkuju. Vstupovala jsem tam s otevřenou myslí a vyplatilo se! :)

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Ano! Taky jsem si na ně vzpomněla :).

   Vymazat
 4. Já ten hotel taky znám jen ze Šakalích let :-)
  Takže díky za to virtuální nahlédnutí ... krásné fotky, ty interiéry mě teda dost baví!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mne taky bavil a úplně nejvíc bych se chtěla podívat na místa v něm, které se neukazují :). Technické zázemí, bunkr pro papaláše, zázemí pro personál a tak... :)

   Vymazat
  2. Dobrý den, Myyno,

   úplně náhodou jsem dnes narazila na Váš článek o našem hotelu a pokud Vaše přání stále trvá, moc ráda Vás po našem hotelu osobně provedu a ukáži i bunkr, ze kterého jsou v dnešní době už vlastně šatny, ale ten monstrózní protiatomový vstup do nich s dveřmi samozřejmě zůstal. Také Vás moc ráda vezmu se podívat k nám na pokoje a i do obou restaurací, jak Harvest, tak i Symphonia, kterou jsme otevírali teprve před 7 měsíci. Zavolejte na můj tel.: 296 537 878. Budu se těšit na osobní setkání. Moc Vás zdravím, M. Koudelová

   Vymazat
  3. Dobrý den, paní Koudelová, mám obrovskou radost a určitě zavolám, až se vrátím na jaře z cest! Moc děkuju za nabídku, které si vážím a moc se těším na setkání :). Myyna

   Vymazat
  4. Dobrý den ještě jednou,

   užijte si cesty a budu se těšit na jaře na shledanou :-).

   M.K.

   Vymazat
 5. Naprosto skvostné! Tam se musím ubytovat někdy :-) Libenský - Brychtová ach! Miluju jejich meteority na Ještědu.

  OdpovědětVymazat
 6. Ráda tam chodím, ale ubytování dobré není. Zařídili jsme tam pokoj kamarádům a ti se tam lehce štítili. Tam je to ten pravý socík - starý špinavý koberec, vysloužilý nábytek, večer v restauraci a baru skoro nikdo (radši). S ubytováním na Ještědu se to prý nedá vůbec srovnat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pravda, pokoje jsme neviděli... To je škoda, že se nevybičujou k nějaký lepší akci, když už je ta budova tak zajímavá.
   Na Ještěd se chystám, moc ráda bych si tam aspoň jednu noc pospinkala :).

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!