středa 2. března 2016

Továrna

Ale nejdřív ještě pár fotek z města, protože prostě Sevilla. Našli jsme v ní i hipster čtvrť s pěknými bistry a dílnami a vůbec celkově příjemnou atmosférou. Jakkoliv se doma těmhle lidem snažím vyhýbat obloukem, protože mi u nich chybí jistá názorová pohoda, musí se jim uznat, že díky nim vznikla v Praze spousta krásných podniků, které jsou nesmírně fotogenické. Takže tahle čtvrť v Seville, pokud do města zavítáte, bude určitě milým zážitkem. Najdete ji kousek od Alamedy.


V Seville bych doporučila nejen, již zmíněný, opuštěný areál Expo '92, ale i návštěvu galerie moderního umění CAAC, která byla v době naší návštěvy se svojí expozicí ještě slabší, než slabá. Ať už vás aktuální výstava zaujme, či nikoliv, věnujte prosím pozornost areálu, kde galerie sídlí. Leží na ostrově Isla de la Cartuja, kousek od centra, kde se odpradávna bral materiál nejen na známé andaluské kachlíky, ale i na zdejší keramiku. Tam kdysi kdosi, při kutání hlíny na svoje hrnce, objevil v nějaké jeskyni obraz panny Marie, která byla starší, než všechno ostatní v okolí, a proto tam Františkáni postavili poutní místo, aby byli v roce 1400 vyhnáni a byl tam vystavěn klášter Monasterio de la Cartuja. Klášter v polovině 19. století přestal sloužit, ale koupil ho jeden osvícený Brit a vybudoval v areálu továrnu na obkladačky a jinou keramiku (protože kvalitní hlíny bylo v okolí stále dost), aniž by klášter výrazně poškodil. Jenom tam prostě dostavěl pece a komíny, čímž vzniklo krásně bizarní místo. (Z toho by se měli poučit všichni ti šílení developeři, co po Praze kosí funkcionalistické památky jak na běžícím pásu.)

To místo má hodně silnou atmosféru. Takže kdybyste byli v Seville jen chvíli a měli si vybrat, kam se podívat, rozhodně běžte sem.2 komentáře:

  1. Já ty kachličky prostě miluju, hlavně ten pásek cca uprostřed - růžovo hnědý, na předposlední fotce je vidět i žlutá (okrová). Tam by se mi určitě líbilo :)

    OdpovědětVymazat