středa 9. prosince 2015

Nejlepší ilustrované knihy vol. II

Hurá, hurá, dorazila druhá várka ilustrovaných knížek, které jsem si vybrala z přehledu The New York Times, o kterém jsem nedávno psala. Tím pádem mám takového malého předčasného Ježíška, ale pssst. (Co na tom, že jsem si to musela zaplatit a ještě ke všemu v tvrdé měně.)

Big Bear Little Chair, kterou napsala a ilustrovala Lizi Boyd, je kniha pro nejmenší prťata, s cílem přiblížit a vyjasnit jim pojmy "větší"/"menší". Přitáhla mojí pozornost hrozně jednoduchou grafikou a tím, že je pouze čtyřbarevná.


Ilustrace Lizi Boyd

Ilustrace Lizi Boyd

Ilustrace Lizi Boyd

Ilustrace Lizi Boyd
Madame Eiffel: The Love Story of the Eiffel Tower. Přiznám se, trochu mě rozčiluje ten fiktivní veršovaný příběh o tom, jak Gustav Eiffel postavil v Paříži věž pro svojí nemocnou manželku, aby se mohla nadýchat čerstvého vzduchu. Jako pěkné, romantické, milé, ale je to blbost. No nic, když se odpoutám od významné historické nepřesnosti a zaměřím se na ilustrace, tak je to perokresba s dodáním pouze jedné pastelky a tou je růžová. Hodně se mi líbí ta jednoduchá grafika. Ilustrovala francouzská výtvarnice Csil, napsala Alice Brière-Haquet.


Ilustrace Csil

Ilustrace Csil

Ilustrace Csil

Ilustrace CsilA to nejpůvabnější nakonec... Je to tak půvabné, až to moje oči skoro nezvládají pobrat. Pokaždé najdu nějaký nový detail, který jsem předtím nezaregistrovala. Jsem naprosto nadšená z knihy beze slov Sidewalk Flowers od Sydney Smithe. Kombinace černobílých a barevných obrázků, někdy rozdělených do políček, jindy přes celou stránku, tomu dodává šťávu.
Sydney je velký sympaťák a tady na videu třeba ukazuje, jak pracoval při ilustrování jedné z řady knih. Připadá mi to jako naprostá šílenost a zároveň má u mne velký respekt, že pro tenhle styl nesáhl po počítači, ale všechno si pěkně vystříhal a poskládal. Muselo mu to zabrat desetkrát víc času, než kdyby to dělal v kompu.
Knížka Sidewalk Flowers u mě jednoznačně vyhrála.Ilustrace Sydney Smith

Ilustrace Sydney Smith

Ilustrace Sydney Smith
(Třeba tady mě fascinuje, jak si ilustrátor dal práci s odrazem výkladní skříně, kdy, stejně jako z určitého úhlu v reálu, se rozkrývají vystavené věci jen díky odrazu postav jdoucích okolo.)

Ilustrace Sydney Smith


Máte v poslední době ilustrátorského favorita? Nějaký tip na ilustrovanou knížku?

4 komentáře:

 1. Já se zamilovala do dětské knížky Havětník (nakl. Baobab) kvůli linorytům od Daniely Olejníkové. Boží! Hned mi to taky připomnělo tvoje razítka z gum. Ale i text je velká sranda:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Já chodím do obchodu okukovat Can´t You Sleep Little Bear? (ilustrace Barbara Firth), Diary of a Baby Wombat (ilustrace Bruce Whatley) a neteři budu teď kupovat Guess How Much I Love You (ilustrace Anita Jeram)...na ty první dvě si ještě počká :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Áňo, díky za tip, podívám se, okouknu :).

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!