pátek 27. listopadu 2015

Na návštěvě u Rotmayerů

Praha získala do svého vlastnictví Rothmayerovu vilu ve Střešovicích a po nákladné rekonstrukci ji otevřela veřejnosti. Jak už je v Praze zvykem, nesmí se v interiéru fotit. (Nechápu proč.) Vila však rozhodně stojí za pozornost.

Je jiná, než Millerova vila nebo vila Tugendhat. Její majitelé byli na svojí dobu velmi výstřední. Ať už paní Rothmayerová, aktivní feministka a textilní výtvarnice, která už ve dvacátých letech propagovala (marně) kalhotové kostýmy nebo její manžel, pan Rothmayer, architekt, který sbíral různé artefakty a hromadil je doma nebo na zahradě.

Dle dobových fotek jeho pracovny bych ho klasifikovala jako strašného bordeláře, ale věci, které si nosil domů, byly naprosto úžasné. Například různé kousky z Pražského hradu, ke kterým přišel tak, že spolu s Jožem Plečnikem získali zakázku na jeho přestavbu. Tedy zakázku snů. Díky tomu se mu objevily na zahradě různé dělové koule, kousky vlisů nebo barokní sošky.

Plastiky od skláře Reného Roubíčka taky stojí za pozornost. Jsou po celém domě a na zahradě mají též čestné místo.

A to všechno k němu chodil fotit sám Josef Sudek. Blízký přítel rodiny. Ty fotky asi znáte. Jsou to přesně ty s bílým zahradním nábytkem. Ty se skleněnými zátišími. Ty s mlhavou zahradou.

Vila je krásná, velmi zajímavá a skromná. Hodně dřeva, odkaz na vesnické chalupy a maximální funkčnost. V době stavby byla osamocená v poli. Teď je uprostřed rušných Střešovic, hned vedle Vojenské nemocnice.

Větrací systém v kuchyni. Vzhledem k tomu, že se nesmělo fotit, stojí ty fotky za prd, ale aspoň něco.


Plastika od Reného Roubíčka.

Dělové koule z Hradu.
Další z Roubíčkových krásností.

7 komentářů:

 1. Ta jednoduchost, funkčnost a krása starého nábytku mě nepřestnane fascinovat ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohatě to stačí a ještě to vypadá dobře, že? :)

   Vymazat
 2. Tak tuhle vilu bych ráda navštívila osobně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, myslím, že by se Ti líbila :).

   Vymazat
  2. Jo, myslím, že by se Ti líbila :).

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!