sobota 3. října 2015

Music Inspiration #77 - The Velvet Underground

The Velvet Underground fungovali mezi lety 1964 a 1973. Zvláštní, jak za pouhých 9 let existence dokázali zůstat navždy legendou. A samozřejmě mám nejradši jejich první album, které nahráli s herečkou, zpěvačkou a modelkou Nico.

Její tvrdý německý akcent (narodila se v Kolíně nad Rýnem) tak skvěle těm skladbám sedí, že to až není možný. Zajímavostí je, že ve svých nejaktivnějších letech to byla čilá narkomanka (jako kdekdo tenkrát) a když se na konci osmdesátých let zklidnila, usadila a kouřila už jen trávu, zemřela, když jela na kole. Infarkt. Tomu říkám fakt smůla. Její hrob najdete v Berlíně.

Velveti byli ve své době velcí provokatéři. Vlastně, nejen ve své době. Pamatuju si, že moje spolužačka a velká kamarádka měla na sešitě z češtiny text písničky Heroin a měla s tím opravdu velké problémy. A to už byly devadesátý léta. Ale češtinář byl prostě debil (což se později mnohokrát potvrdilo).

Když si je vyhledáte na netu, najdete k nim spoustu pikantností a zajímavých fotek. Vůbec celá umělecká scéna semknutá kolem The Factory musela být hodně zajímavá.


Zdroj www.theguardian.com

Sunday Morning (The Velvet Underground and Nico, 1967)
Heroin (The Velvet Underground and Nico, 1967)


Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za všechny komentáře!