středa 10. června 2015

Moje první zkušenost s Airbnb

Webové stránky Airbnb nabízejí ubytování po celém světě. Nemá to téměř nic společného s neosobním hotelem, snad kromě toho, že dřív nebo později musíte odjet. Je to lákavé a je to mnohdy výhodné. Nasajete atmosféru města přesně tak, jak ji nasávají místní, včetně pachů z kuchyní, míjení se sousedy na chodbě a stání v ranní frontě na čerstvé pečivo.

Můžete se chvíli cítit jako součást místa, ve kterém byste třeba moc rádi ve svých snech žili.

Pokud nemáte finanční limity, můžete si dovolit neskutečný komfort. Od designových loftů, až po umělecké ateliéry, domy s bazény a nebo byty v samotných srdcích těch nejkrásnějších měst světa. Musím přiznat, že když jsme v Nikaragui stáhli aplikaci Airbnb do iPadu, měla jsem na hodně hodin vystaráno a procházela se v bytech po celé planetě. Myslím, že je to návykové.

Vyměnit ve Španělsku soukromý byt za hotel se rozhodně vyplatí. Španělská ekonomická krize donutila majitele bytů k poměrně slušným cenám i v samotných centrech měst. Teď na léto se samozřejmě zejména ubytování u moře výrazně zdražuje, ale jinak jsou ceny pronájmů akceptovatelné.

A moje první zkušenost?

Byla dobrá. A určitě ne poslední. Na stránkách aplikace jsme si se Simonou vybraly z nepřeberného množství bytů místo, které bylo nedaleko Sagrada Familia a zastávky metra. Metro v docházkové vzdálenosti je základ, když se chystáte do velkého města. Navíc, to barcelonské je velice přehledné a intuitivní a já tvrdím, že se v něm lze orientovat téměř okamžitě.

V aplikaci si můžete kromě hledaného města nastavit i finanční limit a datum, kdy chcete v místě bydlet, což je velmi výhodné a ušetří vám to spoustu času. 

A pak už jen listujete, prohlížíte...

Osobně doporučuju pročítat i recenze těch, co už tam před vámi byli. A pokud odjíždíte v zimě, kontrolujte si, zda je v bytě topení. To totiž není v jižních zemích uplná samozřejmost a zima tam dokáže být taky. Hádám, že asi nechcete mít během dovolené doma 15°C.

Jediná nevýhoda je, že se platí celá částka za ubytování předem. Myslím, že je možné se třeba pokusit s majitelem dohodnout pouze na záloze nebo něco podobného, ale základ je takový, že platíte hned.

Poznámka: podle komentáře od Aničky doplňuju, že částka, kterou jste zaplatili, je majiteli odvedená na účet až 24 hodin po vašem příjezdu. Takže jsou chráněné obě strany. Jak vaše finance, pokud nejste spokojení, tak majitel od případných "divných" návštěvníků, které může okamžitě vykázat.

My jsme si vybraly naštěstí dobře. Byt byl na španělské standardy nečekaně prostorný. Majitel byl milý a viděli jsme se jen první den. Pak už jsme jenom nechaly klíče na stole a odfrčely.
Byt měl geniální polohu, ale dvě nevýhody. Jednak nás zaskočila absence výtahu (tahat kufr do pátého patra uzoučkou chodbou bylo hodně náročné) a jednak je v centru Barcelony opravdu velký rachot, což se ani v noci moc nemění, obzvlášť, když máte nedaleko nemocnici. Jenže centrum je centrum, nikdo nemůže čekat, že tam bude klídeček. I tak bych tam jela klidně znovu.

A tady je pár fotek a odkaz na "náš" byt. Třeba se vám to jednou hodí.


Výhled ze střechy.

Typická španělská chodba. Úzká. Hodně úzká.

Jídelna

Vchod do domu. Po jedné straně voňavé květinářství, po druhé straně pekárna. Naproti supermarket.

Obývák

Jeden pokoj, který měl skříň...

... druhý pokoj měl komodu.

Výhled z pokoje a jídelny.

Kuchyně. Plně vybavená, chyběla jen myčka a místo klasické trouby byla mikrovlnka.


Zapomněla jsem vyfotit koupelnu, což je škoda, protože byla pěkná. Celá nově udělaná.

A co vaše zkušenosti s Airbnb? Máte nějaké? Doporučili byste mi nějaké místo?