úterý 3. února 2015

Masaya

Poslední svítání u jezera Apoyo, posledních pár temp ve smaragdových vodách laguny.


A potom zatraceným rozhrkaným autobusem ven z kráteru přímo do blízké Masaya (jak se tohle skloňuje netuším...), řemeslné tepny Nikaraguy. Sem přemístili všechny řemeslníky, aby jinde nepřekáželi, nebo co. Jinak se nedovedu představit, proč v celé Nikaragui nenajdete žádný specializovaný řemeslný trh na místními výrobky. Pouze a jedině v Masaya. Je tu pro ně i speciální škola. Taková obdoba naší umprumky. Akorát, že dle unifikovaných a stejných výrobků, které najdete na každém místním stánku, bych řekla, že tu mají buď šílený profesory a nebo krutý diktát. Kde jsou svobodné duše, které se vymanily ze zadaných předloh? Kdo ví, asi někde na ostrově.

Dali jsme si procházku po promenádě kolem jezera Masaya s výhledy na stejnojmennou sopku, která ničila celkem nedávno. V roce 2001 si vysoptila respekt, když metala lávu půl kilometru od kráteru a zničila návštěvníkům auta.
Promenáda je z roku 1944 a kdyby nebyla zasypaná odpadky, byla by ještě hezčí. Škoda, že místní jsou tak dutí, že ty odpadky pohazují po ulici. Fakt škoda.
Jinak je ale první dojem z Masaya příjemný. Pulzující městečko, barevné domy, malé parky plné zevlujících lidí, kiosky s občerstvením, laciné a chutné comedory...Na rozloučenou s Nikaraguou jsme si dali moc hezké ubytování v nádherném koloniálním domě rodiny Robleto.
Je vždycky pěkné vstoupit do těch příjemných a stinných domů s prostornými verandami, kde si posedíte v houpacím křesle a pozorujete vnitřní atrio s palmami a všemi těmi tropickými rostlinami. Nikaragujci jsou si dobře vědomi, že tohle se turistům líbí, takže ubytování v koloniálních domech bývá dražší než v běžných betonových kobkách. Určitě ale stojí za to si to alespoň jednou vyzkoušet.

No a zítra se pokusím o nějaký final shopping... 
Fakta:
Autobus Apoyo-Masaya 12 C/os.
Ubytování v Casa Robleto $50
Jídlo v comedoru 80 C a více
Kafe v kiosku v parku 5 C
Cola v kiosku v parku 15 C

4 komentáře:

 1. Momota černolícího (ptačí socha) jsme měli možnost vidět naživo v NP Corcovado v Kostarice. Je nádherný. Užívejte poslední chvilky v teple, tady je hrozná zima! Zita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My viděli v Kostarice jen samičku, která neni tak krásně barevná :). Tady je děsně oblíbený, maj ho všude.

   Vymazat
 2. Tolik barev, až mi srdce radostí poskočilo ^_^

  Michael
  www.ontheleaf.net

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to já tady poskakuju od rána do večera, jak mne ty barvy baví :).

   Vymazat