čtvrtek 8. ledna 2015

Ostrov na jezeře

Z Granady do Rivas se dostanete chicken busem snadno. Taky z toho možná snadno zešílíte. Jestli se bude počet lidí v autobusech zvyšovat s každou jízdou, tak jako doposud, tak potěš klobás...

Vyděšené americké skautky nevěřily svým očím, když je přimáčkl dav na okýnka, my nevěřili svým očím, když autobusem začal "procházet" výběrčí jízdného. A tak je to pořád. A pokaždý to člověka překvapí.

Dobrá zpráva ovšem je, že z Granady jede bus do Rivas přímo. My jeli necelé dvě hodiny, ale délka záleží na počtu zastávek, které jsou kdekoliv při cestě.

V Rivas nic není. Tečka.

Jediný zajímavý místo, muzeum archeologie, je zavřený. Přespíme dvě noci a mizíme. Míříme na ostrov Ometepe, ležící na obrovském jezeře Nicaragua, jenže kvůli vánočním prázdninám čekáme do pondělka, než se na ostrově uvolní slušný ubytování (teda, já si myslim, že bude slušný).

Z Rivas poskakujem směrem k trajektu do díry zvané San Jorge. Jestli v Rivas nic nebylo, pak San Jorge vlastně ani neexistuje (právě spadl z palmy kokos, děsně to zadunělo). San Jorge je vesnička na břehu jezera. A ostrov na jezeře hostí dvě činné sopky (nebo spíš sopky hostí ostrov, abych byla uctivá k přírodní síle), takže pláž ve vesnici San Jorge je tmavě šedá, jak už tak vulkanický písek bývá (známe z Řecka, žeano).

Místní pláž milujou. Dělají si na ní pikniky a zcela oblečení skotačí ve vlnách. Nikaragujci plavky nenosí. Není to slušné. (Zajímavé, v Asii si myslí totéž.)

Proč tam lezem, když jsou sopky živý? No, to by mne taky zajímalo, ale tak uvidíme, jak to dopadne. Průvodce slibuje výjimečnou přírodu a množství ubytování naznačuje, že vulkány už jsou delší dobu v klidu. Sopky zajišťují ojedinělé klima a skvělé podmínky pro pěstování kávy a ovoce.

Jsem tedy optimista.

**************************
Trajekt jel v 7.37, nebyl napsanej v jízdním řádu a my tak vůbec nevěděli, kam že to připlujeme. Potřebovali jsme do Moyogalpy, ale taky jsme mohli dojet do San Jose del Sur. Odmítli jsme ovšem jet jistým trajektem v sedm ráno, neboť se jmenoval Che Guevara a masovým vrahem teda nejedem. To ne.

Kdo trpí mořskou nemocí, připraví si pytlíček. Jezero Nicaragua je tak velké (skoro 8500 km2, největší jezero ve Střední Americe, pro porovnání, Praha má necelých 500 km2), že má mořské manýry. Krom přílivu a odlivu dělá i velké vlny. A dle průvodce jsou vlny na jezeře pravidlem. A že jsou teda pořádný, to vám dosvědčí devět z deseti zelených obličejů. 

Nahoru a dolů, nahoru a dolů. Hodinu. Plus smrduté záchodky.

Na ostrově Ometepe bydlíme u Němce. Ubytování má jako ze škatulky, německá důslednost je vidět na každém rohu. Od přísně čistých pokojů, přes mačetou (viděla jsem na vlastní oči) posekaný trávník, až po tabulky na nástěnce v kuchyni, kde má každý pokoj vlastní tabulečku, kam si dělá čárky za pití. Co řádek, to druh nápoje. A ano, nechybí tužka na provázku zachycená špendlíkem v rohu nástěnky. To by Nikaragujec nevymyslel. (A nebo vymyslel, ale už by to nedotáhl s tou tužkou na provázku, protože by mu začalo být horko.)

Ometepe má pár atrakcí. Krom špatně přístupných sopek Maderas a Concepción, které můžete navštívit jenom s (dobře zaplaceným) průvodcem, tu je ještě zelená laguna Charco Verde, umělé jezírko s léčivou minerální vodou Ojo de Aqua, řeka Isthián, vodopád, pár líných městeček a farmy. A je tu celkem čisto. Na ulici jsou odpadkové koše!

První večer si dáváme echt německé papání, bílé wursty, s bramborovou kaší a kyselým zelím (hahahaha, není kyselé ani trochu). Tímto mám zas na měsíc pokoj od těžkých jídel.

A teď trocha stýskání... Dala bych si chleba s máslem. Nutellu. Koblihu s marmeládou. Správný kyselý zelí. Štrůdl. Ideální by bylo, kdyby to šlo postupně a ne najednou.

Spustil se pětiminutový liják a rozvoněl zahradu do omamných výšek.

Následuje pár nevyhnutelných záběrů na fascinující sopky a neméně fascinující ptactvo.

Tak tady třeba vůbec žádná sopka není.Menší vulkán Maderas, okolo 1300 m.


Větší sopka Concepción, okolo 1600 m.

-Hej! Tak ty mne fotíš, jo? A co to ten tvůj foťák vydává za zajímavý zvuk?!

Fakta:
Ubytování v Rivas, hotel El Misión $35 včetně snídaně (plus štěnice v pokoji naproti kuchyni)
Ubytování v San Jorge, hotel Las Hamacas $32 včetně snídaně
Trajekt San Jorge-Moyogalpa, hodina jízdy 70C/os.
Ubytování v Hospedaje Soma $35 včetně snídaně
Polívka v comedoru na ostrově 70C
Hlavní jídlo v restauraci na ostrově kolem $6
Projížďka po ostrově s agenturou $70/os.
Trek na vulkán Concepción (pouze do 1 km do výšky) s průvodcem $25
Vstup do Charco Verde 50C
Vstup na Ojo de Aqua $3   

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za všechny komentáře!