pátek 12. prosince 2014

DIY vánoční visačky

Ve středu 10. 12. proběhl poslední razítkovací kurzík, tentokrát speciální, na vánoční téma, řádně okořeněný medovinou, perníčky a koledami (z Youtube) (ne, ne, já nezpívám).

A protože připravuju na tohle téma článek pro Fler, můžete ho mít s předstihem, poněvadž předlohou byl průběh a výsledky našeho vánočního razítkování.

Pro tenhle workshop jsem připravila specialitky, jako například raznici na visačky, barevné saténové stužky z mého oblíbeného obchodu na Újezdě, ale hlavně a především - velké barcelonské gumové pláty na výrobu razítek (v Čechách stále ještě nesehnatelné).


A abych účastnice zahalila do té správné bezstarostnosti, připravila jsem pro ně i šablony s vánočními obrázky, které si můžete zdarma stáhnout i vy (zdroj inspirace byl samozřejmě Pinterest, ten je prostě bez konkurence).

Co budete potřebovat?
 • Školní gumy Milan či jiné gumy na gumování (největší velikost gum, kterou jsem v Čechách sehnala, je asi 3x7 cm od Milana)
 • Obrázek zmenšený na velikost gumy (přikládám ke stažení arch vánočních motivů, ne všechny jsou uplně malé, ale určitě se to dá v počítači zmenšit na velikost vámi zakoupeného materiálu)
 • Pauzovací papír
 • Měkká tužka, například 8B
 • Papír vyšší gramáže pro výrobu visaček
 • Rydlo (ideálně profesionální linorytová rydla značky Šerák, velikost 1102 a nebo 1120, seženete ve výtvarných potřebách nebo na internetu)Volte rydla co nejmenší velikosti. Já doporučuji profesionální rydla Šerák z prostého důvodu - jsou prostě nejlepší. Sice dáte za kus kolem 250 Kč a více, ale tahle investice se vám vyplatí. Dříve jsem používala sady školních rydel a jejich tupost mě doháněla k šílenství. Ušetřete si tuhle mrzutost a sáhněte po Šerácích. Budete spokojeni.

Výroba razítek ovšem není technika rovná linorytu. Školní guma je mnohem měkčí a tudíž je její životnost kratší, bude se vám s ní ale velmi dobře a jednoduše pracovat. Je také vyšší, takže nebudete potřebovat nalepovat žádný nástavec.

Celé kouzlo začíná přenesením obrázku na gumu pomocí pauzovacího papíru. Obrázek si na něj překreslíte podle svého zvoleného vzoru, obrátíte pokreslenou stranou na gumu a obtisknete pomocí tužky nebo rukojeti rydla přímo na gumu (jezděte s mírným tlakem plochou tužky nebo držákem rydla po obrázku a tím se otiskne obrázek na gumu).


A pak ryjete. Ryjte vždy od sebe, protože rydla jsou pekelně ostrá. Linorytové rydlo se správně drží tím způsobem, že si rukojeť skryjete do dlaně a ukazováčkem "jistíte" směr rytí tak, že si ho opřete o rydlo.


Začínejte vždy obrysem obrázku a mějte na paměti, že ryjete negativ. To znamená, že to, co ryjete bude neobtisknuté a místa, která zůstanou, se obtisknou. Ale nenechte se tímhle pravidlem vystresovat, často se stane, že nechtěné má ještě větší kouzlo a chyba se stává předností.Když máte vyrytý obrázek na gumě, můžete tiskat. Je to velká radost! Na trhu už je nepřeberné množství různě barevných inkoustových polštářků (stojí kolem 50 Kč).
Na výrobu visaček můžete a nemusíte použít tvarovanou raznici. Někomu stačí pravoúhlé okraje, někdo dá přednost vyřezaným křivkám. Raznice najdete v papírnictví nebo na internetu. Jejich design je hnusný a připomíná Barbie auto. Nicméne, funguje.
Výsledek vašeho snažení může vypadat například takhle parádně:

Za celou akci se nezapomeňte odměnit třeba dobrou medovinou nebo medovými perníčky. Práce jde pak mnohem lépe od ruky :).

Hezký víkend!


16 komentářů:

 1. Ty jsou krásný :) Medovinku i perníčky bych si dala hned,ale oboje mám zakázané :-D

  OdpovědětVymazat
 2. Odpovědi
  1. Jo jo, holky na kurzu byly zase šikovný... :)

   Vymazat
 3. Vánoční speciál musel být fajn. Zrovna včera jsem tiskla vánoční papíry. Razítka mi dělají velikou radost. A neodolala jsem a po velkém škemrání jsem půjčila rydlo pětileté dceři. Zvládla dvě jednoduchá razítka, aniž by si odryla kousek sebe či mě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lucie, to je paráda, že se k tomu vracíte! A ještě větší paráda je, že to zvládla i dcerka! To je šikula :)

   Vymazat
  2. Byl to tedy dost adrenalin, držet jí gumu při rytí... co by člověk pro ty děti neudělal :o))))

   Vymazat
 4. Bezvadně popsáno... Dcerka taky ráda razítkuje, na rytí je ještě malá, ale časem to musíme zkusit taky. Zatím zkoušíme méně náročné techniky. Je super, co se všechno dá - nejen s dětmi - dělat. Krásný den, Veronika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Veroniko! Je fakt, že tohle pro prcky moc není, na druhou stranu, rodiče můžou připravit razítko a dítko pak nechat vyřádit při tiskání... Je to taková rodinná záležitost :)))

   Vymazat
 5. Ake retro ceruzky. To sa este predava, alebo ich mas zo starych zasob?
  Biela Mačka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takové tužky se pořád prodávají :)

   Vymazat
 6. Dobrý den, jak by se řekl anglicky pauzovací papír. Děkuji. L.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak tu růžovou zrůdnost mám také a v dnešní době je už docela zázrak sehnat štítkovač větší, než 6 cm :-D
  Zároven tedy závidím ty gumové pláty...tyhle věci jsou v Čechách k nesehnání. A s gumami to samé, také nevím, co je dobré a co ne, hodně zkouším. Ráda bych také věděla, s jakými máš dobrou zkušenost :-) Budu ráda, když se mi ozveš

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, gumy Milan, které jsou na fotkách, mi připadaj nejlepší.

   Vymazat