čtvrtek 3. dubna 2014

DIY Pineapple print on top / Ananasí potisk na tričko

Díky Mode de Boulangerie jsem si zase krásně zadělala (rozšiřuju seznam nenáviděných slov o slova "tvoření" a "tvořeníčko") kdyby vás to zajímalo, už jsou tam slova "obchůdek", "miminko", "bříško a zadeček" - z článků, jak donutit otylé občanky cvičit (podle mně nemají žádný bříško a zadeček, ale uplně normální pupek a prdel, nic ve zlém, taky zadeček nemám) a pak tam mám ještě slovo "sejra". To mě přímo zabíjí.

Tohle nepřeložím do angličtiny ani náhodou, to je přímo takový překladatelský oříšek, něco jako "kolik višní, tolik třešní". Cítíte ze mně ten strach ze zubaře? Totální panika, dneska k němu jdu.

Takže já začnu od začátku... Díky Olívce, vynalézavé a zvídavé to ženě, jsem si krásně zadělala na tričku s potiskem ananasu. Protože ananas už je znovu na výsluní a píšu "znovu", protože ho jako potisk skvěle zpropagovala Stella McCartney v kolekci pro Chloé jaro/léto 2001 (!) a udělala z ananasu ikonické ovoce. Hned po banánu, který pro album Velvet Underground vytvořil v roce 1967 Andy Warhol a který je do dneška je oblíbený.

(Kdo zpropagoval třešně je bohužel smutné a od té doby je nenosím, byť je to krásný motiv.)

Olívka ve svém článku upozornila na možnost koupit si nažehlovací folii na textil a vytvořit si tak svůj vlastní potisk, který nebude nosit celé město, protože to prodávají v háemku, zaře nebo podobných místech.

A protože i holky z Minty finty psaly, že ananas letos jede, tak to musí být pravda.

I koupila jsem folii Folex Imaging Transfer Jet Black, 5 ks vyjde na necelých 500 Kč (není to málo, vím, ale verze na bílá trička je myslím levnější).

První jsem zničila špatným nastavením tisku v tiskárně.

Druhou jsem nažehlila uplně blbě, protože jsem nepochopila návod.

Třetí se povedla (po zhlédnutí videa na Youtube).

Takže balení po pěti kusech je pro takový jelita jako jsem já uplně optimální.

Co potřebujete: potisk (obrázek, fotku), inkoustovou tiskárnu, folie (prodávají se zvlášť na barevný, zvlášť na černý a zvlášť na bílý textil), nůžky, žehličku, bavlněný textil.

Když tohle všechno máte, už jenom jedete - vytisknete si obrázek na transferový papír, necháte to chvíli schnout, pečlivě ostříhnete, připravíte si tričko rozprostřené na dvě uterky (třeba), zapnete žehličku, tričko vyžehlíte, opatrně sundáte z folie vrchní vrstvu, takže vám zůstane v ruce jen potisk na jakési gumě, potisk přiložíte obrázkem nahoru na tričko, dáte přes to vrstvu ochranného nebo pečícího papíru (ochranný papír je součástí balení), vypnete na žehličce páru a žehlíte. Pořádně, dlouho, trpělivě a do všech stran. A je to.

Vypadá to hezky, otázka je jak dlouho to vydrží barevné. Respektive, kolik vyprání to snese. Pokud to bude přijatelné, asi dám nějaké potisky do prodeje na Fleru. Do té doby ale musím prát a prát a prát.

Kdybyste to někdo chtěl prubnout se mnou a líbí se vám můj ananas, písněte, za nějaký přijatelný obnos vám potisk pošlu.

 -------------------

Thanks to Olive, clever and curious woman, I made my own pineapple print on black top. Because the pineapple print will be again very hot stuff this spring and summer. And I am writing "again" because there was first pineapple print fashion wave in 2000 when Stella McCartney introduced her collection spring/summer 2001 (!) for Chloé. Since then, pineapple started to be the iconic fruit. Same as Andy Warhol's banana print for the Velvet Underground album in 1967. Still is very famous.

Olive in her article noticed there is possible to buy transfer papers for printing on the fabrics. You can make your own print on t-shirt and you will not wear same cloth from H&M or Zara like everyone does.

And because the Minty Finty girls wrote about the pineapple as well, it must be truth.

So I bought Folex Imaging Transfer Jet Black, 5 pcs for more than 17 € (not low price, I know, but version for white fabrics is cheaper, I think).

First paper I damaged, because of wrong print setting.

Second one I ironed wrongly.

The third one attempt was successfull. (After watching tutorial on Youtube.)

As you can see, the 5 pcs in the package are perfect for such a duffer as I am.

What you will need: a picture, ink printer, transfer papers (attention, there are special ones for black, white or coloured cotton fabrics), scissors, iron, cotton fabric.

Print the picture onto the transfer paper, leave it for couple minutes dry, cut it very carefully around, spread the fabric onto the two kitchen towels (for example), iron it, peel off the top cover paper from the transfer paper, so you will have just the print on something like an elastic piece of gum, put it on the fabric, cover it with the protective paper (the package include it), turn off the steam and iron it well. Long, properly, to the every side of the print. And that's it!

It is nice, but there is a question how long will be the print colourful. I mean, how many washing it can survives. I will see.

16 komentářů:

 1. Chtěla jsem napsat, že já bych potřebovala balení aspoň dvě! ALe pokud nabízíš k prodeji, tak se hlásím! Pošli mi, prosím instrukce kam a kolik :-) Děkuju!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super Baru! Je to teda jen na černou látku, jo? Napíšu večer email, jdu teď panikařit k tomu zubaři :)
   Pa a dík :)

   Vymazat
  2. Jo, to mě teď došlo .. :-( Já mám bílý triko, chjo.

   Vymazat
 2. je to skvely! inspirovala jsi me :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je paráda :) Jen upozorňuju, že se jedná o pogumovaný potisk, žádný sofistikovaný sítotisk. Ale pár nošení to určitě vydrží :)

   Vymazat
 3. Přečetla jsem prvních pár vět a hned musím reagovat! Slovo SEJRA je nehnusnější slovo, který znám! Řadím ho mezi slova sprostá! :-D A ve výčtu zdrobnělin mi chybí "lidičky". A v jistém kontextu bych mezi nanáviděné zařadila i "srdíčko" :-) ..např. "..to je místo, které mám v srdíčku.." ..bléééé :-D
  No a transfer fólie znám už nějakou dobu, úspěšně jsem tak vytvořila několik broží a právě v tom prokračuju, teď zrovna pracuju na retro / vintage modelech - aktuálně na tramvajovém lístku do MHD z dob socialismu (procvakávací do strojku za 1,- Kč) :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem teď nasmála! Jo, hnus je to! Naprosto souhlasim, jak jsem mohla zapomenout na "lidičky" a "srdíčko" a taky "sluníčkový". Ještě musím přidat slovo "knírek" a i jeho anglický ekvivalent "moustache", též to nenávidim čím dál tím víc a ten motiv knírku ještě tisíkrát nejvíc :D. Mustáááááž! :)))
   Jsi průkopník, transfer folii by mě teda na brož použít nenapadlo :)

   Vymazat
 4. Skvělý nápad! Ananas se mi moc líbí .))

  OdpovědětVymazat
 5. Vypadá to parádně! Já jsem takový mastiflinta, že pro mě by bylo pět balení taky málo :-)
  A ohledně těch "oblíbených" slov - ony jsou ty zdrobněliny zrádné obecně, taky mi to trhá uši a ježí se mi z toho srst - tvořeníčko, obchůdek - to souhlas ... miminko mi teda zase až tak moc nevadí, ale jako matka asi nejsem stoprocentně objektivní :-) - stokrát horší než tohle slovo mi přijde mimibazarovský mimísek, manža, bydleníčko, lásečka, tuleníčko, těhulka ... desetkrát brrrr ... ale i takové typu kafíčko, kolča, meníčko a úplně nesnáším šampíčko ... A pak taky sejra a vokno, to mi jako Severomoravákovi vyloženě trhá žíly ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Miminko je v tom asi neprávem, ale mě to prvoplánově přijde jako slovo nad kterým se musí každý rozněžnit a to je podlé :). Mimibazar je svět mimo realitu :))) Šampíčko mi teda neva, vokno je hnus, máš pravdu :)

   Vymazat
 6. Mě trhá vždycky uši oslovení dvou holek v podobě "Ahoj prdelko" cukroušku, kočičko :-D Tričko hele fakt bezva :-), přeci na to tvoření ty vlohy musíš mít ne?;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo jo, já jsem přes to tvořeníčko celá tvořivá až jsem z toho tvořilka :D

   Vymazat
 7. Ahoj Market-ty jsi teda vtipna, moc jsem se nad tim tvym tvorenickem pobavila:-)
  Ja nemam rada: tehulka, mimisek, parzaman, mufinek, tiramisa, gnoči, brisinko a podobne. Ale beru to sportovne:-)
  Jo a jeste slovo napapkal je taky moc dobry:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veroniko, máš recht, gnoči a tagliatele, z toho umírám! :D Těhulka je šílený slovo, stejně jako baculka :)))

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!