sobota 1. března 2014

Music Inspiration #14 - Peter Bjorn and John

Do you have the same feelings about the northern music that it's kinda... different? Sometimes I feel like I have suicidal tendencies because of it (for example listing to the Icelandic Sigur Rós brings me that kind of moments, but I don't really want to promote them here on my blog, because to be honest I hate them). But in the northern production we can very often find quite positive rhythms, dance sound and in general very pleasant music. Like is everybody up there in the North, pleasant and nice. OK, that was my personal feeling about the people in the North, I don't know if you have the same one.

Well, today I'm posting Swedish indie rock band Peter Bjorn and John, formed in 1999, which has three male members.

Aren't they cute?

In the 2006 they broke through with the song Young Folks, but I can't listen to that song anymore, so I'm bringing you two other songs from the same album Writer's Block. First one is The Chills and the other one is Let's Call It Off. My favorite.

--------------------------------------------------

Taky máte pocit, že severská muzika je prostě.... uplně jiná? Někdy by si člověk hodil mašli (například u islandských Sigur Rós, ty vám tady ale pouštět nebudu, protože tuhle ukňouranou depresárnu upřímně nesnášim), ale často se najdou vyloženě pozitivní rytmy, taneční muzika a vůbec taková strašně sympatická hudba, asi jako všichni tam na severu. Teda, mě tam nahoře sympatičtí byli, nevím, jak to máte vy.

Tááákže, dneska tu mám švédskou indie rockovou partičku Peter Bjorn and John, vzniknuvší v roce 1999 a čítající tři mužské členy.

No nejsou to sympaťáci?

Zdroj
V roce 2006 výrazně prorazili s věcí Young Folks, ale tu už nemůžu ani slyšet, takže vám posílám dvě uplně jiný písničky, ze stejného alba Writer's Block. První je The Chills.


A druhá věc je Let's Call It Off. Tu mám nejradši.


2 komentáře:

 1. Nezklamalas! Song Young Folks samozřejmě znám a mám ho moc ráda. Nikdy mě ale nenapadlo pustit si něco dalšího od nich.. jsem ostuda.
  Zase můžu rozšířit svou složku o pár nových! Díky! .)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je dobrá zpráva! Anet dík a hezký víkend! :)

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!