pondělí 17. března 2014

Breda - Netherlands, day one

For English scroll down

Mávám a zdravím z malého, ale pulzujícího městečka Breda na jihu Holandska, kde se právě nacházím. Doprovázím svého chotě na jeho čtyřdenní pracovní cestě na konferenci, kde bude v úterý přednášet, zatímco já budu v centru někde cvakat foťákem, hledat bazary a prolézat sekáče. Pokud je najdu...

Breda má kolem 170 000 obyvatel a bývala holandským centrem jídla a pití. Nacházel se tu největší holandský pivovar (do roku 2004) a nejznámější holandská čokoládovna. Teď je především centrem obchodu. Je tu přístav a město je propojené s hlavními evropskými velkoměsty vlakovou rychlodráhou.

Že se tu mají lidi dobře, je patrný na první pohled. Množství malých hospůdek a restaurací je abnormální a několik ulic plných značkových obchodů taky není pro tak malé město typické.

No, tím se asi moc nenechám rozhodit (uvidíme!) a budu se soustředit na historickou hodnotu (Breda byla oficiálně uznána jako město ve 13. století) a moderní architekturu, ve které Holandsko tak vyniká.

No a pak bych moc ráda našla nějaký ty bazary.

Co by bylo Holandsko bez piva (jupí! Jupiler!).../What would be Netherlands without beer? (whoopee, Jupiler!)...

...a bez kol?/ ...and without bicycles?

Jak je nad nulou, sedí se venku. A bez topení, samozřejmě!/ When the weather is over the freezing point, people sits outside. And without the heating on, of course!

I'm sending you many greetings from Breda, small but very pulsating city on the north of Netherlands. I'm following my husband on his four days business trip to some conference, where he will have a presentation on Tuesday while I will be taking the pictures in the city center and looking for some thrifted stores and flea markets. If I will find them...

Population here is about 170 000 people. Breda was a center of the food and beverage industry, formerly housed the largest brewery in the Netherlands (till 2004) and local Kwatta (chocolate) is famous throughout Western Europe. Now it is more business and trade center. There is a harbour and connection by high-speed trains to the main European cities.

The high local standard of living is obvious on the first sight. There are many pubs and restaurants here and streets full of clothes stores which is not quite typical for a such small city.

Well, this is not for me (I'll see!) and I will focus on the historical heritage (Breda is from the 13th century) and modern architecture which is so good in Netherlands.

And then I would like to find some of the thrifted stores and flea markets.

11 komentářů:

 1. Moc pěkné fotky! .)
  Moc ti to závidím a víc a víc se těším, až do Holandska v létě vyrazím taky. .)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anet, Belgie a Holandsko jsou země, kde bych chtěla žít a dokážu si to představit v jasných barvách :)))). Mám to tu moc ráda, jezdíme tímhle směrem už čtvrtým rokem a doufám, že nepřestanem :). A kam v létě přesně jedeš?

   Vymazat
  2. Tak to je paráda! .)) Hrozitánsky mě to tam táhne.
   Máme v plánu spíše takový "trip", buďto sami ve dvou s batohem na zádech a prozkoumat celé Holandsko křížem krážem. Nebo jet ve čtyřech autem a projet tak nějak celý Benelux. .) Do měsíce to budeme nějak celé plánovat, tak se možná ozvu s prosbou o nějaké tipy, když už to tam máš určitě prošmejděné. .))

   Vymazat
  3. Jasný, ozvi se pak, nějaké tipy bych měla! :) V autě to budete mít lepší, řekla bych. Doprava vlakem a autobusem je tu děsně drahá a nevím, jestli se tu dá stopovat, respektive, jestli stopaře berou... Každopádně to bude parádní výlet!

   Vymazat
 2. Áááááá, ta předposlední fotka je krásná! Taky chci na výlet! Nám ten víkendový zkazilo počasí, a tak jsme museli volit plán B, tak snad to vyjde příště. V červnu se chystáme do Vídně a už teď se nemůžu dočkat! :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Uži si výlet...teším sa na reportáže....a hlavne nájdi nejaké bazáre!!!!
  jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ach, našla jsem, ale je všecko v pondělí zavřené! No co to je toto? :)))) Tak zítra nebo pozítří....

   Vymazat
 4. Holandsko mám moc ráda. Strávila jsem tam kdysi pracovně 3 měsíce a bylo to úžasné. S Holanďany jsem stále provázaná i ve svém naprosto odlišném pracovním směru od mého původního. :-) Pamatuji si na první věc, která mě ohromila jako holku z hor. Ta neuvěřitelná rovina. Závidím, přeji a těším se na úlovky a další krásné fotky. Moc si to užij, Marki.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tři měsíce bych si tu věru nechala líbit! A ta rovina mě fascinuje též, já bych to jezdila na kole jak divá. Však taky všichni jezdí a já jim to hrozně závidím, protože v Praze se to kvůli hovadům-řidičům nedá :(.

   Vymazat
 5. Krása! Tak ať brzy na nějaký ten bazar narazíš!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Baru, díky. V pondělí je, jak jsem zjistila, všude zavřeno (kromě řetězců), ale totálně jsem se zasekla v obchodě s časopisama, kde bylo otevřeno a utratila v něm (teď to přepočítávám na kalkulačce... no fuj!!!...) 1500 Kč! A to bych se tam ještě ráda vrátila.... no nevím... :))))

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!