středa 22. ledna 2014

Ubytování ve Vietnamu

Včera jsem měla takovou osobní vsuvku tady na blogu, ale dneska už to je fakt o tom ubytování.

Jak jsem psala v pondělí, rozsah cen našeho ubytování ve Vietnamu byl $ 13 - 50. Přičemž těch 50 bylo pouze za první noc, kdy jsme přiletěli do Saigonu v noci, vzali taxi do centra a nechali se vyhodit u prvního hotelu, co svítil a líbil se nám. Víckrát už jsme tak draze nebydleli.

V Art hotelu v Saigonu bych klidně bydlela i dýl, ale bohužel ta cena dost přesahovala naše možnosti s rozpočtem 1600 Kč na den.

Art hotel Saigon
Naše kritéria skoročtyřicátníků byla jasná. Svoje koupelna, svůj záchod, teplá voda, alespoň relativní čisto. Když na tomhle netrváte, můžete bydlet i levněji.

Kromě ostrova jsme nikde neměli rezervaci předem. Rezervovat hotel z domova dopředu je ve Vietnamu uplná zbytečnost, pokud teda nemáte vyhlídnutý jedno konkrétní ubytování, které vás zajímá. Taky je rezervování předem risk, neboť rychlost destrukce nových hotelů na nepoužitelné pastoušky je ve Vietnamu neuvěřitelně závratná (to víme díky dva roky starému vydání průvodce, kde něco doporučovali, ale ve skutečnosti to bylo už dost nepoužitelný). Dílem je to vysokou vlhkostí vzduchu, dílem jejich laxním přístupem k pořádku. Jsou ale hotýlky a místa, kde vidíte, že jim moc záleží na tom, jak to tam vypadá. Podlaha čisťoučká, koupelna v rámci možností taky, postel voňavá.

Udržovat ve velké vlhkosti koupelnu naprosto dokonalou je asi dost těžký. Když sem tam cosi bujelo na gumě okolo dveří nebo vany, tak jsme to přehlíželi. To se podle mého názoru dá v pohodě přežít. V paneláku to leckdy nevypadá jinak, když se ty umakartový jádra špatně odvětrávaj.

Co se nám ale stalo opakovaně, bylo tohle... Takže koupelně věnujte zvláštní pozornost, když se půjdete podívat předem na pokoj.Vždycky jsme bydleli blízko centra a v pohodě jsme se pokaždé vešli do rozpočtu. Chce to jen udělat si trochu čas a nebrat hned první hotel, na který narazíte, i když jste hrozně unavení a máte všeho plný zuby a chcete hlavně sprchu a záchod.

Na severu dost trvají na tom, že se má házet použitý toaleťák do koše, nikoliv do záchodové mísy. To už asi dost lidí zná třeba z Řecka, kde mají kanalizační trubky starý a úzký stejně jako ve Vietnamu. Na jihu už žádné upozornění u záchoda není. Nevím, jestli tam maj jinej druh kanalizace nebo co, ale prostě na tom netrvaj. Já jsem si na ten severní zvyk celkem rychle zvykla, když jsem začala používat osprchovovávátko které je vedle každého záchoda. Takový asijský bidet, dalo by se říct. Pak je to pohoda a do koše vyhazujete v podstatě už jen mokrý papír, kterým jste ze sebe vodu utřeli.

Jednou se nám zadařilo dostat se do bizarního hotelu, který patřil vietnamský lidový straně, takže komunistům a který sloužil pro ubytování papalášů. To bylo ve Vung Tau. Za neuvěřitelnou cenu asi $ 20 jsme měli apartmán s barovým pultem a barem (bohužel teda uplně prázdným). A celý to nebylo o moc menší, než náš byt.

Žádná nádhera to teda nebyla, ale bylo to perfektně čistý a legrační.Bar


Jak vidíte. žádný designovky to nejsou. V těch cenách, ve kterých jsme se pohybovali, bych to ani nečekala.

Ubytování v Rach Gia taky nebylo špatný. Dost barevný.


V pravo u záchoda je vidět ta sprchovací hadička na zadnice.
Moc hezky jsme vychytali ubytko za $ 35 včetně snídaně v bungalovu na ostrově Phu Quoc. Bylo to prostorný, čistý a tikaly tam elektrické pendlovky. Člověk si skoro připadal jak na chalupě.

 No a někdy, můžete potkat tohle. V různých velikostech. Tenhle už byl celkem dost velkej. Poznat, že někde budou šváby asi předem nejde. Žijou v kanalizaci a v potrubí a vylejzaj většinou v noci. Co se týče kousnutí, jsou neškodní, bohužel ale přenášejí dost hnusný nemoci a proto jsou tak neoblíbení. Létají velmi špatně, takže spíš vůbec. Často zůstávají celé hodiny na jednom místě bez pohnutí. Sploštit se dokážou asi na 1 mm, takže prolezou uplně všude. No prostě nepotěšej.


Slabší povahy nechť tenhle poslední odstavec nečtou.

Můžete si vozit na cesty Biolit a volit vyšší patra a čisté hotely. To je tak jediný, co můžete udělat. Taky doporučuju sledovat čistotu zdí kolem postele. Asi tady dávam trošku nechutný informace, ale pro cestování po Vietnamu se hoděj, věřim tomu, že jo. Jak je zeď kolem postele špinavá a flekatá a plná skvrn, je hotel především ubytování pro Vietnamce, ne pro cizince a na čistotu si až tak nepotrpí (Vietnamci na ty zdi totiž flusaj ranní nečistoty z krku, ehm...). Jestli máte čas a sílu, z takovýho hotelu jděte pryč. Hotel, co ubytovává cizince, má mnohem vyšší hygienický standardy.

Tolik k ubytování. Snad to někomu pomůže a třeba i pobaví.

P.S. Šváby nezabíjet. Aktivujou se v nich totiž v tu chvíli vajíčka a počet švábů pak roste geometrickou řadou rychlostí blesku. To se radši odstěhujte.

8 komentářů:

 1. Ceny su teda prijatelne. Milujem krasne hotely ale nemam problem ani s jednodussimi. Tak ako pises najdolezitejsia je cista postel a kupelna. Co vsak n-e-m-o-z-e-m je rozna haved na izbe to potom bdiem celu noc lebo ma desi predstava ze to po mne lezie :-) Adika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Adiko, to uplně chápu. Já si ale vždycky říkám, že je nezajímáme my, živé bytosti, ale naše zbytky kůže a tak, takže nemají důvod po nás lézt, neboť vše potřebné k životu najdou v koupelně. A zatím to tak vždycky bylo, že havěť zůstala tam. Ale já nejsem žádná hrdinka, vždycky pošlu Martina, ať s tím něco udělá :)))

   Vymazat
 2. ja som čakala niečo horšie.....po vzore dopravných prostriedkov....ale vysvetlila si to ...
  niektoré izby sú celkom normálne...pobavil ma barový pult a predstava papalášov s izbovou barmankou
  a stojan na sviečku je celkom zaujímavý nápad.....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Historie papalášské komnaty bude asi zajímavá, škoda, že zdi nemůžou vyprávět nebo je to možná dobře :). Stojan na svíčku byl moc pěkný.

   Vymazat
 3. Já jsem teda nadšená! U Art hotelu je to jasný, ale taky mě moc okouzlil ten papalášský apartmán, nebo okouzlil asi není to správný slovo, ale prostě je to fascinující.) A toaletní zvyk ze severu jsme museli povinně dodržovat na chatě u babičky, až na to, že tam žádný asijský ani český bidet nebyl.) A ti švábi - mně jich je fakt líto, ale ne tolik, abych k nim dokázala přemoci odpor. A to s těm vajíčkama je docela užitečná informace.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně je tý havěti vlastně taky líto. Nikdy to nezabíjíme. Martin to nažene do skleničky a vyhodí ven. Jediný, co zabíjíme, jsou komáři a těch je mi taky líto :))). Možná jsme, Iri, budhistky :D

   Vymazat
 4. tak to předčilo mé očekávání, myslela jsem že to bude mnohem horší!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fakt? No on ten budget na bydlení byl docela dobrej, věřim, že kdybychom měli menší rozpočet, dočkali bychom se větších hrůz :)

   Vymazat