úterý 31. prosince 2013

Rach Gia

Tak jsme znova u moře, ale teď už na té správné straně. Zatímco Jihočínské moře vztekle rozstřikuje studené zpěněné vody, Thajský záliv je klidný. A doufám, že tak klidný zůstane i dalších čtrnáct dní.

Jestli vás zajímá, jak budeme slavit Silvestra, tak vás musím zklamat, ale nijak. Nemáme to ve zvyku a tak si jako obvykle otevřeme v poklidu flašku vína nebo plechovku piva a nový rok přivítáme nejspíš hlubokým spánkem. Nevím, co mám čekat od vietnamského Silvestra, v Thajsku jsme byli touhle dobou na téměř opuštěném ostrově, bez elektriky a telefoního signálu a místní si tam udělali malou party na pláži s decentním ohňostrojem. V Kostarice jsme byli taky na celkem zapadlém místě, ovšem majitelé hotelu byli Italové a jak jsou Italové hluční za normálních okolností, tak na Silvetra ještě trochu volume přidali. Teď nevím, na nějaké mega oslavy to tu nevypadá, ale možná nás překvapí.

Jsme v Rach Gia, nevelkém přístavním městě. Našli jsme nečekaně prima hotel (na přání ještě bude post o výbavě budget hotelů, se kterými jsme tu přišli do styku). Cesta sem ze Soc Trang byla naopak zcela očekávaně dlouhá a náročná. Stárnu? Možná... Jsem prostě cimrplich středoevropská holčička.

Cesta ze Soc Trang do Rach Gia trvá něco přes pět hodin. Kdo si myslí, že tím, že se přesune z delty Mekongu do Soc Trang a tím se o něco přiblíží cíli (stejně jako my), velmi se mýlí. Autobus sem totiž jel přes město, které jsme opustili před dvěma dny v bláhové snaze se přiblížit a absolvovat tak kratší cestu. Ach, Vietname! Vždycky překvapíš...

V autobuse seděla před námi malá holčička, sotva něco mlela vietnamsky, řekla bych, že jí mohlo být tak tři, tři a půl maximálně. Nejdřív jen nakukovala, pak se osmělila a ukázala mi plyšovýho tygra, kterýho měla s sebou a po čase se osmělila ještě víc a tygra mi půjčila. Její osmělování ale úspěšně pokračovalo dál a jak je tady zvykem, pořád něco jedla (dlouhé cesty totiž Vietnamci buď zaspí nebo zají). Takže, zatímco mi nabízela jakousi vařenou hlízu, velmi pečlivě až důsledně omatlávala vršek svojí sedačky ručkama. Pak se do sedačky zakousla (bože, ta musí mít imunitu!). Když se vynořila nad sedačkou znovu, tentokrát s lízátkem, nezapomněla ho několikrát opřít o okno a sklouznout s ním až k opěradlu. Lízátko jí vypadlo a skončilo na zemi. Druhé lízátko, které mi před tím nabízela a já ho ještě nejistě třímala v ruce, chtěla hned zpět, aby dokonala dílo zkázy. Pak mi nabízela buráky, hned na to brambůrky a pak najednou, a to zkušené matky jistě nepřekvapí, hluboce usnula.

Tady se zatím jen culí...

A tady už jsem dostala důveru a tygra.
Tolik k naší dnešní cestě. Že to jelo jinak, než nám den předtím řekli, s tím vás už ani nebudu nudit. Hlavní je být na autobusáku. Oni si vás už přeberou.

Rach Gia jsme zatím moc neprozkoumali. Snad něco zítra, uvidíme. Už nikam nespěcháme, v plánu máme 1. 1. chytit loď na ostrov Phu Quoc. Na Silvestra jsme tam být nechtěli, protože je tam nejvyšší sezóna a pravděpodobně bychom nesehnali ubytování. Po Silvestru bude líp a taky spousta lidí odjede.

Jaký plánujete Silvestr vy? Máte nějaký tradiční silvestrovský rituál?

V ulici, kde máme hotel, dělají skvělé nesmažené závitky a taky tyhle mini "palačinky", které znám z Thajska. Hrubým odhadem je to vajíčko, kokosové mléko, šalotka na jemno nakrájená a to celé posypáno mrkví a dělané v takových pidi lívancovnících. A je to strašně dobrý. V Thajsku to ještě sladí.
Fakta:

Jízdenka Soc Trang - Rach Gia: 110 Kč/os. (cesta 5 hodin)
Ubytování v hotelu Kim Co: 300 Kč (double)
4 ks závitků a talíř minipalačinek v ulici u hotelu: 31 Kč
Kafe, smoothie: 35 Kč
Oběd v restauraci, který za nic nestál: 270 Kč pro dva

8 komentářů:

 1. tak to ste si teda riadne zajeli....
  cesty sú tam aké? a ryžové políčka? nepodarilo sa vyfotiť?
  ja mám k Silvestru rovnaký vzťah ako ku Vianociam...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to jsme si teda zajeli, ale co už, to jsme nemohli vědět a příště budem chytřejší :)))
   Cesty jsou překvapivě dobré. V horách je to samá díra, ale jinak pohoda.
   Plovoucí trh nemám, rýžové pole nemám... prostě jsem to nějak prošvihla :)

   Vymazat
 2. Nejkouzelnější je když na svých cestách poznáš nové lidi a ještě kouzelnější jsou děti :-). To ráda objevuji. Tak jsem zvědavá jak obyvatelé v Rach Gia slaví Nový rok :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děti jsou prostě super, není potřeba znát jazyk a stejně si rozumíme.
   Zdá se, že je uplně normální den a Silvestr se slavit nebude. Nebo budu večer dost překvapená :)))

   Vymazat
 3. Ty minipalacinky vypadaj uzasne! To bych chtela nekdy zkusit :) uijte si poklidny vstup do Novyho Roku, teda vy uz tam urcite jste. Ja tu momentalne posloucham hadajici se peruance, nic moc :/ ale ono to bude lepsi :) vecere zas o pulnoci a ja pripravila bramborovy salat! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bramborový salát udělám hned, jak přijedeme :))) a těšim se na něj!

   Vymazat
 4. My Silvestra neslavíme, ale to už víš. Udělala jsem pár jednohubek, rozdělali jsme láhev Moravského muškátu a byla pohoda. Tak doufám, že jste v pořádku dorazili na ostrov a těším se na další zpravodajské hlášení :-) Posílám novoroční pusu a mávám v dáli :-)

  OdpovědětVymazat

Díky za všechny komentáře!