úterý 17. prosince 2013

Národní park Phong Nha-Ke Bang a Paradise Cave

Jednou za čas si zaplatíme na cestách výlet s průvodcem. Moc často to neděláme, neb osm z deseti výletů se nakonec ukáže jako pěkná kulišárna, kde vás vozej od čerta k ďáblu po tržnicích a jíst musíte v mizerných restauracích, které patří příbuzným průvodce.

Ale zrovna Vietnam je plný zajímavostí, kam se sami po vlastní ose nedostnate a potřebujete místní odvoz.

Chtěli jsme vidět místa ve středním Vietnamu, kde se udály krvavé střety během Vietnamské války, protože je to součástí historie naší planety a život není jenom sluníčkovej. Středním Vietnamem prochází demilitarizované pásmo, údajně ještě plné nášlapných min a pod tímto pásmem jsou pod zemí tunely, které si vietnamští civilisté vyhrabali a žili v nich po dobu náletů, zatímco hlavní mocipáni hráli pěkně v teple šachy s jejich životy.

Tak jsme si zaplatili u jedné agentury ve městě Hue výlet s názvem DMZ (demilitarizovaná zóna a jinak taky krajina pokrytá hroby) a Paradise Cave, která byla součástí výletu.

Odjeli jsme o třičtvrtě hodiny později, což se stane, s průvodcem, který měl vadu řeči, což je fakt smůla... Já už jim takhle anglicky nerozumím, když někdo náhodou umí a tohle mě totálně zabilo. Ale M. má naštěstí lepší postřeh a uši, takže příležitostně překládal.

Cestou se ukázalo, že žádné tunely ani místa bojových střetů nebudou a DMZ jen projíždíme. Hlavní atrakcí totiž byla ta jeskyně... Naneštěstí pět hodin jízdy daleko... Jestli my nejsme tak trochu smolaři.

Ale co už. Vysvitlo sluníčko, průjezd národním parkem Nha-Ke Bang, který je zapsaný na seznamu UNESCO byl kouzelný a samotná jeskyně, nejdelší na světě, byla taky moc pěkná. Konstatní celoroční teplota uvnitř je asi dvacet stupňů, což mě udivilo. Celkově jeskyně měří přes třicet kilometrů, plně komfortně s chodníčkem a světly je přístupný jeden kilometr a za příplatek je speciální trip dalšími šesti kilometry ve formě prolézání a plazení se s čelovkou na hlavě. My jsme šli ten pohodlný kilometr.

Je to super výlet, pakliže nejste pět hodin jízdy daleko. Samotný průchod parkem k jeskyni a procházka uvnitř jeskyně zabere asi hodinu a půl. Takže celkových deset hodin v nepohodlném busíku je fakt nesmysl. Tento výlet teda rozhodně nebookujte z Hue a pokud vás zajímá DMZ, ujistěte se, že se tam opravdu podíváte, vystoupíte, projdete se.

Večer jsme den zakončili v korejské restauraci, protože jsme zrovna dnes měli třetí výročí svatby. A já si dala konečně pravý korejský Ramen, což je hustá ostrá polívka s nudlema, o které jsem slyšela, ale nikdy nejedla. Je vynikající.

A jak se máte vy? Co vánoční přípravy, balení dárků a pečení? Všechno v cajku?

První setkání s vietnamskou přírodou.

Ramen

My dva v jeskyni.


Fakta:

Výlet z Hue do Paradise Cave (oběd v ceně): 700 Kč/os.


10 komentářů:

 1. Vždy, když čtu ty tvé reporty, tak ti tak moc závidím! .) Hned bych od těch zápočtů utekla!
  Užívejte! .)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anet, zápočty jsou potvora, tak ať to pěkně zvládneš, držím palce! :) a díky!

   Vymazat
 2. Mně se líbí, jak jste to vzali s nadhledem, žádný nadávání, ale jen konstatování, že jeskyně byla krásná:) A podle fotek teda moc. Jinak já jsem se před chvílí vrátila z předvánočních nákupů, sedím u compu, piju horkej čaj, a těším se na víkend až to naplno propukne:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Iri, ta jeskyně byla super, takže žádné nadávání nebylo, jen když jsme lezli z busu, tak jsem nadávala, protože jsem měla přesezenej zadek a děsnej hlad :)
   Za týden už je Ježíšek, viď? To je mazec, jak to uteklo. Tak užívejte vánoční atmošku!

   Vymazat
 3. Tyjo, to je teda fakt smůla. Ale ta jeskyně vypadá zajimave, a to je teda pěkně velka. Hezke vyroci svatby preju! Svatba pred Vanoci, to zní zajimave :) ale logicky predpokladam ze pak bylo lehke vzit si dovolenou na svatebni cestu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Georgie! Jeskyně byla fakt krásná. Svatební cestu jsme měli až rok na to v Thajsku :))) Před svatbou jsme se totiž vrátili z Afriky :).

   Vymazat
 4. Ahoj M+M :-) tobe, Myyno, diky za vypraveni z cest. Je to pro mne takove rozptyleni a uklidneni v tom frmolu, ktery tu na konci roku panuje. Moc hezky se to cte.
  Mic si uzivejte a pokracuj v psani a posilani obrazku

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj! :) diky moc a mejte se bajecne a uzijte si Vanoce. Pozdravuj! :)

   Vymazat
 5. Taky jsem ráda za Tvoje reporty, ten předvánoční čas je frmol, i když člověk nechce. Stačí jít jen pro obyčejný rohlíky :-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, je to mazec, i kdyz by si clovek z facebooku a jinych zdroju pomalu myslel, ze v Cechach se stal zazrak a Vanoce zacaly byt temer idilickym casem :) Coz urcite je, ale clovek nesmi moc chodit mezi lidi :))))

   Vymazat