sobota 21. prosince 2013

My Son

Tak hurá, dneska jsme viděli sluníčko souvisle několik hodin! Večer opouštíme lunapark s názvem Hoi An, ale ještě před tím jsme navštívili ruiny My Son, které jsou asi hodinu jízdy z města. Výlet si lze booknout přes cestovní agenturu nebo vzít motorku a jet po vlastní ose. Každý hotel vám ale návštěvu naleziště rád zajistí.

My Son jsou pozůstatky po lidu Cham, který obýval střední Vietnam a jehož říše se nazývala Champa. Poněvadž vyznávali hinduismus, jsou ruiny chrámů a modliteben v hindském stylu s častým vyobrazením boha Šivy a slonů a tak, jak to asi znáte z obrázků nebo návštěvy Indie. První chrámy zde byly vystavěné ve 4. století a výstavba pokračovala až do století 13. Pak si to tam rozebraly vietnamské, khmérské a čínské nájezdy.

Naleziště bylo dlouhou dobu ukryté v buši, ale našli ho na začátku minulého století Francouzi a fatálně pak poničili Američani, kteří si udělali z My Son za Vietnamské války základnu. K úplné destrukci ovšem nedošlo díky tomu, že jakýsi odborník na kulturu Cham napsal prezidentu Nixnovi, jestli by se jako nemohli přesunout jinam a přestat to tam ničit. Nixon souhlasil.

Tolik asi v kostce k My Son a já tenhle výlet vřele doporučuji. Pokud budete mít štěstí, dostanete i průvodce, kterému budete rozumět.

Večerním busem odjíždíme do Quy Nhon, přímořského letoviska, které nám ale mimo turistickou sezonu koupání v moři nenabídne. V plánu je pouze si zde udělat zastávku na jednu nebo dvě noci a pokračovat do hor v centrálním Vietnamu. Kde, věřte nebo nevěřte, má být období sucha. Jsem na to sucho teda moc zvědavá. Pláštěnky už jsme si ale koupili. M. má oranžovou a já fialovou. Prostě fešáci!

Protože po večerech žhavim internet (stmívá se tu hrozně brzy, už po páté a Vietnamci moc nejsou na noční dovádění, protože vstávají hodně brzy), tak vím, že jsou u vás vánoční přípravy v plném proudu a taky rozesíláte přání a pečete cukroví, takže i já vám přeju jen ty nejkrásnější sváteční chvíle, ty nejúžasnější dárky, nejroztomilejší pohádky a hlavně co nejlíp strávený čas s rodinou.

No a já zatím budu dál psát svoje nevánoční příspěvky, tak až budete mít chuť, tak zas jukněte.

A tady je něco z naleziště a také ze slunečného Hoi An.

Co myslíte, kdo má hezčí profil? (Odpovídat nemusíte :D )Vstupné My Son: 100 Kč/os.

4 komentáře:

 1. ďalšia dávka cestopisu za mnou.....tak z obrázku sa mi tie ruiny celkom páčia....
  a ďakujem za pochvalu.....a keby náááááhodou si zablúdila na menej východný východ ako teraz, tak sa ozvi....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Janko, neříkej dvakrát :) nebo se u vás fakt jednou zastavim na kafe :)))

   Vymazat
 2. Krásný fotky!! :) jak se ti jinak daří fotit ty lidi? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Georgie díky moc! Noooo, jak vidíš, fotim lidi, když mě nevidí :))). Ne, no tak snažím se, ale stejně se stydím a teleobjektiv jsem zatím nenandala, poněvadž pevný objektiv co mám teď na foťáku je super. Ale postupně se odsrabuju, třeba se časem dostanu k opravdu hezkým fotkám z blízka :).

   Vymazat