čtvrtek 26. prosince 2013

Mui Ne

Ze všeho nejdřív, důležitá informace. Neztrácejte svůj drahocenný čas v Mui Ne.

A teď pěkně postupně.

Sjíždět z horského Dalatu je pěkný šrumec. Cesta na jihovýchod k pobřeží je jednoduše z větší části příšerná. Během pěti minut vám starý rozhrkaný autobus v serpentýnách sklepe celý obsah vašeho žaludku do patřičných vylučovacích orgánů a vy víte, že přinejmenším příští dvě hodiny tuhle situaci nevyřešíte. Zatím co se vaše kolena pravidelně otloukají o sedačku před vámi, litujete, že jste holčička, protože kdybyste byly chlap, tak houknete na řidiče něco jako: "Hej kámo, zastav mi tady u toho keříku, já si odsypu..." Ale vy nemůžete. Jste cimprlich středoevropská holčička. Je to přesně ten moment, kdy si říkáte: "Co tady, kurva, dělám?", případně: "Zasraný maličký autobus pro maličké lidičky..."

A pak, když vám řidič po dvou a půl hodinách zastaví u zaprášenýho obchodu s kávou a nudlovou polívkou, jste vděčné i za tu díru v zemi, co tam maj. I když jste cimprlich středoevropská holčička.

Tolik o cestě z Dalatu do Mui Ne.

Co je hodně zajímavý, jsou teplotní rozdíly v jednotlivých provinciích Vietnamu. Zatímco na severu nejsevernějším, v horách vysokých tak, že by se daly krájet... pardon, to je z Rákosníčka... Tak jinak, zatímco na nejsevernějším severu je zima a padal tam před týdnem sníh, severní pobřeží se utápí v deštích a deseti stupních, pobřežní střed je taky mokrý a má stupňů asi patnáct, horský střed je slunečný s pětadvacítkama a tady, na jihovýchodě je skoro třicet a slunečno. Pořád ale platí, že celé východní pobřeží Vietnamu, což je většina téhle země, nemá koupací sezónu, i když tady už je moře docela teplotně přijatelné.

A proč neztrácet čas v Mui Ne, ačkoliv ho průvodce zmiňuje co by zajímavé místo k navštívení?

Protože vás autobus nevyhodí v opravdickém Mui Ne, ale v přilehlé vesnici, kde jsou hotelové resorty, protože se asi tak nějak předpokládá, že turista bude chtít sem a ne do ospalé rybářské vesnice. No, možná to tak většinou je, ale my zrovna do tý vesnice chtěli. No nic. Z toho plyne poučení, že jestli chcete do Mui Ne, zjistěte si, kam vás doopravdy zavezou, protože tahle vesnice s hotelama opravdu za nic nestojí.

Abych jenom neplyvala oheň a síru, je tu možnost velkého výběru restaurací, které vám na počkání udělají dary moře, jaké si jen vyberete. Všechno je čerstvé, čeká to v nádržích a stačí ukázat prstem. Ale obávám se, že tuhle možnost budete mít na pobřeží všude.

Samotná vesnice je ošklivá a plná odpadků. Když zalezete do hotelového resortu a týden nevystrčíte nos, můžete tu být celkem spokojeni. To ale není náš případ. Míříme dál na jih do Vung Tau a pak k deltě obrovské a majestátní řeky Mekong, která se kroutí z Tibetu přes Barmu, Čínu, dělí Laos, Thajsko a Kambodžu a do moře ústí právě ve Vietnamu. Je to dvanáctá nejdelší řeka světa.

Těším se na ní a i na ty komáry, co nás tam budou nejspíš žrát.

Sešup z Dalatu

Důkaz, že nekecám, takhle nějak vypadá i zbytek vesnice.

Čerstvé mořské plody připravené ke konzumaci.

Vánoční horečka mezi palmama.

Vypadá to skoro idylicky, že? Nenechte se oblbnout :)

Čekání na příliv.
Fakta:

Ubytování v Ming Hung guesthouse: $15
Jízdenka do Vung Tau: 210 Kč/os. (bookováno v Time Travel)
Káva, džus: 35 Kč
Plody moře pro dva, pivo, voda: 213 Kč

8 komentářů:

 1. A ja v takych chvilach odporucam riadit sa podla mena Mui NE....

  OdpovědětVymazat
 2. Máš úžasný talent na psaní cestopisů. Tvé texty i fotky jsou úžasné, vtipné i poučné. Přemýšlím, jestli to celé nějak stáhnout a přečíst jako celek, nebo počkat, až se vrátíte a ty to vydáš jako publikaci. V každém případě vydržať a vstřebávat, ať už je to cokoli:).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc!
   Ty nepříjemnosti, co se občas dějou, jsou jen střípky ve velké zajímavé mozaice. To se stává, nejeli jsme na týdenní líbanky do luxusního resortu, takže dobrý. Vstřebávám, píšu a fotím dál :)

   Vymazat
 3. Taky bych hlasovala pro vydání publikace a hned si jeden výtisk objednávám. Píšeš výborně, pobavila jsem se :-) I když Tobě asi pořád do smíchu nebylo, že?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jako do smíchu mi moc nebylo, ale pro pobavení jsem to psala, takže všechno v pořádku :)
   A děkuju za kompliment, třeba se mi sen o knize jednou zhmotní :)

   Vymazat