středa 18. prosince 2013

Hue

Tak počasí nám vyloženě přeje, ha ha ha, hi hi hi, ho ho ho. No neva, čím jsme jižněji, tím je tepleji, akorát ten déšť je prostě všude.

Hue je moc pěkný město. Vřele doporučuji. Bylo hlavním sídlem dynastie Nguyen a je zapsané jako kulturní dědictví UNESCO. Konkrétně tedy Citadela, velká zastavěná plocha na břehu řeky, obehnaná zdí a vodou, uvnitř které se nachází palác, trůnní sál a další stavby a zahrady. Sice to vlivem vlhkého podnebí působí dost staře, ale výstavba započala v roce 1804 a skončila, tuším, 1823 nebo tak nějak. Hodně velká část byla poničená během bombardování za Druhé světové války a aby toho nebylo málo, tak ještě za Vietnamské války. Pořád toho ale dost zbylo a je tam klid a minimum turistů. Malé zahrady jsou kouzelné, uplně jako z obrázků, které znám z knížek o asijském umění. Včetně krásně tvarovaných keřů a jezírek s koi kapry.

Ostatně, koi kapříky můžete i nakrmit, u vstupní brány do Citadely si lze koupit za 5 Kč pytlíček s rybím jídlem a koi už vědí, že turisté znamenají papání, takže když jdete kolem prvního jezírka, čekají způsobně v řadě a otevírají tlamky. Jsou velcí a vykrmení. Nečekaně. A kvetou tam lotosy.

Samo město Hue není nijak moc velké, ale je tu spousta laciného i luxusního ubytování a celá jedna dlouhá ulice je věnovaná pouze pánské módě a botám (pro něho i pro ni). Jsou tu taky japonské a korejské restaurace a příjemná promenáda kolem řeky. Dva dny bohatě stačí na prohlídku a na výlet.

Zítra se přesunujeme o dalších asi 100 km jižněji do Hoi An. Tam bych si ráda nechala ušít tradiční hedvábné šaty Ao Dai na míru, ale uvidíme, jak to dopadne.Krmení divoké zvěře.


Vejminek pro vládcovu matku a babičku. Pěkný to tam měly, holky.
Fakta:

Ubytování Phu An Hotel Hue: $ 30 (double)
Pláštěnka 1 ks: 100 Kč
Pečivo v pekárně: 60 Kč (croissanty, šneci...)
Oběd pro dva: 160 kč
Večeře v korejské restauraci pro dva: 221 Kč
Večeře ve francouzské restauraci pro dva: 428 Kč
Kafe: 10 Kč
Jízdenky do Hoi An busem se Sinh Travel: 69 Kč/os.
Vstup do Citadeli: 105 kč/os.


6 komentářů:

 1. a nezaprší a nezaprší.... :-)

  ale stejně závidím

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A nebo slovy klasika: "Chčije a chčije..." :)))

   Vymazat
 2. Wooow, tak ty ryby jsou husty. Skoda, ze vam nevychazi to počasí. Ale ma to taky svoji atmosferu. Tak snad se vam slunce po zbytek povytu jeste zacne ukazovat. Si tak rikam, ze asi jste skoro o den casove napred nez ja, ne? :)

  OdpovědětVymazat
 3. Ja myslim, ze je mezi nami rozdil 12 hodin. Na vychod od Prahy mame +6 a ty mas myslim -6, vid? :)

  OdpovědětVymazat

Díky za všechny komentáře!