čtvrtek 21. listopadu 2013

Rezerváž (odkrývací technika) - malba cukrovou pastou

Nezapomeňte na soutěž! Tady tady tady.

***********************************************

Předem upozorňuju, že tohle je návod na grafickou techniku, takže kdo nehodlá leptat, asi ho bude čtení nudit. Pokud to čtete dál, vzpomeňte si, já varovala...

Po roce jsem tu opět s postupem na další grafickou techniku. Jedná se o rezerváž, jinak řečeno "odkrývací techniku". Jde o techniku leptací, ale není to nic složitého, leptání se nebojte, chce to jenom pár ingrediencí. Skoro jako u vaření:

 • akvarelové čtvrtky
 • laboratorní miska (nebo jakákoliv jiná miska s plochým dnem) ve velikosti čtvrtek
 • baličák
 • pozinkovaný plech
 • šmirgl papíry (zrnitost 800 - 2500)
 • pilník na plech
 • cukr (moučkový)
 • horká i studená tekoucí voda
 • kalíšek
 • špejle (seříznutá)
 • tekutý asfaltový kryt (výtvarné potřeby)
 • kalafuna v prášku (internet, oldschool domácí potřeby?)
 • horkovzdušná pistole nebo svíce
 • kyselina dusičná (internet) NEPÍT !!!
 • laboratorní miska z tvrdého plastu ve velikosti plechu pro leptání kyselinou
 • technický líh
 • technický benzín

Ze všeho nejdříve si namočte čtvrtky s větší gramáží, ideálně akvarelové, a nechte je ve vodě, klidně i den předem a těsně před koncem posleního leptání je naskládejte mezi baličáky, aby se lehce vysušily.

A teď k samotnému procesu. Leptá se na pozinkovaný plech a to kyselinou dusičnou, která se dá sehnat na internetu. Pro leptání ji připravíme v poměru 1 díl kyseliny a 7 dílů vody. S kyselinou opatrně a pamatujte na pravidlo, že nikdy nelejeme vodu do kyseliny, ale vždy kyselinu do vody!

Plech si připravíme obvyklým způsobem... zarovnáme hrany do kulata pilníkem na plech, zabrousíme pilníkem fazety po stranách plechu a pomocí jemných šmirgl papírů (hrubost 800 - 2500) plech vyleštíme podle potřeby. 800 je hrubší, každé vyšší číslo zrna znamená jemnější šmirgl.

Když je plech připravený, vyrobíme si cukrovou pastu z několik lžic cukru (třeba moučkového) a trošky horké vody. Pastu si přibarvíme kapkou tuše, aby byla dobře vidět na plechu. Konzistence pasty nám musí vyhovovat pro malování, takže nesmí být příliš hustá, aby se čára netrhala, ale zároveň ne ani moc tekutá, aby se dala udržet čistá linka. Tak dlouho zahušťujte nebo řeďte teplou vodou, až dojdete ke spokojenosti.

Když máte pastu a připravený plech, můžete malovat. Zapomeňte na příliš jemné detailní motivy, to je s cukrovou pastou dost obtížné. Doporučuju nějaké rustikální téma, třeba rostlinné. Malujeme špejlí s ořezanou špičkou nebo čímkoliv, co je dostatečně tenké a pevné.

Když je motiv hotov, čekáme na zaschnutí pasty.

Po zaschnutí celý obrázek přetřeme tekutým asfatovým krytem (k dostání ve výtvarných potřebách). Můžete si ho maliličko zředit, když je moc hustý a vy se bojíte, že si štětcem ztrhnete malbu pastou. Kryt natíráme širokým plochým štětcem tak, aby byl rovnoměrný a zakryl všechno, stačí jedna vrstva.

Pak zase čekáme, až kryt zaschne.

Po zaschnutí krytu na destičku pustíme teplou vodu a tím se vymyje malba cukrovou pastou a zůstanou nám linky, které chceme leptat. Ještě ale neleptáme, neb si naprášíme na celou destičku (utřenou, bez vody) kalafunou v prášku (dostanete na internetu, případně možná v nějakých domácích potřebách, nejspíš na venkově, protože prášková kalafuna se používá pro odstranění prasečích štětin při zabíjačce). Kalafunu naprašujeme tak, že si ji nabereme do nějaké látky, uděláme si takový pytlíček plný kalafuny a skrze látku pak jemně sklepáváme kalafunu nad destičkou. Poklepáváme do pytlíčku třeba lžičkou a prášek se skrz látku jemně sype na destičku.

Když je destička jemně pokryta práškem, zahřejeme ji zespoda horkovzdušnou pistolí nebo svíčkou, ale opatrně a s citem, jen aby se vytvořily krystalky z kalafuny, které se přilepí vlivem tepla k destičce. V žádném případě by se vám neměly zpéct dohromady. Takže postupujte jemně, pozorujte, jak se vlivem tepla krystalky tvoří a když je celá destička souvisle pokryta krystalky, chvíli počkáme na vychladnutí plechu a můžeme jít leptat.

S kyselinou, zředěnou 1:7 s vodou zacházejte opatrně, nejlépe ve větrané místnosti. Mějte vždy pevné gumové rukavice! (Ty oldschool na uklízení).

Takže, destičku dáme do kyseliny (kyselinu máme v laboratorní misce z pevného plastu), vzhledem k akvatintovému zrnu, které se nám vytvořilo při zahřívání kalafuny bude leptání delší. Leptáme 10 - 15 minut. Misku s kyselinou a destičkou zakryjeme. Misku s kyselinou máme vždy zakrytou, kyselina se rychle vypařuje a otravuje vzduch, proto je dobré s ní manipulovat ve větrané místnosti.

Po uplynutí leptacího času destičku omyjeme vodou, asfaltový kryt se zrníčky kalafuny setřeme pořádnu dávkou čistého lihu a dočistíme benzínem.

Očištěnou destičku pokryjeme pomocí látkového tamponu barvou na tisk, vrstvu barvy pak jemně setřeme hrubou látkou, která nepouští vlákno, například organzou nebo záclonovinou a zbytek barvy vytřeme dlaní.

Vezmeme vlhkou čtvrtku, která by měla být bez mokrých map a položíme ji na lisu na obrázek, překryjeme čtvrtkou a filcem a vylisujeme se dílko.

Je určitě krásné!

Tady je můj výsledek...

4 komentáře:

 1. Páni, to jsem netušila, že je to tak složité. A rezerváž a akvatinta, to je jedno a totéž, je to tak? Já mám ty obrázky od od Tebe na novém stole v kuchyni a nemůžu se vynadívat ♥ ♥ ♥ Už se těším, až jim o víkendu opatřím rám. Myslím, že v bílém rámu a na bílé paspartě nádherně vyniknou. Není nad to dostat dárek, který si člověk opravdu moc přeje a ještě, když to bylo takové překvapení! Ještě jednou moc děkuji ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Baru, rezerváž a akvatinta jsou dvě různé techniky, přičemž akvatinta je v tomhle případě doplňková technika.
   A k těm obrázkům... neváhala jsem ani minutu, když jsem je viděla u Tebe ve fléřím wish listu ;). Rádo se stalo, fakt!

   Vymazat
  2. Doplňková technika k čemu? K rezeváži? Mám v tom hokej :-) Ale jednou bych si strašně přála zajít si na nějaký výtvarný kurz a nějakou techniku si vyzkoušet. Marki, kdy vyrážíš do teplých krajin?

   Vymazat
  3. Jo, jo, doplňková k rezerváži. Ale jestli v tom máš hokej, tak jsem to napsala špatně. Až bude trochu čas, pokusím se to nějak přeformulovat. Grafické kurzy můžu jenom doporučit, já je mám hrozně ráda a relaxuju u toho a nasávám informace od zkušených akademiků.
   Odlétáme 10.12. Za chvíli... vlastně :) Strašně to letí.

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!