úterý 20. srpna 2013

Berlín - jídlo a pití

To, že nejsme paštikáři, se nám projevilo dost zásadně hlavně na účtě. Berlín není levný ani trochu, ale najíte se tam dobře. Tolik vyzdvihované curry wursty nebo turecký kebab a falafel u mě nehledejte. Ochutnala jsem, zjistila, že mi to nechutná a nechala jsem experimentování.

V Berlíně je hodně bister, restaurací a stánků. Bistra bývají často bio a organická nebo veganská, což je super, protože čerstvé potraviny, navíc nezatížené chemií (já vím, je to sporné, ale aspoň počítám tu snahu), u mě vedou na plné čáře, takže není divu, že mi z těch tureckých záležitostí trochu plaval žaludek.

Vzhledem k tomu, že jsme bivakovali v jednoduchém hotelu na Rosenthaler strasse, pojí se moje jídelní tipy hlavně k této oblasti.

Přímo na Rosenthaler je geniální bio bistro Luigi Zuckermann s minimalistickým vybavením, příjemnou anglicky mluvící obsluhou, hlasitou hudbou (ale dobrou) a geniálním jablkovým koláčem (chtějte apple pie). Stejně nepřekonatelné jsou velké sendviče s čerstvou zeleninou, nabité k prasknutí. Můj tip je ten s kozím sýrem.

Další místo, kam jsme se vraceli, byla restaurace Transit (pořád jsme to pletli s Transfer a Transmiter). Momentálně velmi oblíbená a večer si bez rezervace neškrtnete. Transit má příjemnou zahrádku ve vnitrobloku s houpacími křesly a plastovými židlemi. Taky je tam hrací koutek pro děti. Specializuje se na asijskou kuchyni, obslouží vás jak jinak než Asiatky (divokého vzezření) a celý koncept spočívá v tom, že si v připraveném seznamu jídel zaškrtáte co chcete přinést a následně jídlo sdílíte a ochutnáváte. Jedna mistička jídla je po 3 Eurech. To je víc než přijetalná cena. V mističce je sice jedna malá porce, ale tím, jak se sdílí více jídel najednou, v klidu dáte ve čtyřech deset mističek a nebudete mít hlad. Když to pak rozpočítáte, zjistíte, že cena je na centrum Berlína naprosto pohodová.

Další asijskou restaurací, kterou můžu doporučit, je Thajská restaurace hned naproti Nové synagoze.

Pro pití nikdy nemusíte daleko. Biergarten jsou všude, piv je spousta druhů a stojí 3 Eura a více. Často narazíte na hodně divný a na pohled divoký místo, kde lidé postávají s cigaretou před dveřmi v hloučcích a uvnitř se tak různě povalují na kanapích a divných křeslech. Bývá tam dost hlasitá hudba a špatný světlo. Nebojte se tam jít. A už vůbec ne, když je to v centru. Všichni jsou v pohodě a většinou normální.

Jo a je dobré vědět, že stejně jako v Belgii a Holandsku, je docela problém zaplatit v restauracích a hospodách kartou. Mějte s sebou vždy hotovost a jestli musíte vybírat, vybírejte tam, kde je bankomat spojený s bankou (menší poplatek než v osamoceném bankomatu na ulici).


I punkáči mají citlivou duši...


Posezení u Luigiho.


Zahrádka přímo na Rosenthaler platz.


Mistička s rýží u Nové synagogy.


Růžové vínko na zahrádce v Cafe & wein na konci Rosenthaler strasse.


Vnitřní zahrádka v Transitu.


Mističkové porce v Transitu.


Po dešti se jen otřou stolky a popíjí se dál.


Jeden večer se nám zvrtnul v totálně mojitovský. V peněženkách vítr a druhý den skleněný oči a mátový dech.
6 komentářů:

 1. v Berlíne som ešte nebola, ale veľmi rada by som sa tam aspoň raz v živote dostala :).
  krásne fotky!

  Kejmy ♥.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kejmy, Berlín můžu jen doporučit :) a určitě bych se tam ráda podívala znova, je opravdu rozmanitý a zajímavý :). Díky!

   Vymazat
 2. Opět parádní reportáž. Až se tam budu chystat, ráda se k ní vrátím. A super fotky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Baru! od Tebe obzvlášť ráda slyším, že se Ti fotky líbí ;)

   Vymazat
 3. juj Tranzit musíme s přítelem vyzkoušet až za ním zas pojedu do Berlína to vypadá fakt skvěle, asijskou kuchyni milujeme! díky za tip!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asijská kuchyně je moje nejoblíbenější a Transit můžu jenom doporučit. :)

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!