sobota 17. srpna 2013

Berlín - architektura

Bombardování Berlína za druhé světové války poskytlo pro příští roky paradoxně spoustu místa pro moderní výstavbu. V západním Berlíně se stavěly honosné buržoazní čtvrti, ve východním vyrostl monumentální socialistický realismus. Každopádně, všecko je strašně velký.

Srování se zemí velké části Berlína přinesl ještě jeden typický prvek - parky. Obrovské zelené plochy, zalesněné, s cestičkama pro kola, kde není nic zakázané. Můžete se tam válet celý den, dělat piknik, házet si s míčem, co se vám prostě zamane. Berlín je díky mnoha parkům velmi zelený. V centru je největším parkem Tiergarten, který začíná hned za Braniborskou bránou.

Momentálně je centrum města rozkopané a plné jeřábů. Pokud nemáte extra velký zájem o návštěvu Muzejního ostrova se spoustou slavných exponátů, doporučuju se středu vyhnout. Není to hezký, budete se rvát o místo s tisícem turistů a uskakovat cyklistům. Braniborská brána je možná ikona Berlína, nicméně, není ani moc zajímavá. Jsou tam i jiné špeky.
Monumentální ulice Unter den Linden, která vede ve východním Berlíně k bráně je teď zastavěná budkama pro stavbaře a vyzdviženým vodovodním potrubím a nebudete mít z její prostorové velkorysosti zhola nic.
Stejně tak bych se vyhla legendárnímu panelákovému náměstí Alexanderplatz. Taky nic moc. Upřímně, je to pěkně hnusný náměstí.

Zato vřele doporučuju návštěvu památníku holokaustu Holocaust-Mahnmal. Je to zajímavý labyrint betonových kvádrů. Někde jsem četla, že jsou mramorové, ale není to pravda. Je to čistý beton. Pro ty, co cestují s dětmi bude určitě zajímavým místem klidná buržoazní čtvrť Charlottenburg s krásným barokním zámkem Schloss Charlottenburg a jeho přilehlou zahradou (zahrada zdarma).
Kdo má rád socialistický realismus aneb velkorysou monumentální architekturu, ke které patří okachlíkované domy, sochy a velké dvory (není to vůbec špatný, mně se to líbí, pokud nejsou všude rudé hvězdy a úderná hesla), neměl by minout ulici Karl-Marx-Allee.
Pro trochu adrenalinu mezi squaty se projďete čtvrtí západního Berlína tam, kde je naproti přes vodu Berlínská zeď. Krom squatů tam najdete i malé kluby na březích řeky Spree. Kdo by hledal legendární squat Tacheles, vězte, že je právě rok zavřený a pustý. Squateři - umělci prohráli.

Vlezu do každýho otevřenýho dvorku... Ty mě baví i v Praze.Památník holocaustu.


Vybombradovaný a obestavěný kostel na Breitscheidplatz.


Tiergarten


Squat u East Side Gallery.


Kopule Nové synagogy.


Tacheles


Zámek Charlottenburg


Berliner Dom


Rozestavěný střed.


Dům nedaleko Breitscheidplatz.


Alexanderplatz


Další z dvorků.

7 komentářů:

 1. Moc hezky popsáno, jsi dobrá průvodkyně.) Na zámek bych se vydala hned. Vždycky když takhle v cizině vidím zahrady, parky a venkovní kavárny říkám si, škoda, že to v Praze taky nemáme, ale my vlastně máme, jen to coby rezidentka skoro nevnímám.) Chtěla bych se naučit Prahu vidět jako turista a být z ní víc nadšená:)

  OdpovědětVymazat
 2. Iri, ty parky v centru Prahy fakt nemáme. Na Karlák a k Hlaváku aby se člověk bál sednout a Stromovka je snad jediná pořádná zelená plocha nedaleko centra. Jinak je to bída.

  OdpovědětVymazat
 3. No to si právě nemyslím, co třeba Vojanovy sady, Kampa, Petřín?.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nerada to přiznávám, ale asi jsi mě dostala :)))). Na ty jsem uplně zapomněla. Teď jsem si ještě dodatečně vzpomněla na mojí oblíbenou Grébovku, což taky není daleko z centra. Měly bychom asi někdy dát Tour de Parky Praha a zhodnotit stav a možnosti zeleného klidu v našem hlavním městě :).

   Vymazat
  2. A nejlépe do konce léta, ať si k tomu užijeme ještě sluníčko:)

   Vymazat
 4. Profi průvodkyně :-) Mám ráda tyhle reportáže a Berlín musím navštívit!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju Baru! :) Zítra pokračování :)

   Vymazat

Díky za všechny komentáře!