pondělí 22. dubna 2013

Dřevořez

Dřevořez je technika podobná linorytu, ale vyžaduje jiná, ostřejší rydla a samozřejmě dřevěnou destičku. Teoreticky se dá rýt snad do každého dřeva, včetně překližky, ale pro začátečníky je asi nejvhodnější dřevo měkké, například lipové.
Pozor na pacinky, nikdy je nepokládejte před rydlo. Nikdy, nikdy, nikdy. Střet bolí a krvácí. Moc.
Oproti linorytu je dřevořez sofistikovanější technika, pracnější technicky a ve výsledku, když je po výtisku patrná struktura dřeva, vypadá moc pěkně.
Na výtisk se používají barvy pro tisk z výšky, tedy stejné, jako na linoryt.

Moje první setkání s dřevořezem bylo spíš ostýchavé, jako bych se toho materiálu bála. Rýt se musí pomalu a obezřetně, protože se dřevo rádo odštípává, zejména pak na koncích vrypů, kde je potřeba zbylé dřevo po vrypu velmi šetrně odstranit třeba nožíkem, aby se kus neodštípl. Samozřejmě hodně záleží na rydlech, čím ostřejší, tím lepší. Prodávají se celé sady, protože je vhodnější mít několik druhů nožíků a profilů, neb použít různě široké linky je ve výsledku velmi půvabné.

Může se stát, že lis, na kterém chcete tisknout nebude dostatečně vysoký pro tisk z dřevěného prkýnka, což se nám stalo v ateliéru. Prkýnka měla na výšku asi 1.5 cm a to tamní lis nepojal. Ani ten můj domácí. Pak je tedy potřeba zapojit trochu sil a po nanesení barvy přiložit na papír, na nějž chceme tisknout, ještě jeden papír, stačí baličák a lžičkou nebo kosticí (prodávají ve výtvarných potřebách) přes něj jezdit tak dlouho a tak pečlivě, až se obrázek otiskne. Je jasný, že to chce trochu síly a trpělivosti.

První výtisk bývá světlejší, další, po té, co jsme barvu znovu nanesli, bývá už lepší, protože je dřevo víc nasáklé barvou.

Příprava barvy je stejná jako u linorytu.

Mistr v práci se dřevem byl Josef Váchal, famózní to umělec, který tvořil mnohobarevné tisky. Také mám moc ráda obrázky grafičky a ilustrátorky Olgy Čechové, jejímž obrázkem jsem se při svém prvním dřevorytu volně inspirovala.

Josef Váchal

Olga Čechová

Můj první nesmělý počin


Dřevěná matrice

Můj druhý počin, ve Photoshopu obrácený zrcadlově pro lepší představu, jak bude vypadat výtisk, který ještě nemám.
Detail, kde je na různých místech vidět, jak rádo se to odštípává.

2 komentáře:

Díky za všechny komentáře!