pátek 5. dubna 2013

Co se mi pod rukou událo grafického za poslední měsíc

K novým technikám v ateliéru nedošlo, pokud všechno dobře dopadne, budu do konce měsíce vědět víc o dřevorytu a ráda se pak o techniku podělím, takže zatím mám jen staré známé techniky, někdy kombinované.

Tahle hlava je lakovou technikou a ta rýha nebyla uplně záměr, vytvořila mi ji zkrabacená čtvrtka v lisu, která slouží jako vrchní kryt přes tisk. Nejřív mě to pekelně naštvalo, ale nakonec jsem musela souhlasit s ostatníma, že to vlastně vypadá jako stará prasklá malba nebo nějakej přírodní efekt. No, proč ne. A pod tim je ještě jedna verze, tentokrát se mi to vytisklo moc světlý a tak jsem stíny dotáhla vodou a štětcem a připadá mi to zajímavě plastický a jemný.




Další věcí je soutisk čárového leptu, na jedný matrici jsem nakresila hlavu, na druhou strom a hodiny, oboje vytřela jinou barvou a pak vytiskla nejdřív hlavu (papír, na který se tisklo musel být zaaretovaný, aby se nehnul) a pak jsem na to hned hodila další matrici s hodinama. Krom toho, že je to křivule a motiv mi připadá až naivní, tak prosím zaměřte svoje oko na číslo 3 na hodinách, protože pak zjistíte, jaký pako jsem. Samozřejmě, že jsem si dávala celou dobu pozor, aby všechna čísla byla zrcadlově, ale nakonec mě to stejně ujelo, bůhví nad čim jsem se zas zamyslela a už to bylo. Poznávám se...
Navíc motiv spící hlavy kreslím docela často, měla bych si zjistit, co to má jako znamenat, snad nejsem uplně mešuge.



Třetím tiskem je opět lakovka, tentokrát louka. Hodně jsem si to zkomplikovala tím, že jsem přes květy ještě zuřivě začala ťupat houbičkou, abych jako udělala strukturu, při čemž výsledný efekt byl ten, že jsem to nemohla ani za boha vytřít. Takže příště, žádná složitá struktura po malbou navíc!


Poslední věcí je akvatinta se suchou jehlou. Představovala jsem si ty stromy poněkud líp prokreslený tím škrábáním, ale uplně se to nepodařilo.


Žádné komentáře:

Okomentovat