pátek 22. března 2013

Druhý den v Leuvenu

Dneska jsem si po ranní procházce na benediktýnské opatství, které se rozkládá na nevysokém vršku na okraji centra Leuvenu, dopřála trochu nákupního šílenství.
Můj odhad ve slušnou kupní sílu byl naprosto správný. Po poledni, když skončila výuka na místních fakultách, se celý dívčí národ nahrnul do klasických obchodních řetězců a s heslem "Po nás potopa" plenil H&M, Zaru a ostatní osvědčené a relativně laciné trendy obchody. Laciné pro ně, nikoliv však pro mě. Nejsem moc často ochotná utrácet za jednosezónní hadry pochybné kvality z většinou hnusnýho materiálu. To abych se to pak bála vyprat. Takže jsem našla na netu pár tipů na místní sekáče a vyrazila jsem. Jako ty vole, zlatej sekáč na Ládví s jednotnejma cenama a s maximálkou 250 Kč za koženou věc! Tady jsem našla dva jakože exkluzivní sekáče se značkovýma hadrama, kde se cena pohybovala od 20 Eur výš. Tak s tim ať se jdou projít do parku... Extra drahý značky pak stály kolem 100 Eur. Jako jasně, hedvábná sukýnka je prima, ale za litr? Jako fakt? Když si dám trochu práce, najdu to za zlomek ceny v některým z mých oblíbených sekáčů v Praze, případně v Teplicích. Tak nic.
Zpět k tomu opatství. Moc pěkná zrenovovaná budova slouží od šedesátých let jako ubytko pro studentíky, přilehlý park pak očividně čeká na rekonstrukci. Celému vršku vévodí překrásná ohromná socha ženy s dítětem, která shlíží dolů na přilehlou čtvrť. Tahle část Leuvenu bývala zjevně industriální předměstskou částí, ale jak se město rozrůstalo, dostihlo to i tuhle část a nachází se tu nová výstavba obytných domů v těsné blízkosti starých polorozpadlých továren a vsadím se, že se jednou stane exkluzivní čtvrtí Leuvenu s moderními byty a lofty a každej tam bude chtít bydlet, stejně jako se to stalo s londýnskými doky nedaleko London bridge nebo přístavními sklady v Antwerpách. Předváleční dělníci by se divili.
Večer jsme se přesunuli do Antwerp, města, které máme moc rádi a kde máme přátele. Do neděle budeme moct trávit čas v tomhle skvělým městě, který je podle mého názoru dokonalou esencí pražských předností na sympaticky malém prostoru: zajímavá architektura, útulné hospody, dobré pivo, parky, hadrárny, restaurace. Všechno na dosah. K tomu samosebou spousta bicyklů a taky voňavý vafle a obchody s nejlepší čokoládou na světě.

Knížka z výlohy místní galanterie. No nejsou ti hoši rozkošní? :)

Brzo ráno, Leuven ještě spí.


Městská radnice

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za všechny komentáře!