pátek 8. února 2013

Amsterdam, den poslední

Na poslední den jsme měli, tentokrát už společně, naplánovanou návštěvu amsterdamské národní galerie Rijksmuseum a předem už jsem věděla, že anžto je galerie v rekonstrukci, expozice je otevřená pouze v několika místnostech a obsahuje nejžádanější špeky od Rembrandta, Vermeera, Hedy nebo Steena. Na jednu stranu škoda, na druhou stranu toho bylo po dvou dnech intenzivního chození tak akorát. A smázla jsem další svoji mylnou představu, a to tu, že Vermeer kreslil velká plátna. Vůbec ne, jeho slavná služka nalévající mléko ze džbánu je celkem malej obrázek. Zato Rembrandt si potrpěl na fakt velký díla a jeho "Noční hlídka" je opravdu grandiózní. No a nájem (nebo hypotéku, nevim) stejně neplatil, i když se měl dobře a byl slavný. No tak kde to jsme?
A protože jsem den před tím objevila malou Čínskou čtvrť nedaleko Centrálního vlakového nádraží, oběd jsme si dali u Číňana, klasické obědové Dim Sum, aneb sněz co chceš a neudav se u toho. A Dim Sum, to mi velice rádi, všechny plněné a neplněné knedlíčky, masové kuličky, hutné slizovité omáčky a pro fajnšmekry i dušené slepičí pařátky. Zkoušela jsem to v Belgii a nic moc, ovšem naše belgická kamarádka, jejíž rodina je původem z Hong Kongu na to měla tenkrát uplně opačný názor a moc ji to chutnalo. Jak říkaj Španělé: "Hay gente para todo..."
Inu, dobře jsme se najedli i napili, v blízké kavárně jsme si objednali kávu a zákusky, dostali jen kávu (na zákusky se nějak zapomnělo), naskočili na vlak na letiště a večer přistáli v mrazivé Praze. Ve vlaku měl M. velkou radost, že je tam wi-fi a nadšeně sledoval po internetu náš pohyb na mapě. Roztomilé.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za všechny komentáře!