středa 7. listopadu 2012

Akvatinta

Akvatinta je další z grafických technik, které nám navodí pocit malého chemika. Nejen, že se tu opět manipuluje s kyselinou dusičnou, ale navíc se ještě nahřívá Kalafuna. WTF??? Jak praví můj mozek, kterému familiérně říkám Wiki, Kalafuna je destilační zbytek z pryskyřice borovic, důležitější však je, že nemusíme chodit do lesa a pokoutně oškrabávat kůru, poněvadž tuhle záležitost získáme ve výtvarný potřebách.

Ale popořadě.

Připravíme si papír.

Kalafunu budeme potřebovat v její nejjemnější práškové formě. Připravíme si pozinkovanou kovovou destičku, pečlivě ji vyleštíme a odmastíme benzinem.
Kalafunu si nasypeme do kusu látky, utvoříme z ní pytlíček a opatrně na něj poklepáváme a sypeme na kovovou destičku Kalafunu jako bychom ji cukrovali. Vrstva Kalafuny musí být rovnoměrná, ale ne příliš silná. Ve výsledku je destička pokryta práškem a vypadá jako bábovka poprášená cukrem.
Destičku umístíme na rošt, abychom se pod ní dostali s horkovzdušnou pistolí. V ateliéru grafiky jsme rošt dali mezi dva stoly, které byly mírně od sebe, takže rošt byl ve vzduchu a pohodlně se pod něj vešla ruka s pistolí.
Když máme vyřešen tenhle roštový rébus, můžeme začít destičku ze spoda nahřívat. Nahřívá se opatrně, aby se Kalafuna nespálila. Cílem je mít destičku pokrytou krystalky Kalafuny, které pak budou tvořit "zrno". Krystalky jsou zlatožluté, nesmí se spéct dohromady a rychle schnou.

Dobře si rozmyslet, co chceme akvatintou vytvořit (a jak to má vypadat), je podle mě, docela těžké. Akvatinta dělá krásně stupňované stíny a proto je vhodná třeba na krajiny, zátiší nebo architekturu. Moc si nedokážu představit, jak v ní dělat detail, ale podle starých grafických tisků, které jsem našla na internetu, to zjevně jde. To je ale trochu jinej level.

Já jsem si vybrala jednoduché zátiší s ovocem, na první setkání s akvatintou to bylo tak akorát.

Pro kreslení motivu budeme potřebovat stejný lak v alkoholu, jako u čárového leptu. Odlejeme si trošku do sklenice a štětcem jím malujeme po krystalcích Kalafuny. U téhle techniky je dobré myslet negativně, ne ve smyslu, že si to pak půjdeme hodit, až se nám to nepovede, ale negativně ve smyslu fotografie. Protože to, co potřeme modrým krytem bude nevyleptané, takže bílé nebo minimálně světlé.
Stejně jako u čárového leptu se postupně obrázek dává do kyseliny a leptané stíny mají barvu od světle po tmavě šedou v závislosti na tom, který jsme kreslili jako první.
Když máme "hrubou stavbu" hotovou, teda obrázek, kde máme nakreslené první linie, které mají být ve výsledku nejtmavší, jde se do kyseliny.
Leptá se v 65% kyselině dusičné, naředěné se studenou vodou 1:7 (kyselina:voda). Už v čárovém leptu jsem psala, že se nikdy nesmí lít voda do kyseliny, ale naopak, kyselina do vody. Mohlo by dojít k chemické reakci a kyselina by mohla vystříknout na náš ctěný obličej.
Obrázek ponoříme do kyseliny jen krátce, v mém případě to bylo 15 vteřin. Pak se omyl pod tekoucí vodou a šla jsem kreslit další vrstvu, další stín, který bude tentokrát světlejší. Opět se pak leptalo 15 vteřin. Samozřejmě je možné leptat dýl a získat až černé odstíny zrna, ale musí se dávat pozor, aby to nebylo zase příliš dlouho. S leptání a kreslením se pokračuje až do bezvědomí a když je definitivně hotovo, pečlivě setřeme krystalky a modrý kryt toluenem nebo technickým lihem.

Připravíme si hlubotiskovou barvu a nanášíme ji obvyklým postupem, nejdříve ji naťupeme látkovým tampónem, pak ji lehce setřeme látkou a dále pokračujeme dlaní, až máme vytřeno tak, jak jsme si to představovali. Tisk probíhá ve vrstvě - kovová matrice, vlhký papír, suchá čtvrtka, filc.

Vyleptaná pozinkovaná deska

Akvatinta


2 komentáře:

  1. Nádhera! Jsi moje záchrana! :D
    Maturuju z výtvarky a nemohla jsem akvatintu vůbec nikde najít (učitelka se obtěžovala jen s tím, že nám ukázala linoryt) :D
    Tisíceré díky ;D

    OdpovědětVymazat
  2. Skvělý! Mám obrovskou radost, protože jsem začla o grafických technikách psát přesně z toho důvodu, že to tŕeba někomu pomůže. A vida, pomohlo! Tak držím palce k matuře :)

    OdpovědětVymazat