čtvrtek 18. října 2012

Suchá jehla

Suchá jehla se tvoří na zinkové nebo měděné destičky. Před samotným rytím motivu je potřeba si připravit papír pro tisk a také si připravit destičku.

Krejónová manýra

Následuje předkreslení motivu, pokud je potřeba a můžeme rýt. Rydla pro suchou jehlu jsou velmi rozmanitá, od tenoučkých hrotů až po široké nástroje, kterými se dají krásně dekorovat celé plochy, které pak připomínají práci klasickou tužkou (tzv. krejónová manýra). Rydla můžou mít tvar malých ocelových válečků, jehel a nástrojů se širokou drsnící plochou.

Když jsme s prací spokojení, připravíme si barvu. Používá se barva na hlubotisk, která není tak hustá jako barva na linoryt. Pomocí tampónu vyrobeného z kusu hadru barvu naneseme tak, že pokryje celou plochu kovové matrice. Pak barvu velice jemně setřeme organtýnem (záclonovina) nebo jinou hrubší látkou, která nepouští vlákna a na řadu přichází nejšpinavější čast práce. Matrici si položíme na "baličák" na kraj stolu, jednou rukou při kraji přidržujeme aniž bychom se matrice dotkli a druhou rukou jemňoučce přejíždíme nebo spíš hladíme obrázek hranou dlaně směrem k sobě. Stíráme všemi směry.

"ťupání" barvy na matrici
Při této činnosti je dobré jet plynule nejdříve po povrchu papíru až k matrici, čímž si zároveň i ruku čistíme od setřené barvy o "baličák" a dále pak rovnou hladíme matrici a stíráme nežádoucí nánosy barvy. Může to zabrat i více času, než jsme s výsledkem spokojeni. Matrice musí být pečlivě připravená pro tisk a tenhle detail s vytíráním a odstraňováním barvy je opravdu důležitý. Můžeme použít i čistítka do ucha, abychom dostali barvu pryč z malých ploch přesně tam, kde potřebujeme.

Když je hotovo, vysušíme připravený namočený papír tím, že ho dáme mezi "baličáky", které přebytečnou vodu vysajou a pak, když je jen vlhký, nikoliv mokrý, můžeme začít s tiskem.
Ten, kdo má grafický lis, použije lis tak, že na matrici dá vlhký vysušený papír, přes to ještě jeden suchý a nahoru filc. Ti, kdož používají knihařský lis, udělají prakticky to samé, no a ten zbytek si musí vystačit s vlastní silou, rukama, nohama, zadnicí...

Nakonec nesmíme zapomenout mokrý vytištěný obrázek nalepit pomocí papírové lepící pásky na malířské prkno, aby se nám při schnutí nezvlnil. Přilepujeme po celém okraji od shora dolů a nesmíme tam mít vzduchové bubliny.

Pečlivě mokrý obrázek přilepíme na desku


Detail suché jehly

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za všechny komentáře!