úterý 16. října 2012

Příprava papíru

Grafika není pro velké ekology, spotřebujete spousty papírů, ze začátku téměř všechen vyhodíte. Tedy pokud nemáte takový dar, že budete hned tisknout jak starý ostřílený umělec a všechno bude v cajku. Nedá se to ani recyklovat, promočené papíry, mastné od grafických barev se nehodí ani do tříděného odpadu.
Na papíru je dobrý nešetřit. Jakožto latentní ekolog jsem myslela, že pro začátek zrecykluju všechny možné dostupné papíry, které mám za léta nasyslené doma a bude to v pohodě. Nebylo. Na starý papír se nedalo tisknout, vůbec nenasál správně vodu a výsledek po tisku byl k pláči. Zainvestovala jsem do hladkých (doporučuju) akvarelových papírů a hned to bylo znát.
Před samotným tisknutím je dobré si s předstihem připravit papír. Vzhledem k tomu, že se tiskne na papír vlhký, je nutné papír namočit na pár hodin do vody.
Papír/y namočíme třeba 24 hodin před tiskem do misky s vodou. Nejpraktičtější jsou asi misky na vyvolávání fotek nebo laboratorní misky, ale postačí klidně i plech na pečení, když fakt nemáme nic jiného. Takhle necháme papír odpočívat a "nasávat".
Když už se blíží tisk, tak papír/y vyndáme a jeden po druhém položíme na baličák a uděláme takový papírový sendvič - baličák, papír, baličák, baličák, papír, baličák, baličák, papír, baličák... tak, aby každý papír, na který se bude tisknout měl zdola i shora baličák, který přebytečnou vodu vysaje.
Papír před tiskem musí být vlhký, ale nesmí být mokrý.

Žádné komentáře:

Okomentovat